На събор в с.Мирково с разказ за традициите. Зам.-кметът Велко Лисев ни потапя в атмосферата на подготовката му в местността Бърдо:
"Още като бях дете, в Мирково се чества традиционния събор в началото на май с курбан за здраве. Раздава се на гостите, подготвя се богата фолклорна програма. Имаме голям кукерски клуб, те са побратими с този в с.Челопеч. Има група Мирковско хоро и Мирковска духова музика. От деца си я спомняме. Курбанът се подготвя от предния ден, сутринта се пали огъня, освещава се от отец Йоан. Имаме 7 параклиса в общината."
Следващ гост е секретарят на НЧ "Културен подем" и художествен ръководител на "Мирковски орли" Тодор Цачев:
"Около нас кипи огромен труд и са ангажирани всички от общинска администрация не само на думи, а и на дела. Посрещаме хиляди гости, всеки мирковчанин чака този ден.
"Мирковски орли" е младежки духов оркестър, нищо не може да възпита човек както музиката. Изучаването ѝ чрез инструмент е чудесна възможност. Репертоарът ни е от маршове, хора, забавна музика. Децата в бъдеще биха станали част от мирковската духова музика, тя остана последната в Средногорието. Тук още съществува и уча млади хора да могат да свирят.
Занимаваме се с възпитание в културни дейности. Те се постигат трудно. Често правим концерти. Трудът ни е инвестиции в децата. Всичките ми 4 деца също ще участват в музикалната програма."
Баба Ганка не приема да бъде наричана просто "леля". Тя е член на църковното настоятелство и можем да научим от нея подробности за църквата в Мирково:
"От 6 ч. дойдохме, напалихме огньовете и като заври слагаме месото отпенваме, за да е чист курбана. Само тук го правим със сухи червени чушки, без картофи и домати. На 8 овце се слага 120 кг лук, оливия, джоджен, магданоз, брашно, масло, после се бърка.
Църквата ни Св.Димитър е от 1834. Тук е имало джамия. Разрешението е било за църква, колкото една волска кожа. Режат я и правят от нея конци, тогава се построява само една част, колкото е била тази кожа. Пристоява се в 1847, после към 1860-70 се прави камбанария. Догодина ще празнуваме 190 години. Без любов няма нищо."
Следващите гости са две поколения учители. От по-старото поколение е г-жа Йорданка Иванова:
"Мирково е моята ранна романтична младост. Тук започнах да се уча на професионализъм. В Мирково имаше много сняг и пързалка от гарата до площада долу. На кукерския празник и аз съм се маскирала - като ромка. Имаше много деца в училище, на колегите е много по-трудно сега. Разчитахме на самообразование. По принцип много обичам децата. Те са толкова зареждащи, въщаш се в миналото си и искаш отново да си дете. Нека всеки да е щастлив по своему."
Ивайла Цачева е преподавател по музика:
"От пръв поглед Мирково много ми хареса и не беше трудно да вземем решението. Имахме натоварена програма като концертиращи артисти. Продължаваме да се занимаваме с музика и да работим с деца. Всеки ден свирим. Музиката помага на децата, дори и най-буйните, всички обичат да свирят. Тя възпитава много качества."
Дъщеря ѝ Елисавета:
"Много ми харесва в Музикалното училище. Като най-голяма от децата в семейството съм свикнала да се оправям. Ходим на концерти, на кино - по-рядко. Искам да се занимавам с музика, свиря на кларинет и пиано. На ден свиря 2-3 часа. Нещата стават с търпение."
Отново Ивайла Цачева:
"Синът ни също е музикален, той е с ударни инструменти. Казали сме им да се занимават с това, което най-много ги влече. Всички четат. Опитваме се да ги възпитаваме да следват мечтите си."
Елиза Цветкова е от Мирковско хоро, Тодор Тотев от Мирковската духова музика:
"Мирише на нашенско. Ще представим две неща, присъщи на мирковското. В този си вид сме от 2015, с отлични танцови умения и добро настроение." (Е.Цветкова) "Духовата ни музика е на над 80 години, аз съм един от ветераните. Първо свирех на акордеон, после на кларинет. Ние сме 7-8 души, духовата ни музика е за всичко - на парад, на събор, на тържества. Кукунещата е типично за Мирково хоро." (Т.Тотев)
Полк. Тотев има и къща за гости и кани на туризъм в Мирково:
"Обичам специалитета на баба ми - с кисела туршийка, свинска пържолка и червено винце. Цените на нощувките са народни, можем да ви почерпим и ракийка."
Цветанка Йотина, кмет на Мирково слага финал на разговора:
"Целта е да се съберем всички, празникът е във времето на преход между пролет и лято. Искам да дойде времето, в което да се гордеем не само с историята, а и с настоящето. В община Мирково ври и кипи от строителство. Искам хората да бъдат щастливи и да не напускат общината. Безработицата е под 5%.
Всеки трябва да има своята идентичност и пространство. В 21 век трябва да живеем в мир и разбирателство, трябва да си обуздаваме страстите."
В днешното издание на "Форум" седмичните коментатори се спряха на следните теми: 4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В деня, когато трябваше да се проведе тази своеобразна протестна акция, една от големите търговски вериги обяви големи промоции. Само символичен ли е..
Липсата на жизненоважни медикаменти са сред основните проблеми на хората с епилепсия в България, обяви Веска Събева, председател на Асоциацията на родители на деца с епилепсия.(АРДЕ) . Организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". У нас регистър за..
Осем младежки екипа, съставени от 43 младежи от България, Сърбия, Северна Македония и Черна гора , ще представят в Международния младежки център в Перник своите предприемачески идеи за зелени иновации , насочени към устойчивото развитие на въглищните региони на Балканите. Събитието ще се проведе от 16 до 19 февруари в рамките на..
Соларните панели са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Възобновяемите енергийни източници играят все по-голяма роля в домакинствата, осигурявайки устойчиви и енергийно ефективни решения за ежедневието. С нарастващата нужда от намаляване..
В международния Ден за безопасен интернет, който тази година бе отбелязан на 11 февруари, Националният център за безопасен интернет , с главен координатор Асоциация "Родители" , отбеляза 20 години от създаването си. Събитието се състоя под мотото “20 години защита на децата ни в Интернет" в присъствието на експерти от МОН, МВР, ДАЗД, общини..
Нощният транспорт в София остава. Предложението за спиране на част от линиите не събра необходимото мнозинство от 31 гласа в Столичния общински съвет (СОС). Общинските съветници в София прегласуваха днес спирането на две от нощните линии на градския транспорт. Решението беше взето с мнозинство на 16 януари - по предложение на общинските..
На 14 февруари се открива 18-тата Национална изложба "Българска археология 2024", която представя най-добрите постижения на българските археолози през изтеклата година. Изложбата и каталогът към нея проследява най-интересните събития през изминалия археологически сезон. “Това, което може да се види са многобройни находки от най-различни..