Инсултът се превръща в много сериозен проблем за активната част от населението. На 100 000 жители в Европа случаите варират средно от 30 до 170. А в България те са 648.
Тези стряскащи числа от статистиката цитира пред БНР-Радио София инж. Дорина Добрева, председател на Асоциацията за инсулт и афазия.
Тя стои в основата на инициативата за групата за взаимопомощ след инсулт, която беше създадена преди броени дни в Банкя. Предназначена е за хора, преживели инсулт, за техни близки, за лекари, полагащи грижи за такива пациенти и други.
По последни изчисления всеки четвърти е застрашен от инсулт у нас, а мозъчно-съдовите инциденти през 2021 г. са регистрирани средно на всеки 12 минути в страната.
Добрева допълни, че Националният статистически институт отчита през 2021 г. население на страната наброяващо 6.8 милиона души, докато в края на 2022-ра регистрира 6.4, тоест с близо 400 хиляди по-малко. Отчитайки това можем да дешифрираме правилно значението на абсолютните стойности на инсулта в България. През 2021 г. са регистрирани в болнични звена общо 42 822 случая на инсулт, докато през 2022-ра те са 41 811. На пръв поглед имаме намаление с 1011 случая. Но всъщност, отчитайки относителния дял на 100 000 души население, се оказва, че от 626 през 2022 са се покачили на 648. Тоест, поради намаляването на броя на населението, отбелязваме ръст с 3.56% за година. Но можем и да добавим средно 6% допълнително случаи, които не са стигнали до болнично лечение.
Факторите за възникването на инсулт са добре познати – те са същите като за повечето незаразни хронични болести. Това са високо кръвно налягане, тютюнопушене, хранене, движение, при инсулта - и неглижирана аритмия или предсърдно мъждене, допълни Добрева:
„Непознаване на симптомите на инсулта могат да доведат не само до липса на правилна реакция и адекватно лечение, но гарантират за съжаление лош изход в степен на инвалидизация, която никой не може да предвиди.“
Тя изтъкна още, че животът след инсулт наистина е различен, а групите за взаимопомощ е нещо познато като модел в други страни.
След Банкя, подобни групи се сформират и в други населени места. Те освен за подкрепа са инструмент за обмен на потребителска информация и помощни средства, за споделяне на емоции и дори за комуникация с институциите.
Една от основните цели на Европейския план за борба с инсулта, припозната и от АИА в България, е да се намали броят на инсултите с 10 на сто до 2030 година. Това може да се постигне с правилна превенция, отбелязват от асоциацията.
В разговора на Антония Каменичка се припомнят и първите признаци за възникване на инсулт, както и каква е правилното поведение.
Над 400 тона отпадъци от прорасла растителност бяха разчистени от общо над 1200 дка площ в “Централни софийски гробища”, гробищен парк „Малашевци“ и гробищен парк “Бакърена фабрика”. С това приключи основното почистване на трите големи гробищни парка в столицата, наредено през миналата година от кмета на София Васил Терзиев, съобщават от Столичната..
Водещи хирурзи от университетска болница "Пирогов" ще обучат 30 млади лекари от цяла България на миниинвазивни техники и конвенционална хирургия при спешни хирургични състояния. Двудневният курс е със силно застъпена практическата част. Тя ще бъде реализирана върху специални тренажори, които са създадени от индийската фирма. До този момент в във..
Незрящите срещат различна степен на затруднения в придвижването по улиците и тротоарите на София. "Много е важно кога и колко си учил ориентиране и мобилност, както и къде отиваш. Ако трябва да стигнеш на непознато място, е много трудно", подчерта пред БНР-Радио София Андриан Асенов, който е незрящ, но талантът му го е направил популярен..
На 24 февруари 2025 г., от 18.30 ч., в Литературния клуб на Столичната библиотека, ще гостува Яница Радева в поредицата "Разказвач на месеца". Водеща на вечерта ще бъде гл. ас. д-р Кристина Йорданова от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Двете ще разговарят с публиката за белетристичното творчество на писателката. Яница Радева пише проза,..
Тактилните плочи , монтирани в подлеза на бул. "Цариградско шосе", при бившия хотел "Плиска" , е очевидно добра идея и реализация. Това отчитат както незрящите хора, минават оттам, така и хората, осъществили инициативата на тогавашният кмет на район "Слатина" Георги Илиев с финансиране от Столичната община и подкрепата на зам.-кмета по социални..
"Наистина, участвам във фирма, аз съм я създал отпреди 20 години. Не виждам нищо нередно, защото законът забранява да си управител или в ръководен орган. Когато притежаваш дял, ти си инвеститор." Това изтъкна пред БНР-Радио София Георги Илиев, когото ОИК отстрани от поста кмет на столичния район "Слатина" . Да си съдружник е забранено..