Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 9 и 10 май

Поредна кръводарителска кампания в ИСУЛ за болните от таласемия

Снимка: ВМА

Поредната кампания за даряване на кръв се организира днес и утре в столичната университетска болница ИСУЛ. Тя е в подкрепа на пациентите с таласемия, които имат нужда от често кръвопреливане, за да живеят. В лечебното заведение се намира най-големият експертен център, в който се проследяват деца с това рядко заболяване. Най-малкият пациент е на 11 месеца.

Таласемията е наследствена генетична болест, при която не е възможно да се произвеждат здрави червени кръвни клетки или тези, които се произвеждат, не са достатъчно здрави, за да осигурят нормално функциониране на организма. Това налага при тежките форми на болестта да се правят чести кръвопреливания – на около 2-3 седмици, разказа детският хематолог д-р Атанас Банчев. Той е координатор на Експертния център в ИСУЛ, където се лекуват деца на различна възраст. При тях заболяването вече се открива рано – на около 6-месеца, когато заради ниски стойности на хемоглобина те попадат при хематолог. 

"Оттам нататък влизат в програма за доста чести кръвопреливания. Тъй като тези кръвопреливания довеждат до натрупване на голямо количество желязо в организма, на около 2-годишна възраст се налага да се започне лечение с т.нар. хелатиращи медикаменти. Хелатиращите медикаменти имат за цел да извеждат от организма излишното желязо."

Д-р Атанас Банчев е хематолог към Клиниката по детска хематология и онкология Снимка: ИСУЛ

Тези процедури осигуряват по-голяма продължителност на живота. 

"Навремето, когато е описана за първи път тежката форма на таласемията, е било педиатрично заболяване. На възраст около 10 години се е стигало до фатален изход. Днес успяват да доживеят 60-65-годишна възраст. От едно детско заболяване се е превърнало в хронично страдание, което съпътства живота на човека."

В България около 290 души страдат от най-тежката форма на болестта - таласемия майор. За тях е нужно непрекъснато осигуряване на кръв. И тук изниква проблемът на ниво общество, смята д-р Банчев. 

"В България хората нямат навик да даряват кръв. Държавата не прави абсолютно нищо, за да стимулира даряването на кръв на редовни интервали на хора от здравата популация. Обикновено се организират дарителски акции. Ние живеем в постоянен отказ, в постоянно недостигане на кръвта за нашите пациенти. Постоянно закъсняваме за тяхното лечение, защото не се прави необходимото да има достатъчно осигуреност с кръв."  

Д-р Банчев дарява кръв редовно, откакто е навършил пълнолетие. 

Акциите по кръводаряване днес и утре ще се проведат от 8.30 до 12.30 ч. в обновената част от Спешното отделение на ИСУЛ.  

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Орион". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02

Мост между поколенията

Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище":  "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..

публикувано на 19.07.25 в 10:11

Уличното изкуство дава свобода

Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..

публикувано на 19.07.25 в 10:00