На събор в с.Мирково с разказ за традициите. Зам.-кметът Велко Лисев ни потапя в атмосферата на подготовката му в местността Бърдо:
"Още като бях дете, в Мирково се чества традиционния събор в началото на май с курбан за здраве. Раздава се на гостите, подготвя се богата фолклорна програма. Имаме голям кукерски клуб, те са побратими с този в с.Челопеч. Има група Мирковско хоро и Мирковска духова музика. От деца си я спомняме. Курбанът се подготвя от предния ден, сутринта се пали огъня, освещава се от отец Йоан. Имаме 7 параклиса в общината."
Следващ гост е секретарят на НЧ "Културен подем" и художествен ръководител на "Мирковски орли" Тодор Цачев:
"Около нас кипи огромен труд и са ангажирани всички от общинска администрация не само на думи, а и на дела. Посрещаме хиляди гости, всеки мирковчанин чака този ден.
"Мирковски орли" е младежки духов оркестър, нищо не може да възпита човек както музиката. Изучаването ѝ чрез инструмент е чудесна възможност. Репертоарът ни е от маршове, хора, забавна музика. Децата в бъдеще биха станали част от мирковската духова музика, тя остана последната в Средногорието. Тук още съществува и уча млади хора да могат да свирят.
Занимаваме се с възпитание в културни дейности. Те се постигат трудно. Често правим концерти. Трудът ни е инвестиции в децата. Всичките ми 4 деца също ще участват в музикалната програма."
Баба Ганка не приема да бъде наричана просто "леля". Тя е член на църковното настоятелство и можем да научим от нея подробности за църквата в Мирково:
"От 6 ч. дойдохме, напалихме огньовете и като заври слагаме месото отпенваме, за да е чист курбана. Само тук го правим със сухи червени чушки, без картофи и домати. На 8 овце се слага 120 кг лук, оливия, джоджен, магданоз, брашно, масло, после се бърка.
Църквата ни Св.Димитър е от 1834. Тук е имало джамия. Разрешението е било за църква, колкото една волска кожа. Режат я и правят от нея конци, тогава се построява само една част, колкото е била тази кожа. Пристоява се в 1847, после към 1860-70 се прави камбанария. Догодина ще празнуваме 190 години. Без любов няма нищо."
Следващите гости са две поколения учители. От по-старото поколение е г-жа Йорданка Иванова:
"Мирково е моята ранна романтична младост. Тук започнах да се уча на професионализъм. В Мирково имаше много сняг и пързалка от гарата до площада долу. На кукерския празник и аз съм се маскирала - като ромка. Имаше много деца в училище, на колегите е много по-трудно сега. Разчитахме на самообразование. По принцип много обичам децата. Те са толкова зареждащи, въщаш се в миналото си и искаш отново да си дете. Нека всеки да е щастлив по своему."
Ивайла Цачева е преподавател по музика:
"От пръв поглед Мирково много ми хареса и не беше трудно да вземем решението. Имахме натоварена програма като концертиращи артисти. Продължаваме да се занимаваме с музика и да работим с деца. Всеки ден свирим. Музиката помага на децата, дори и най-буйните, всички обичат да свирят. Тя възпитава много качества."
Дъщеря ѝ Елисавета:
"Много ми харесва в Музикалното училище. Като най-голяма от децата в семейството съм свикнала да се оправям. Ходим на концерти, на кино - по-рядко. Искам да се занимавам с музика, свиря на кларинет и пиано. На ден свиря 2-3 часа. Нещата стават с търпение."
Отново Ивайла Цачева:
"Синът ни също е музикален, той е с ударни инструменти. Казали сме им да се занимават с това, което най-много ги влече. Всички четат. Опитваме се да ги възпитаваме да следват мечтите си."
Елиза Цветкова е от Мирковско хоро, Тодор Тотев от Мирковската духова музика:
"Мирише на нашенско. Ще представим две неща, присъщи на мирковското. В този си вид сме от 2015, с отлични танцови умения и добро настроение." (Е.Цветкова) "Духовата ни музика е на над 80 години, аз съм един от ветераните. Първо свирех на акордеон, после на кларинет. Ние сме 7-8 души, духовата ни музика е за всичко - на парад, на събор, на тържества. Кукунещата е типично за Мирково хоро." (Т.Тотев)
Полк. Тотев има и къща за гости и кани на туризъм в Мирково:
"Обичам специалитета на баба ми - с кисела туршийка, свинска пържолка и червено винце. Цените на нощувките са народни, можем да ви почерпим и ракийка."
Цветанка Йотина, кмет на Мирково слага финал на разговора:
"Целта е да се съберем всички, празникът е във времето на преход между пролет и лято. Искам да дойде времето, в което да се гордеем не само с историята, а и с настоящето. В община Мирково ври и кипи от строителство. Искам хората да бъдат щастливи и да не напускат общината. Безработицата е под 5%.
Всеки трябва да има своята идентичност и пространство. В 21 век трябва да живеем в мир и разбирателство, трябва да си обуздаваме страстите."
Катастрофа на магистрала “Тракия” от вторник, при която автомобил се вряза в мантинела, доведе до сериозна травма за един от пътуващите, който загуби крака си. Прекъсване на мантинелата е довела до това купето да бъде пронизано от нея и шофьорът да получи сериозната травма. Оказва се, че за пореден път причината, довела до катастрофата е неподдържане на..
Частица от мощите на Свети Георги Победоносец ще бъде изложена за поклонение в храма "Свети Атанасий" в софийското село Горни Лозен. Мощите на светеца се съхраняват в гръцкия град Нигрита. В храма ще бъде изложено за поклонение до Гергьовден и копие на Фануиловата икона на Свети Георги от Зографския манастир.
От днес до 2 юни 2025 г. Държавен фонд "Земеделие“ отваря приемът по схеми “Училищен плод“ и “Училищно мляко“ за учебната 2025/2026 г. Кандидатите по двете схеми могат да подават заявления за одобрение в областната дирекция на ДФ “Земеделие“, по седалище и адрес на управление на заявителя, лично или чрез упълномощено лице. И през следващата учебна..
На 2 май Българската православна църква почита паметта на Св. цар Борис I - Михаил - Покръстител на българите. Денят е започнал да се отбелязва още през Средновековието, но няма писмени доказателства за точното начало. Датата 2 май не е случайна, на този ден през 907 година умира цар Борис I Покръстител, един от най-великите български царе. Той е..
През днешния ден ще бъде предимно слънчево. След обяд ще се развива купеста облачност и на места, отново главно в планинските райони на Западна и Централна България ще превали краткотраен дъжд, в отделни райони и ще прегърми, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. Ще духа слаб, в Източна България - умерен вятър от..
Навръх Първи май студиото на "Форум" отново се напълни със седмичните коментатори Гергана Костадинова – пиар, директор на агенция "Right Direction", и Димитър Кръчмаров – продуцент, сценарист, част от екипа на спортната страница "Топка е". Темите, които днес им предложи водещият Лъчезар Христов, а те с готовност приеха, са: 149 години..
Повече от 50 ученици от 15 училища ще вземат участие в третото издание конференцията "Добродетели на духа и волята" , която ще се проведе на 2 и 3 май в Регионалния исторически музей в София (РИМ - София). На нея ще бъдат представени разработки по теми на едни най-драматичните и героични моменти от българската история : "100 години от..