Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Павел Балев дирижира „Крале и кралици на операта“ в Азия

2
Павел Балев
Снимка: J. P. Bongartz

Във всяка от програмите звучи и Молитвата на Мария Десислава от Парашкев Хаджиев:

Павел Балев безспорно е един от най-успешните български диригенти в Европа, в продължение на 13 години той беше начело на оркестъра в Баден-Баден и то увеличавайки публиката и повишавайки категорията му (в Германия има стройна и ясна схема в това отношение). В момента Павел Балев ръководи два състава - симфоничния оркестър в Зондерхаузен/Нордхаузен (може би най-старият в Германия)  и същевременно е музикален директор на Оперния театър в Лимож. А съвсем в момента е на впечатляващо турне в Азия заедно с прочутото сопрано Диана Дамрау и  бас-баритона Никола Тесте. На 13 май с голям успех и много аплодисменти минава концерта в Тайван. Отново с Молитвата на Мария Десислава от Парашкев Хаджиев – на български език на най-големите сцени в Азия.

Говорихме с Павел Балев преди заминаването му за Азия, включихме го от Лимож, където отново щеше да има българска нишка – за солист в концерта Павел Балев беше поканил младата и много талантлива Лия Петрова. „Опитвам се да представя България п най-добрия възможен начин – сподели диригентът за Радио София,  - и като произведения, и като гостуващи солисти. На предния ни концерт тук свирихме Класично и романтично от  Панчо Владигеров. Французите много се зарадваха да открият един автор, когото не познават. Музиката им хареса, тя е фина, култивирана, филтрира цялата европейска традиция по един много красив начин“. В началото на годината Павел Балев представя пред немската публика Симфоничните вариации по тема от Добри Христов от Марин Големинов.


Като музикален директор Павел Балев се ползва с доверието на ръководството на оркестъра в Лимож и продължава мисията си да проправя път на българската музика и солисти. „С радост направих връзка с Лия Петрова и я поканих да направи своя дебют в Лимож, още повече че тя прави една много хубава кариера във Франция“ – обясни той. На въпроса ми дали се иска смелост и трудно ли е да бъде убедено ръководството на оркестрите, с които работи Павел Балев, да се програмират неизвестни за тамошната публика български творби, той отговори, че го приема като мисия и че си е изградил име и репутация, които му позволяват да го прави. Но избира наистина само най-добрите образци от българската музика и солисти от висока класа. Така и концертът на Лия Петрова в Лимож минава с голям успех. И всичко това се случва в една фантастична зала с 1400 места, каквато е залата във френския град.

Турнето в Азия e второ за Павел Балев след 2017. Тогава е имало покана да се върнат много по-скоро с Дамрау и Тесте, но идва пандемията. Но се турнето се осъществява и на всеки един от концертите (5 с оркестър и един с пиано) публиката чува и прелестната Молитва от Парашкев Хаджиев. Диана Дамрау я научава за концерта си в София по предложение на Павел Балев – „тези неща стават с приятелство и доверие, което се изгражда. А и имах много силен аргумент – в Япония тя пееше за бис японска песен, както и в други държави и беше логично да научи българска песен за бис в България“ – казва с усмивка Павел Балев и разказва как са учили Молитвата по телефона „произношение, кой вокал къде се слага, коя гласна как трябва да се изпее, защото българският език е много специфичен“ и как в крайна сметка Диана Дамрау не само я изпълнява като бис в София, но я включва в програмата „Кралици и крале на операта“, с която участва на много фестивали в Европа, и сега  - на турне в Азия.

Турнето е в рамките на месец, започна с концерт в Сингапур – „там имат уникален оркестър, на много високо ниво, бих го сравнил с водещите оркестри в Германия“, продължи с Тайван „с оркестъра на авиокомпанията Evergreen, в който свирят много добри млади инструменталисти“, следва Сеулс KBS оркестъра на националната телевизия и радио, може би най-добрият в Корея“ и два концерта в Токио с Tokyo Philharmonie, знаете – от водещите световни оркестри“.

След всяка Молитва на Мария – Десислава, изпята от Диана, публиката в огромните зали тук в Азия, не смее първоначално да аплодира и има около 7-8 секуди тишина, магично е“ – споделя Павел Балев и добавя, че публиката е във възторг и се реди с часове за автографи след концертите и дори плачат от възторг.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Момчил Панайотов: И най-малката лавина може да доведе до лоши последствия

Дори и най-малката лавина може да се доведе до лоши последствия. Има ли сняг, хората вече трябва да внимават за лавини, предупреди в ефира на БНР-Радио София Момчил Панайотов , председател на Българската асоциация за ски свободен и екстремен стил (БАССЕС). "Не е лесно да се дадат правила за поведение. Когато правим курсове или..

публикувано на 20.11.24 в 16:08

Христо Панчугов: Нямаме дори процедура за изход от сегашния политически блокаж

И поредният провал за избор на председател на Народното събрание се дължи на липса на разговор по същество – има ли необходимост България да бъде управлявана по някакъв начин. Позиционната война е закрила хоризонта на утрешния ден. Политически сили и фигури демонстрират сила или превъзходство, вместо да се търсят допирни точки и воля..

публикувано на 20.11.24 в 15:25

Българи печелят второ място на престижен светлинен конкурс в Токио

Българският екип , който представи своя авторски 3D мапинг на международния конкурс за светлинни инсталации в Япония, бе отличен с второ място. В състезанието се включиха 278 участници от 56 държави , от които 18 бяха поканени да прожектират творбите си, като финалисти във фестивала Tokyo Lights, който се провежда всяка година на фасадата..

публикувано на 20.11.24 в 14:39
Дъбът от с. Насалевци, община Трън, победител през 2016 г

В ход са номинациите за най-забележително дърво с история в конкурса "Дърво с корен"

В предаването "Радиокафе“ обръщаме поглед към зеленото богатство на София и на страната ни, което понякога считаме за даденост и не съумяваме да оценим. С тази цел е създаден и конкурсът “Дърво с корен“ на фондация “Екообщност“, който всяка година призовава да номинираме дървета, свързани с родовата ни история, с разкази на по-възрастни..

публикувано на 20.11.24 в 13:41

Пазителите на градския дух в изложбата "Занаятчиите на София"

От 21 ноември до 5 декември 2024 г. в емблематичните за София Централни хали, се открива петата от поредицата изложби "Невидима София". Последната изложба от цикъла е посветена на "Занаятчиите на София". Организатор е медията за изкуство и култура "Програмата", които целят да покажат хората, които пазят духа на града, вдъхвайки живот на традициите...

публикувано на 20.11.24 в 12:03
Павел Вежинов

В Столичната библиотека отбелязваме 110 г. от рождението на Павел Вежинов

На 9 ноември се навършиха 110 години от рождението на българския белетрист,  публицист, журналист и сценарист Павел Вежинов, създал едни от най-ярките модерни творби в българската литература от втората половина на миналия век, актуални и днес, когато са изминали малко над 40 години от смъртта му. Той е един от най-продуктивните превеждани,..

публикувано на 20.11.24 в 11:30