Известни поети и писатели ще отправят свои послания за книгите, четенето, библиотеките и библиотекарите. Вокален ансамбъл „Елици“ към НГДЕК „Св. Константин Кирил Философ“ ще изпълни автентични църковнославянски песнопения за читателите и посетителите на библиотеката и гостите на столицата.
Посетителите могат да разгледат и документалната изложба „Жажда за знание – поход към образование. Образът на българското училище – края на XIX – началото на XX век“, която представя старопечатни учебни издания.
В библиотеката са представени и тематични постери, посветени на празника на първоучителите – 11 май, на техните ученици и последователи.
През миналата година, Столичната библиотека е подновена с 21 000 нови заглавия, каза пред Радио София д-р Светослава Тончева – началник сектор “Обществени, естествени и точни науки“ в Столичната библиотека.
„В приоритетите за следващите две години сме си поставили амбициозни цели – инвестиране в нови технологии и услуги, но и разширяване влиянието на Столичната библиотека с откриване на нови филиали. На този етап се обмислят варианти за „Младост“ и „Дружба“, добави д-р Светослава Тончева.
По думите й, през миналата година Столичната библиотека е отчела най-високи резултати от десетилетия по отношение на регистрирани читатели и взети книги.
„Ние достигнахме 530 000 заети книги за 1 година. За първото тримесечие на тази година, ние вече сме постигнали резултатите от шестмесечието на миналата година, т.е. ние вече имаме 50 000 повече раздадени книги от миналата година за същия период“, сподели д-р Светослава Тончева.
Тя добави, че тази вечер ще бъдат връчени и награди за най-активни участници в доброволческата кампания „Библиотекар за един ден“, както и традиционните награди на Директора на Столичната библиотека „Библиотекар на годината“.
През целия ден за децата в Детския, Американския център и Тийн лабораторията ще има интересни stem игри, арт ателиета, видео прожекции, атрактивни занимания с ботове и 3D писалки.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Симеон Карпузов, изследовател в екип "Дигитално здравеопазване" в институт GATE, е отличен в категорията “Наука, технологии и здравеопазване” на класацията „30 под 30“ на Форбс. Той е единственият учен сред младите умове, революционализиращи бъдещето, с вече регистриран патент за иновативно научно откритие в полза на хората и грижата за тяхното..
Близо 2/3 (64%) от българите са били щастливи през 2024 г., отрицателно отговарят 26 на сто в традиционното за края на годината проучване на "Тренд". Личния живот, семейството и социалния кръг, работата са основни фактори, формиращи чувството за щастие , коментира пред БНР-Радио София социологът Евелина Славкова , съосновател на..
Районите за планиране съществуват от 2000 г. и имат статистическа функция. Последната промяна е направена през 2007-а. Тези райони няма териториален център и административно ръководство, а са обособени по критерии на Евростат за сравнима информация в ЕС и служат за разпределение на средствата от еврофондовете . Това припомни пред..
Децата нямат изградено критично мислене, но случаите на инциденти след видеоклипчета в TikTok изважда на дневен ред необходимостта от някакви ограничения. Всяка регулация среща съпротива, но подрастващите трябва да свикват да се съобразяват с правила. Предизвикателства има във всяко училище , във всеки клас. Последното със скоковете..
Концертно изпълнение на операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин ще представят предколедно Симфоничният оркестър и Смесеният хор на БНР на 20 декември от 19.00 часа в зала "България". Солисти са Юи Футаеда (сопран), Стефани Кръстева (сопран), Михаил Михайлов (тенор) и Матеус Франка (бас). Гост-диригент е маестро Владимир Кираджиев . Според..
Подадени са документите за финансиране от Министерство на регионалното развитие и благоустройството на банята в квартал “Кумарица” на гр. Нови искър. “Пуснахме поръчка за конструктивно обследване на сградата и двама независими инженер - конструктори дойдоха на място и излязоха с доклад, че сградата е силно компрометирана, увиснала е плочата, има..
От следващата година такса "смет" в Кюстендил да плащат училищата и детските градини, храмовете, държавните и общинските сгради, които бяха освободени досега. Предложенето трябва да бъде гласувано от съветниците на заседанието, което започва в 14 ч. днес. Кметът на общината инж. Огнян Атанасов, който е вносител на предложението, мотивира..