Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Навършиха се 80 години от рождението на Георги Аспарухов-Гунди

Авторите на книгата "Като Гунди" в "Добър вечер, София"

На 4 май 2023 г. се навършиха 80 години от рождението на една от най-харизматичните и светли личности в българския спорт - футболистът Георги Аспарухов-Гунди.

Екипът на предаването „Добър вечер, София“ покани двама специални гости, които влагат много енергия през годината, за да свързват “левскарската“ идея с децата, с подрастващите, както и с чисто човешката идея – Ивайло Кючуков и Райчин Генов. Те са автори на книгата „Като Гунди“, която излезе през 2018 година. Тяхна е й поредицата „Разкажи ми за…“ с първата книжка – „Разкажи ми за...Левски“.

Датата 4 май през годините и до днес. Жив ли е образът на Гунди?

Георги Аспарухов е символ на цяло едно поколение и неговия образ не само е жив, но с годините ще се надгражда, категоричен е Райчин Генов, правейки паралел с образа на Левски.

"За нас, левскарите, Гунди не е просто легенда, той не може да бъде побран в тази дума, той изобилства от човешки ценности", допълва Ивайло Кючуков. 

"Дори без да осъзнава, той е задавал стандарт за професионализъм, човечност и скромност, бидейки обожаван от цяла България", казва още той.

Родната къща на Гунди се намира на ул. “Братя Пешеви“ в столичния квартал “Слатина“.

Подготвя се мемориален комплекс недалеч от родната къща на Гунди, който по план трябва да бъде открит след месец.

Как младите хора възприемат личността на Гунди?

„Книгата за Гунди я представихме в много училища, като нашата цел е била не толкова да фокусираме Гунди като символ на левскарството – ние отиваме при деца и те трябва да получат ясни послания – защо този човек е останал в историята, защо се е превърнал в легенда, защо е обичан от всички – респективно какви трябва да бъдат те в ежедневието си, показвайки как се е държал като дете. Просто те да знаят, че когато са на определена възраст, могат да бъдат като него – да бъдат смислени, изпълнителни, да не се предават“, твърдят двамата автори.

Мечтата на Гунди след като завърши спортната му кариера е била да бъде учител - факт, който предизвиква у малките учудване и любопитство.

4 май е един от дните, когато трябва да си спомняме за него.


Чуйте още от интересния разговор на Боян Бочев с двамата събеседници.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Румен Нейков

Виенският благотворителен бал в София ще се проведе на 8 февруари

Тази година Виенският благотворителен бал в София ще се проведе на 8 февруари и ще бъде посветен на 200 години от рождението на Краля на валса Йохан Щраус-син. Специално ще бъде и гостуването на оригиналния оркестър "Щраус капеле Виена". Предците на фамилия Щраус не са имали нищо общо с музиката. Дядото на Щраус - баща е бил тапицер - евреин, който..

публикувано на 27.01.25 в 15:50
Любомир Дацов

Любомир Дацов: Финансовият министър трябва да вземе много неприятни политически решения

Финансовият министър трябва да е много смел политик, за да изпълни целите, които декларират по отношение на новия държавен бюджет. Това коментира пред Радио София Любомир Дацов - член на Фискалния съвет и бивш зам.-министър на финансите. "Трябва да бъдат взети много неприятни политически решения. Как се взима решение от обещано от едните вече..

публикувано на 27.01.25 в 15:43
Олег Ковачев

Продължава инициативата "По три филма на трима големи" в кино "Влайкова"

В рамките на програмата "Активни читалища", тази вечер кино "Влайкова" продължава инициативата "По три филма на трима големи", с прожекция на филма "Закъсняло пълнолуние" на режисьора Едуард Захариев. “Стремежът е да показваме в кино "Влайкова" филми, каквито то, като едно хубаво кино, заслужава. Да обучаваме младите хора, т.е. да им показваме какви..

публикувано на 27.01.25 в 13:25
Писателят Георги Геров

Съвършенството не е крайна спирка

Една книга има толкова послания, колкото читатели има, казва писателят Георги Б. Геров и допълва, че за него вътрешният свят винаги е бил по-интересен и той се опитва да постави акцент върху това.  Отвъд спирка „Съвършена“ е първият роман на родения в Шумен писател, публикуван в края на миналата година от издателство „Жанет 45“. Писателят пише..

публикувано на 27.01.25 в 13:10

Ученици картографират България

Във връзка със 140-ата годишнина от Съединението на България, фондация "Активна историческа карта" организира състезание за ученици на тема: "Начертай карта на България". Право на участие има всеки ученик от 1-ви до 12-и клас от българско училище (може и от чужбина). Крайният срок е удължен до 7 март, съобщи пред БНР-Радио София Николай..

публикувано на 27.01.25 в 12:32

Нощният транспорт в София може да се върне, когато има достатъчно шофьори

Въпросът за нощния градски транспорт сякаш се подвига, за да се загърбят други важни, ключови теми в София – мръсния въздух, задръстванията, детските градини. Не става въпрос дали общественият транспорт на столицата е на печалба или не, но има съществен недостиг на шофьори в автотранспорта – близо 200 души. Работещите са натрупали труд 2-3..

публикувано на 27.01.25 в 11:38

В столичния район "Сердика" приемат опасни отпадъци на 28 януари

На 28 януари (вторник), в район "Сердика" жителите на София могат да предадат събраните от домакинствата опасни отпадъци. Мобилният пункт ще бъде разположен на две места: - от 10.00 до 12.00 ч. на бул. "Княгиня Мария-Луиза", при районната администрация "Сердика" - от 13.00 до 15.00 ч. в кв. "Орландовци", на ул. "Железопътна", до читалището. От..

публикувано на 27.01.25 в 11:29