Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Голям образователен форум очерта възможностите за по-добро и достъпно образование

Снимка: Fb/Заедно в час

Най-добрите преподавателски практики за годината бяха отличени на най-големия образователен форум в България, проведен на 29 и 30април 2023 г. в София. 

Целта на форума е подобряване на емоционалната компетентност на учениците, както и обсъждане и развиване на добрите преподавателски практики.

Повече за събитието разказа в предаването "Радиокафе" един от организаторите, експертът от програма "Заедно в час" – Борислава Данева.

"Форумът премина успешно и вълнуващо в присъствието на около 400 човека, учители, директори, хора които се интересуват от образование, представители на наши партньорски организации в неправителствения сектор, публични институции", каза тя.

"Това което чухме и видяхме, е, че хората наистина имат нужда от това пространство за споделяне на опит, за споделяне на добрите примери и възможности", допълни Данева.

По думите й един от обсъжданите важни акценти е важността на това да изграждаме партньорства, за да има едно по-добро и достъпно образование. Тя уточни, че тези партньорства трябва да се случат в по-глобален мащаб, не само между учители и родители, или учители и директорите им, а всички заинтересовани по темата, която касае цялото ни общество.

Друг акцент който тя очерта е даването на повече свобода и овластяване на всички, които работят на терен – учители и директори, които да взимат решения и да създават въз основа на нуждите, в контекста, в който работят.

Нужно е да се изгради среда на доверие към специалистите в сферата на образованието, за да имат те възможност и да бъдат подкрепени да създават и взимат решения, защото те най-добре познават своите ученици, знаят какви методи са работещи за тях и от какво имат нужда, каза още Борислава Данева.

На форума бяха отличени практики оценени от специално жури. Тя акцентира върху 5 от тях:

  • Празникът, моят и на другите – как изграждаме приобщаваща среда в многообразието в едно училище при работа с деца, които са представители на различни етнически групи.
  • Проследяване и саморегулация на ученето от страна на учениците, чрез портфолио по науки.
  • Изграждане на приобщаваща среда – различни подходи при социално-емоционално учене за работа с деца със специални образователни потребности.
  • Как ученици и учители могат осъзнато да проследяват своя напредък, за да стават по-съзнателни и отговорни.
  • Практика свързана с добротворчеството, даряването от страна на учениците, проявяване на отговорно отношение към общността и обществото.

Трябва ли иновативните методи на преподаване, предвид различния начин на възприемане при децата да се въведат в системата на преподаване в училищата?

Според Данева би било добре да се извърши "събиране и анализ на данни", за да стане ясно кои са работещите добри практики, за които може да бъде оказана подкрепа на преподавателите да ги прилагат.

Чуйте още конкретика в разговора на Яна Спиридонова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Красимира Байнова в Център МИР-Суходолска

Безплатни прегледи за анемия на деца от ромски квартали в София и Самоков

Безплатните медицински прегледи за 150 деца от семейства с нисък социално-икономически статус и затруднен достъп до медицинска грижа от кв. "Факултета" в София и кв. 7 в Самоков започнаха, съобщиха от фондация "Здраве и социално развитие". Прегледите се извършват от д-р Красимира Байнова по график. Проектът "Лекар в квартала" се финансира по..

публикувано на 12.09.24 в 18:33

Производството на кафе е пред предизвикателства, създадени от новата климатична реалност

Глобалното затопляне влияе върху всички земеделски култури, включително и върху производството на кафе. "Съществуващите плантации за кафе стават свидетели на изменението на климата. Широко разпространените и предпочитани сортове като Арабика имат малка генетична база, което ги прави по-малко адаптивни към различни климатични условия...

публикувано на 12.09.24 в 16:55
През 2023 г. в европейски потребители са поръчали китайски стоки за над 2 млрд. долара

Предлагат мерки срещу съмнителни стоки от Китай

Китайските онлайн платформи за търговия навлизат агресивно на европейския пазар, но понякога предлаганите продукти са със съмнително качество. Това, от една страна, крие риск за здравето на потребителите, а от друга компрометира установените вече в Европа, а и у нас устойчиви търговски практики. В дългосрочен план това е предпоставка за..

публикувано на 12.09.24 в 15:34
Снимки: Златина Петкова

Три повода за протест събраха граждани под прозорците на заседаващия общински съвет

Първото след лятната ваканция заседание на Столичния общински съвет (СОС) минава с критики и решения в залата на ул. „Московска“ 33. В същото време пред сградата се събраха протестиращи граждани – жители на района около НДК, които настояват организацията на движение по бул. „Патриарх Евтимий“, „Витоша“ и „Фритьоф Нансен“ да се приведе в..

публикувано на 12.09.24 в 15:02

"Последни дни" е новата песен на Петко Славов

На 12.09.24 в ефира на Радио София ще се състои премиерата на новата песен "Последни дни" на музиканта Петко Славов. Тя се явява първи сингъл след излезлия преди две годни негов втори албум "Краят на една утопия". Гост музикант е барабаниста Мартин Профиров, аудиото продукцията е на Янко Генов. Песента излиза във всички стрийминг платформи на..

публикувано на 12.09.24 в 14:55

"Обрат в сюжета" на Ралица Генчева - от поезия към проза

"Обрат в сюжета" е дебютният роман на Ралица Генчева, поетесата, минималист и основател на най-популярната книжна абонаментна кутия в България. Тя отбеляза, че пише от малка, но е използвала писането като начин да си излива емоцията, тъй като е чувствителен човек. Започнала е да пише по-активно в гимназията и 10 години по-късно е издала първо..

публикувано на 12.09.24 в 14:15

Френският институт в България с отворени врати

На 14 септември 2024 г. Френският институт в България отваря вратите си за посетители. Ще има светкавични курсове по френски език, игри, куизове, награди и още. Ще има и поредица от прожекции на български филми, която ще започне с филма "Януари" на Андрей Паунов, като входът за прожекциите е с билети. Подробности разказа Ромен Декроа, директор..

публикувано на 12.09.24 в 12:35