Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Неделчо Тотев - председател на НСОБ

Здравеопазването трябва да бъде част от националната сигурност

Снимка: арфив

Ролята на общинските болници в здравеопазването и техните актуални проблеми: разговор с д-р Неделчо Тотев – председател на Националното сдружение на общинските болници в предаването "Ритъмът на столицата".

Според него, на първо място като проблем трябва да се постави кадровата обезпеченост. Тази тема се дискутира вече 15 години, но тя продължава "да ни удря през лицето", казва той и допълни, че когато една общинска болница не може кадрово добре окомплектова отделенията си, тя губи дейности.

"Знаете, че за да се разреши една дейност, трябва да има определено ниво на компетентност в даденото лечебно заведение и конкретното отделение", подчерта той.

При промяна на Нормативната уредба преди години, изискванията към лечебните заведения рязко се повишиха. И оттогава, изведнъж се отне огромна част от дейностите, които лечебните заведения общинска собственост са извършвали" допълни медикът.

Медицинските кадри се насочват към частните заведения, които имат повече финансови възможности и предлагат по-атрактивни условия на заплащане, твърди д-р Неделчо Тотев.

Какви усилия следва да положи държавата за задържането на кадрите в общинските болници.

"Държавата дълго време неглижираше този проблем, днес каквито и усилия да полага, мисля, че времевият прозорец е затворен", категоричен е медикът.

Според него промените в Закона на здравното осигуряване приети от предишния парламент, според които възнагражденията на лекари медицински сестри и санитари да не бъдат по-ниски от предложените в КТД в сектора е рефлектирало с обратен знак върху финансирането на болниците и задържането на кадрите.

Когато липсва финансов ресурс, който да се даде за заплати, а има задължително условие да се даде определена сума,то тя трябва отнякъде да се вземе, но откъде – просто няма, илюстрира д-р Неделчо Тотев. По думите му не само кризата за лекари е голям проблем, криза има и за бакалаври по "Здравни грижи", и всъщност това ще спомогне да се закрият не само общински лечебни заведения, но са застрашени и други такива.

Според него трябва политиците да седнат на масата и да сложат здравеопазването като приоритет, като част от националната сигурност.

"Готови сме на диалог, такъв между равнопоставени", увери той.

Чуйте още по темата от разговора на Невена Николова с д-р Неделчо Тотев в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00