Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мумия на 3000 г. "проговаря" с помощта на технологиите

Снимка: Радио София

Как би звучал гласът на 3000-годишната мумия и какви са новите научни разработки в областта? Подробности в ефира на Радио София разказа проф. Дейвид Хауърд с превода на Любов Костова, която е един от организаторите на Софийския фестивал на науката. Инженер по електроника, проф. Хауърд има интереси в областта на човешката реч и глас.

"Нещото, което ме доведе тук беше да възпроизведем звук от някой, който отдавна е починал. Първоначално искахме да направим това със Снежния човек, който се намира в Британския музей, но не разрешиха той да бъде изнесен от музея и затова се обърнахме към музея в Лийдс, където имат египетска мумия. Те се съгласиха ние да работим заедно, за да възпроизведем гласа й", посочи той.

След като мумията е била пренесена в болница, останките са били прегледани със скенер, което е позволило да си установи, че запазените тъкани могат да бъдат използвани. Човешкият глас се възпроизвежда от ларинкса и преминава целия път до устните. Това разстояние е било измерено, след което е направена реконструкция и с помощта на технологиите е било симулирано движението на гласните струни, така, че да се произведе звук. Направен е и 3D принт от устните и езика на мумията, тъй като те са напълно запазени.

"Когато ние говорим или пеем, гласовият ни апарат заема определени форми. Ако погледнете човек докато говори ще видите, че устните и езикът му, както и лицевите и челюстните части се движат през цялото време. В случая с една мумия имаме статичен вокален гласов апарат, защото тъканта вече е мъртва. За да можем да извлечем звук от този пластмасов говорен апарат, трябва да използваме акустично инженерство, за да можем да пресъздадем звука на ларинкса или гласните струни. Това се прави с помощта на електрониката и е добре известно на науката, защото същата техника се използва при електронното синтезиране на глас", сподели проф. Дейвид Хауърд. Той добави, че:

"Името на жреца - Несиамун (Несиамин) означава "истина чрез глас". Когато този жрец е бил жив е вярвал, че неговият глас ще се чува от отвъдното. Аз си спомням, че когато за първи път пуснах този звук на археолозите в нашия екип, те избухнаха в сълзи и в този момент ми казаха, че името му означавало "истина чрез глас".

Относно това дали би могло да бъде възпроизведена реч, проф. Хауърд заяви, че по принцип е възможно, но би бил много внимателен в това, тъй като не е известно как е звучал древният египетски език. "Има нещо изключително в нашите гласове. Без глас, хората сме много изолирани един от друг, защото ние използваме своите гласове за да изразим емоциите си и да общуваме", каза той.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"LaTiDa" представят новата си песен "Факт"

публикувано на 20.02.25 в 15:07

Над 600 бездомни получиха храна от Столичната община и Българската хранителна банка

Близо 600 бездомни, които са настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти, благодарение на съвместната инициатива на Столичната община и Българската хранителна банка (БХБ). “Тази инициатива не е само за осигуряване на храна, а и за създаване на усещане за грижа и внимание“, казва зам.-кмета Надежда..

публикувано на 20.02.25 в 14:27

Изложба на преходно и устойчиво изкуство открива Фестивала на чая

“Tokonomia“   е наречена изложбата, която ще открие Фестивала на чая (FesTeaval) в Централни хали. Има ли красота в ефимерното, нетрайното, кратката среща? Заслужава ли си да правим такова изкуство – което не изглежда създадено да издържи векове напред, което не е шлифовано до блясък, има бръчки като зряла жена или мъж и е крехко като..

публикувано на 20.02.25 в 14:13
Доц. Антоанета Петрова с усмивка разказва за цъфналите видове

Орхидеите в Ботаническата градина на БАН са разцъфтели неистово

Когато денят започне да расте, колекцията от орхидеи в Ботаническата градина на БАН започва обилно да цъфти. Именно затова вече 17-а година специалистите организират изложба през този сезон. Сегашното издание на цветната експозиция ще продължи до 1 март, разказа пред БНР-Радио София доц. д-р Антоанета Петрова от Сектор „Тропически и..

публикувано на 20.02.25 в 13:36

НМФ представи анализ на планирането и изпълнението на държавната политика за младежта

Предварителен анализ на планирането и изпълнението на държавната политика за младежта в България, за периода 2010-2024 г., беше представен от Националния младежки форум. Данните сочат системни пропуски, липса на прозрачност и ефективност, както и опасно нисък приоритет на младежките въпроси в държавната политика. Анализът е изготвен на..

публикувано на 20.02.25 в 13:16

Георги Дачев представи музиката си и своята група "Do Sho band"

Представяме младия музикант Георги Дачев , който пристига при нас от българската рок столица Каварна. Георги Дачев вече е по-известен като вокалист, китарист и бендлидер на групата "Do Sho band". За него музиката е призвание. Казва, че тя е негово препитание през целия му съзнателен живот. А иначе… "Пропях преди да проходя, още от..

публикувано на 20.02.25 в 12:47

Какво трябва да знаем, преди да купим електромобил?

Електромобилите са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Електромобилите са нова вълна в автомобилите, които коренно промениха начина на ползване и на зареждане, коментира пред Радио София Наталия Петрова – "Развитие пазар..

публикувано на 20.02.25 в 11:55