Хореографът и режисьор Коста Каракашян е от изключително дейните хора в артистичните среди. Завършва „Съвременен танц“ в Ню Йорк и продължава образованието си във Венеция. Завръща се в България през 2020 година. Търсейки начин за въздействие върху българската сцена в сферата на съвремения танц, той поставя спектакли и пърформанси, режисира танцови филми, има програма от Майсторски класове. Създава своя музикална компания.
В предаването „Радиокафе“ дойде и новината, че се удължава срокът за кандидатстване за второто издание на творческата лаборатория за млади хореографи „Хелиос“, която ще се проведе в средата на месец юни.
„Миналата година се включих в творческа лаборатория „Хелиос“ като участник и това беше едно от най-обогатяащите преживявания за мен, като артист и хореограф“, сподели Каракашян.
"Самата програма „Хелиос“ е възможност за млади хореографи от България да натрупат нови знания, да работят практически, да експериментират смело. Накрая на програмата ще имаме и публично представяне, като те казват върху какво са работили, при което се получава един непринуден разговор с публиката, в който може да се проследи какво представлява един хореографски процес зад репетициите“, каза още той.
Днес Коста Каракашян е жури на танцовата лаборатория.
Нужно ли е да се обяснява на публиката какво представлява танцовият пърформанс?
"Нашата публика малко се притеснява да гледа съвременен вид изкуство, тъй като не е сигурна дали е интерпретирано по правилен начин. Трудна е и връзката между абстрактното, което се показва и това, което публиката е свикнала да вижда", отбеляза Каракашян.
„Щастливи сме, че тази година „Хелиос“, с подкрепата на Столичната община, чрез Лятната Академия за мениджмънт на Асоциация за развитие на София, успяваме да провокираме и публиката и хореографите“, каза още той и допълни, че тази година с подкрепата на Министерството на културата имат и финансов принос към танцьорите, които ще участват в Творческа работилница „Хелиос“, т.е когато селектираните хореографи избират танцьорите с които ще работят, това за самите танцьори остава като професионален ангажимент", поясни Каракашян.
В разговора ще научите още за нещата, с които се занимава.
18 май е финалната дата, до която се приемат кандидатури за включване в Творческа лаборатория „Хелиос“.
Чуйте още детайли по темата от разговора с Коста Каракашян в звуковия файл.
В предаването "Форум" тази седмица заедно с коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов, водещата Елена Пъневска коментира следните теми: София осъмна с работещ градски транспорт, но в столичния квартал “Люлин” ще функционира и предвидената линия за вътрешноквартален транспорт; Мнения след вчерашния протест в подкрепа на Терзиев, в..
В аулата на Университета за национално и световно стопанство се проведе тържествена церемония в чест на навършените 105 години от основаването на висшето учебно заведение. На мястото присъстваха председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова, министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, българският Патриарх и софийски..
Национална мрежа за децата (НМД) представи днес пред политиците и медиите основни изводи, данни и оценката, която обществото дава на държавата в годишния доклад на “Бележник -2025“ по отношение на детските политики. Тази година в оценката на държавните политики по данни на Национална мрежа за децата са се включили рекорден брой от над 7 700..
Международният поетичен фестивал "Софийските метафори" и Столичната библиотека ни канят на премиера на международна поетична антология. В нея са включени стихотворения от 62-ма поети от 20 държави, участвали в Международния поетичен фестивал "Софийските метафори" в периода 2019 – 2025 година. Премиерата на сборника "Софийските метафори" ще се..
За първи път в края на 2024 г. богатството на българите надхвърля 1 трлн. лв., но 700 млрд. лв. от тях са инвестирани в жилища. Има ли дисбаланс в структурата на богатството и какви са показателите, измерващи това състояние, това обясни в ефира на “Ритъмът на столицата” Стоян Панчев , икономист, съосновател на Експертен клуб за икономика и..
Не търсете "Радио Африка" в честотния диапазонна своите апарати, защото това е първият български филм за африканската музика. Затова, ако искате да посетите премиерата му, отидете на 21 май, сряда, в столичния Дом на киното от 20 часа. Създателите на филма са журналистът и писател Стефан Стефанов и операторът Давид Вълков . Идеята се..
Природните бедствия и екстремните метеорологични явления зачестяват и в резултат се увеличават икономическите загуби от тях. На този фон, едва около 10% от жилищата в България са застраховани, пише БГНЕС. По данни на Munich Re, загубите за 2024 г. в световен мащаб възлизат на 320 млрд. долара, с 19,4% повече от 2023 г., като от тях застраховани са..