Ще разберете от интересната среща в ефира на предаването „Добър вечер, София“ със специалния гост - Весела Велин. Тя е професионален спортист по айкидо, с колан 4 дан.
„Приела съм мисия да разпространявам и популяризирам айкидо и неговите ценности, защото смятам, че те са страхотни, най-вече за възпитанието на децата и си заслужава повече хора да чуя за тях“, споделя тя.
От ландшафтна архитектура до айкидо
„Ландшафтна архитектура означава облагородяване на средата, на пространството и това ме привлече много в тази специалност“, пояснява тя и допълва, че първоначално е трябвало да учи архитектура, но буквално месец преди кандидат-студентските изпити се запознава с новата специалност и това променя плановете ѝ.
„Много ме впечатлиха сингапурските сгради – всичките в градини, в зеленина, това беше една утопия за мен“, казва още тя. Разкрива, че вдъхновена от видяното в Сингапур, решава да прави това и в България. Но реалността в родината се оказва друга.
„Моят път се обърна, когато трябваше да избера между айкидото и ландшафтната архитектура.
В етапа, в който се намирах, работата ми беше да проектирам детски площадки, да ги поправям от деца-вандали, които сами си ги чупят.“
Тя поясни, че типичен случай е видяла с очите си, което по-късно я подтиква да избере айкидото за деца. „Дали да правя площадки за деца, които ги чупят, или да помагам с нещо за възпитанието им.“
Весела Велин е от Сливен, в своя град тя тренира айкидо, а когато идва в София ѝ предлагат да преподава на деца – в началото само събота и неделя по 1 час, „което беше адекватно и съвместимо с другата ми дейност“, твърди тя, но за 1 година от 4 деца със съпруга ѝ разработват група, която се разраства до 30 деца.
Тогава взимат решение да направят собствен клуб. За целта наемат зала почасово, а групата продължава да се разраства. Интересът към айкидото е провокиран не толкова от айкидото като техники и като спорт, а от начина на преподаване, защото това е средство за дисциплина и възпитание, смята Весела Велин.
Философията на айкидото
Всички бойни изкуства са самозащитни. От тях има по-работещи практично и не толкова работещи.
Освен тяхната практическа стойност, приложими са добродетелите, които изграждат – дисциплина, уважение, сила на характера, разяснява младата жена и допълва, най-голямата победа е победата, която правиш вътре в себе си – да не ти се ходи на тренировка, но да отидеш, да ти е трудно да спазваш правилата, но все пак да ги спазваш.
„Все повече според мен, родителите трябва да търсят опора за дисциплината и възпитанието на децата и в други институции, освен в училище – школи по извънкласни дейности, школи по бойни изкуства, спорта и домашното възпитание, което изгражда ценности“, съветва тя.
Чуйте още от интересния разговор на Роман Михайлов, за да разберете повече за хармонията и баланса в айкидото. Какъв е пътят за хармонизиране на енергията.
За 11-а поредна година по случай великденските празници доброволци от сдружение "Бъди човек" зарадваха възрастни хора, като им занесоха пакети с трайни хранителни продукти. Дни преди това – от 17 до 19 април, в зала "Арена Самоков" се събираха дарения, които бяха пакетирани и занесени от младите хора до над 450 нуждаещи се хора в общинския..
Европейската комисия (ЕК) е предприела преразглеждане правилата за въздушния транспорт, с което могат да бъдат засегнати досега извоювани права на пътниците, сигнализират организации за защита на потребители. Текстовете в действащия и в момента регламент са от 2004 г. В новото предложение се залага по-голямо закъснение на полет, за да..
Писателят Милен Хальов се завръща с нова книга "Общежитие за чудовища - Детето от пророчеството“. Пред Радио София авторът сподели, че третата част на трилогията е финалът на историята. "Който е стигал до финала на втората книга, знае точно къде съм оставил персонажите, че има един тиктакащ механизъм, който ме накара много активно да събера..
"Написана като любовно писмо към невъзможното, "Bravery" е колкото силна, толкова и ранима. Песен за тези, които са се опитвали да поберат целия океан в една чаша", казват в профила си в социалните мрежи IVA за новата си песен. Ива и Елена Тодорови - сестрите от група IVA , представят в ефира на Радио София новата си песен , която е посветена на..
Бъдещето на ядрената енергия, образованието и изкуствения интелект обсъдиха експерти от ЦЕРН и Силициевата долина на специален форум в София (Fusion Future Conference - FFC). Учени, бизнес лидери и представители на институциите дискутираха ключовата роля на ядрения синтез в глобалната енергийна трансформация и възможностите за развитие пред..
Над 50 театрални спектакълаи над 70 филма и филмови етюди могат да видят жителите и гостите на София на 36-часов театрален и кино маратон в НАТФИЗ. Най-мащабното студентско арт събитие за първи път ще продължи 3 дни – на 25, 26 и 27 април. Елизабет Димчева, Николай Тодоров, Крум Царибашев, Алекс Стоянов и Емануил Цонев ще бъдат част от 36-часовия..
Божидара Стоянова следва духовен път, който се базира на баланса и лекотата. Тя среща своя учител, когато вече наистина не може да върви сама, когато е готова. Както гласи и древната поговорка. " Моят ментор ме откри в момент, когато бях "позабатачила нещата" . Бях пооплела конците. Интересното е, че аз срещнах моя учител, чрез друг негов ученик...