Националната награда за живопис “Захарий Зограф“ се завръща след 15 години пауза, с изложба на своите лауреати през годините, в галерия "Райко Алексиев", в навечерието на 50-тия си юбилей. Какво от половинвековната история по връчването на тази награда е важно да се припомни и днес, не само на ценителите, но и на по-младите почитатели на изобразителното изкуство, разказва в предаването „Радиокафе“, изкуствоведът проф. Аксиния Джурова.
„Наградата е създадена в началото на 70-те години, заедно с още една национална награда за живопис на името на Владимир Димитров-Майстора. Тези 2 награди бяха учредени във връзка с политиката, която Съюзът на българските художници предприе през тези десетилетия, за децентрализация на българското изкуство, т.е. излизането му извън пределите на столицата“, посочи тя и определи тази стъпка на СБХ като провиденциална, защото „от днешна гледна точка, ние не можем да възстановим българското изкуство в последните десетилетия на 20 век и началото на 21 век, без това, което е наградено от тези два града - Кюстендил и Самоков“.
„Специално за Самоков беше съвсем нормално да се учреди тази награда, защото е градът на българските възрожденци. Идеята беше да се види дали има приемственост между поколенията“, поясни проф. Джурова.
Според статута на наградата за живопис „Захарий Зограф“, тя е присъждана за най-значимите творби на художниците през съответната година, благодарение на което до днес са се съхранили едни от най-емблематичните картини: „Каин и Авел“ – на Дечко Узунов, „Бяг“ – на Ванко Урумов, на Атанас Яранов „Полет“ и много други.
„По никакъв начин не можем да възстановим нашето изкуство, без тези жалони в неговото развитие", категорична е проф. Джурова.
В експозицията, която е изложена на „Раковска“ 125, почитателите на изобразителното изкуство могат да проследят неговото развитие в различните етапи и стилове.
"Аз самата, която познавам и съм била почти на всички награди, за първи път виждам в такъв мащаб и така разгърната експозицията", твърди проф. Аксиния Джурова.
Тя призова община Самоков, ако има желание и възможности, да намери и постоянна площ, която да приюти експозицията.
„Ще дадат възможност не само на самоковци, но и на целия туристически поток, който минава през този град, изпълнен с история, да се види едно съвременно изкуство, което носи духа, не само на този град, но и на всичко създадено в България през вековете“, каза още тя.
Експозицията може да бъде видяна в галерия „Райко Алексиев“ на СБХ, от 16 май до 14 юни.
Още за ситуацията с културния туризъм, защо не се набляга на него, въпреки „глада“ и големия интерес, който се наблюдава в тази сфера - чуйте интересни подробности от интервюто на Димитър Ганев с проф. Аксиния Джурова.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..