В предаването „Радиокафе“ събеседник бе Кристина Ненова – координатор “Детско и младежко участие“, за да разкаже повече.
Инициативата „Деца –изследователи“ е част от дългогодишната програма „Мегафон“, която се развива повече от десетилетие, като всяка година нови младежи стават част от екипа на програмата, сподели Ненова и поясни, че в рамките на своята 2-ра година, като участници в програмата, младежите се учат как да правят изследвания и как да достигат до млади хора от техните общности, за да обсъждат всякакви важни за тях теми.
От значение е фактът, че 6 значими теми, които са важни за тях и за общността, в която живеят, са избрани от самите тийнейджъри.
Освен темата за тормоза в училище, такава е и голямата тема за екологията, темата за финансовата грамотност – има ли място за такъв час в училище и как да изглежда той, темата за социалните мрежи, която също много ги вълнува, както и мащабната тема за психичното здраве, която беше една от основните на най-големия форум за детско и младежко участие „Voice It“ организиран от програма „Мегафон“ , посочи още Кристина Ненова. Тя допълни, че тази проблематика е дискутирана с младежи от над 100 училища от София и страната, които са участвали във форума и адресирали своите въпроси към политиците.
Един от важните обсъждани акценти като част от тази тема беше „Психичното здраве в образованието“, каза още Кристина Ненова (▲вляво).
Изследванията които се правят по различни теми са отворени за младежи от цялата страна, средно в тях се включват 50-60 млади хора, това зависи от интереса към темата, а самите изследвания стават повод за продължаващи дискусии с тях, организират се и различни фокус-групи, които се включват в традиционния мониторингов доклад, който оценява как държавата се справя в грижата към децата „Бележник 2023“.
Според Кристина Ненова, изследването върху проблема с тормоза в училище, направено от младите хора, съвпада с подобно мащабно изследване на УНИЦЕФ за България, в което се посочва, че освен физически, често срещан е и психическия тормоз, потвърждава се и фактът, че тези видове тормоз се случват най-често между самите ученици, следвани от тормоза в общността и вкъщи.
Заслужава си да се водят разговори за това, какъв е климатът в училище и как той би могъл да стане по- благоприятен, за да не се стига до тези прояви, подчерта Ненова.
Как може това да се случи и какви са изводите от цялостното проучване на „Деца-изследователи“ по този наболял проблем – чуйте още интересни аспекти в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
Коментатори във "Форум" във вторник бяха Добромир Живков от Маркет линкс и Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха бяха: 2024 г. и 2025 г. - равносметка и очаквания Парламентът стартира работа в условия на несигурност и неизвестност за бъдещо правителство..
Какво можем да направим с коледните подаръци, които не желаем да задържим? Този въпрос си задаваме често, когато за празниците сме получили нещо, което вече имаме, нещо, от което не се нуждаем или просто не ни харесва. Една от възможностите е да върнем в магазина подаръка, който сме получили. Когато стоката е закупена през електронен магазин,..
Боянската църква безспорно е сред историческите светини, с които разполага страната ни и това е оценено още през 70-те години на ХХ век от ЮНЕСКО. Църквата продължава да бъде реставрирана и да се съхранява по изключителен начин заради изключително ценните стенописи, които притежава. Църквата е построена през 1259 г., свързвана е със севастократор..
Диригентът и преподавател в Националната музикална академия Иван Стоянов е родом от Габрово, но е “присаден” в София. Казва за себе си, че е болезнено свързан с природата и обича да прекарва времето си далеч от града, като дори препоръча на софиянци да опознаят Стара планина, защото според него всички ходят на Витоша или Люлин планина, но Балканът не им..
Сериозен ръст на случаите на човешки метапневмовирус (HMPV) се наблюдава в Северен Китай. Място за паника няма, каза пред Радио София вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова. По думите й, вирусът е познат на човечеството отдавна, но е идентифициран едва през 2001 г. "Той произлиза от един подобен птичи метапневмовирус. Смята се, че..
За икономическите предизвикателства пред България през 2025 година, представи своята прогноза икономистът Стоян Панчев, председател на Българското либертарианско общество, основател на Експертен клуб за икономика и политика. Какво да очакваме за доходите ни? Каква е прогнозата за икономиката ни през настоящата година и колко близо ще сме..
Кръгово кръстовище ще разтоварва трафика в един от най-натоварените райони в Перник. Пътното съоръжение ще бъде изградено при пресичането на улиците "Владайско въстание” и "Димитър Благоев”. Улица "Димитър Благоев" е основна пътна артерия в Перник, свързваща кварталите "Църква” и "Изток” и републиканския път за Кюстендил, а ул. "Владайско въстание”..