Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложбата "По-силни от думите" в подкрепа срещу речта на омразата

Снимка: Яна Лозева

"Думите на доброто са по-достойни и словото не трябва да служи за разделение" – твърди един от участниците във фотографската акция "По-силни от думите" в която 54 души застават с лицата си срещу речта на омразата. Експозицията беше открита на 2 май 2023 г., в парковото пространство на НДК, пред кино "Кабана", където ще остане до 9 май. Неслучайно е избрано мястото – целта е всеки, който минава оттам, да се замисли върху видяното и прочетеното, защото освен прекрасните фотографии, част от изложбата са и кратки цитати от хората снимани в нея.

Инициативата е част от мащабна кампания за преодоляване на стереотипите към различни уязвими групи, дело на глобално креативно студио за социално въздействие – Fine Acts.

В предаването "Радиокафе", повече за събитието разказа Светла Баева, директор "Кампании" на Fine Acts и София Хусейн, специалист социални медии.

"Речта на омразата е тенденция, която се засилва като цяло в България. Групите, най-често засегнати от слово на омразата са ромската общност,  ЛГБТИ хора и бежанците.

В акцията се включват представители на тези три групи, както и техни активни съмишленици и поддръжници. Те застават срещу ненавистта с усмивка, за да покажат, че да мразиш някого, защото просто е различен от теб, е смешно.

"Беше изключително вдъхновяващо когато се свързахме с тези хора и начинът, по който те откликнаха, когато ги поканихме да се включат  в изложбата, бих казала доста смело. Защото когато лично си бил мишена на омраза, дали чрез реч, или по някакъв друг начин, може да ти коства доста усилия да застанеш срещу проблема публично и чрез лицето си", споделя София Хусейн.

По думите й много често омразата идва от непознаване и от това, че не приемаме другия като равнопоставен човек.

"Чрез силата на портретната фотография и солидарността, изложбата има за цел да допринесе за изграждане на разбиране, както и за преодоляване на стереотипите към групи, които често са заклеймявани или отхвърляни”, казват от Fine Acts.

"Ние работим на пресечната точка – между активизма и изкуството", посочи Баева.

"Много често работим с най-различни артисти, така че да намерим по-ефективен подход за да комуникираме върху най-различни социални проблеми", допълни тя.

В разговора тя разказа какво постигат в съвместната си работа с хора от артистичните среди.

Портретите в акцията са делo на талантливия фотограф Яна Лозева и са вдъхновени от проекта Inside Out на световноизвестния артист JR, където чрез въздействаща портретна фотография и широкоформатни плакати поставени в градска среда, се визуализират различни социални проблеми. 

Нужно е да се пречупят стереотипите, но как да стане това, какво трябва да се промени?

Чуйте повече от интервюто на Христина Иванова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пропуснати ползи заради лоша регулация в здравеопазването

Близо 90% от от пациентските организации у нас не се чувстват пълноценно представени при формирането на политики в здравния сектор, сочат данни от анкета на Националния алианс "Редки болести България". На 17 септември – датата в календара, която се отбелязва като Световен ден за безопасността на пациента, Мрежата на гражданските организации на..

публикувано на 17.09.24 в 19:31
Венелина Николова

Венелина Николова директор на 125 СУ: "Първият учебен ден винаги е празник"

В предаването "Добър вечер, София" гостува госпожа Венелина Николова – директор на 125 СУ "Боян Пенев"  с която разговаряхме за символиката на празника в датата 15 септември. "Приемам 15 септември като истински празник, за мен той винаги е бил такъв и въпреки, че не е отбелязан в българския календар като празник, той е празничен ден за..

публикувано на 17.09.24 в 18:25

Ново издание на Книга на фамилния бизнес в България

Излезе ново издание на Книга на фамилния бизнес в България. Фирмите, включени в Книгата на фамилния бизнес, идват от различни индустрии, нареждат се сред пазарните лидери, показват значителен растеж във времето и имат амбиция за развитие на международните пазари. Общото между всички тях е и, че бизнесът им е успял да надживее няколко кризи, а..

публикувано на 17.09.24 в 18:00

Христомир Сърбинов: Фокусът на I Am Sofia е обърнат към хората, за да събере богатството на нашия град

Чрез откритото мобилно студио на Радио София, продължаваме да се срещаме с личностите свързани с културния живот на града. Основен акцент в днешните празнични срещи е фестивалът IAm Sofia и събитията които ще бъдат представени в неговата програма. Христомир Сърбинов е човекът, който решава да създаде този фестивал, в който да обедини..

публикувано на 17.09.24 в 16:51

"ЕкоОбщина – устойчив град и общество" стартира за пети път

Конкурсът "ЕкоОбщина – устойчив град и общество" стартира своето 5-то издание в България. През септември и октомври 2024, в рамките на събитието ще бъдат организирани семинари по екологични политики на общините и ще бъдат прожектирани поредица от филми за околната среда, отворени за всички с вход свободен. Посолството на Франция в България и..

публикувано на 17.09.24 в 15:25

София отбелязва своя празник

В деня, в който Православната църква почита светите великомъченици Надежда, Вяра, Любов и майка им София, и на който градът ни отбелязва своя празник, жители и гости се стекоха, за да присъстват на церемонията по издигане знамето на столицата, която се състоя на площад "Св. Александър Невски". По-рано Столичният общински съвет проведе..

публикувано на 17.09.24 в 15:06

"Лигата на разказвачите" и "Писатели без книги" ще възродят разказваческия дух

Поредната среща с участник във фестивала I Am Sofia, който ще оцвети следващите дни в нашия град. Той е Стефан Касев, който участва във фестивала с форматите "Лигата на разказвачите" и "Писатели без книги". "Два формата, които се завръщат под някаква форма. Зад "Писатели без книги" стои колегата Нинко Кирилов. И двата са насочени към разказване..

публикувано на 17.09.24 в 15:05