Хореографът и режисьор Коста Каракашян е от изключително дейните хора в артистичните среди. Завършва „Съвременен танц“ в Ню Йорк и продължава образованието си във Венеция. Завръща се в България през 2020 година. Търсейки начин за въздействие върху българската сцена в сферата на съвремения танц, той поставя спектакли и пърформанси, режисира танцови филми, има програма от Майсторски класове. Създава своя музикална компания.
В предаването „Радиокафе“ дойде и новината, че се удължава срокът за кандидатстване за второто издание на творческата лаборатория за млади хореографи „Хелиос“, която ще се проведе в средата на месец юни.
„Миналата година се включих в творческа лаборатория „Хелиос“ като участник и това беше едно от най-обогатяащите преживявания за мен, като артист и хореограф“, сподели Каракашян.
"Самата програма „Хелиос“ е възможност за млади хореографи от България да натрупат нови знания, да работят практически, да експериментират смело. Накрая на програмата ще имаме и публично представяне, като те казват върху какво са работили, при което се получава един непринуден разговор с публиката, в който може да се проследи какво представлява един хореографски процес зад репетициите“, каза още той.
Днес Коста Каракашян е жури на танцовата лаборатория.
Нужно ли е да се обяснява на публиката какво представлява танцовият пърформанс?
"Нашата публика малко се притеснява да гледа съвременен вид изкуство, тъй като не е сигурна дали е интерпретирано по правилен начин. Трудна е и връзката между абстрактното, което се показва и това, което публиката е свикнала да вижда", отбеляза Каракашян.
„Щастливи сме, че тази година „Хелиос“, с подкрепата на Столичната община, чрез Лятната Академия за мениджмънт на Асоциация за развитие на София, успяваме да провокираме и публиката и хореографите“, каза още той и допълни, че тази година с подкрепата на Министерството на културата имат и финансов принос към танцьорите, които ще участват в Творческа работилница „Хелиос“, т.е когато селектираните хореографи избират танцьорите с които ще работят, това за самите танцьори остава като професионален ангажимент", поясни Каракашян.
В разговора ще научите още за нещата, с които се занимава.
18 май е финалната дата, до която се приемат кандидатури за включване в Творческа лаборатория „Хелиос“.
Чуйте още детайли по темата от разговора с Коста Каракашян в звуковия файл.
Как да различаваме фактите от фалшивите новини е целта на новаторския проект за дигитална медийна грамотност MediaWise. Той се изпълнява от платформата prepodavame.bg. Един от ключовите компоненти на MediaWise е Тийн мрежата за проверка на факти (Teen Fact-Checking Network / TFCN). Проектът е насочен към ученици от 8 до 12 клас, които имат..
Второто издание на "Младежкия конкурс за нова песен", организиран от сдружението на автори и композитори "Музикаутор" и проведен в Националния студентски дом в София, преди броени дни раздаде наградите на най-добрите . Група "Scarlet" от Бургас спечели първо място с песента си "Слънчоглед". Второ място взе Хюго (Теодор Кисьов) с песента..
Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..
В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..
Промяната на бюджета на Столичната община за 2024 г. не бе разгледана на днешното заседание на Столичния общински съвет. Това е втори пореден опит докладът да бъде гласуван, след като на предходната сесия от коалиция „ГЕРБ-СДС“ посочиха, че не са запознати с него. Днес аргумент на общинските съветници от групата бе липсата на политически..
Историята на Щедрия вторник е от преди 12 години. В САЩ е измислен като ден, веднага след Черния петък. Първоначалният замисъл е бил да е ден, в който се празнува активно щедростта, даването, помагането на другите. Осмислено и осъзнато като контрапункт на донякъде безразсъдното харчене на пари по време на Черния петък, разказва Людмила Атанасова от..
В дена на втория пореден ден с премиера на музикалната приказка "Зелената птица" в Софийската опера и балет, авторът на музиката и стиховете - Добрин Векилов-Дони, отчита топъл прием и от публиката, и от директора: "Снощи акад. Карталов обяви, че спектакълът влиза официално в репертоара и от януари ще си играе регулярно". Основата е..