Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мумия на 3000 г. "проговаря" с помощта на технологиите

Снимка: Радио София

Как би звучал гласът на 3000-годишната мумия и какви са новите научни разработки в областта? Подробности в ефира на Радио София разказа проф. Дейвид Хауърд с превода на Любов Костова, която е един от организаторите на Софийския фестивал на науката. Инженер по електроника, проф. Хауърд има интереси в областта на човешката реч и глас.

"Нещото, което ме доведе тук беше да възпроизведем звук от някой, който отдавна е починал. Първоначално искахме да направим това със Снежния човек, който се намира в Британския музей, но не разрешиха той да бъде изнесен от музея и затова се обърнахме към музея в Лийдс, където имат египетска мумия. Те се съгласиха ние да работим заедно, за да възпроизведем гласа й", посочи той.

След като мумията е била пренесена в болница, останките са били прегледани със скенер, което е позволило да си установи, че запазените тъкани могат да бъдат използвани. Човешкият глас се възпроизвежда от ларинкса и преминава целия път до устните. Това разстояние е било измерено, след което е направена реконструкция и с помощта на технологиите е било симулирано движението на гласните струни, така, че да се произведе звук. Направен е и 3D принт от устните и езика на мумията, тъй като те са напълно запазени.

"Когато ние говорим или пеем, гласовият ни апарат заема определени форми. Ако погледнете човек докато говори ще видите, че устните и езикът му, както и лицевите и челюстните части се движат през цялото време. В случая с една мумия имаме статичен вокален гласов апарат, защото тъканта вече е мъртва. За да можем да извлечем звук от този пластмасов говорен апарат, трябва да използваме акустично инженерство, за да можем да пресъздадем звука на ларинкса или гласните струни. Това се прави с помощта на електрониката и е добре известно на науката, защото същата техника се използва при електронното синтезиране на глас", сподели проф. Дейвид Хауърд. Той добави, че:

"Името на жреца - Несиамун (Несиамин) означава "истина чрез глас". Когато този жрец е бил жив е вярвал, че неговият глас ще се чува от отвъдното. Аз си спомням, че когато за първи път пуснах този звук на археолозите в нашия екип, те избухнаха в сълзи и в този момент ми казаха, че името му означавало "истина чрез глас".

Относно това дали би могло да бъде възпроизведена реч, проф. Хауърд заяви, че по принцип е възможно, но би бил много внимателен в това, тъй като не е известно как е звучал древният египетски език. "Има нещо изключително в нашите гласове. Без глас, хората сме много изолирани един от друг, защото ние използваме своите гласове за да изразим емоциите си и да общуваме", каза той.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Няколко пернишки квартала са без топлоподаване заради авария

Авария спря топлоподаването на част от живущите в пернишките квартали „Изток” и „Мошино”. Близо 60 жилищни блока, намиращи се на север от бул. „Юрий Гагарин” са без парно и топла вода от тази сутрин.  Сред засегнатите от аварията са две детски градини, три училища и филиалът на ДКЦ-1. Аварията е на главен топлопровод. Работи се по отстраняването й...

публикувано на 26.11.24 в 11:41

Откритите в Хераклея Синтика статуи са на внуци на римския император Октавиан Август?

Един от двамата братя - Гай или Луций, внуци на римския император Октавиан Август, е изобразен на първата мраморна статуя, открита през лятото при проучвания в античния град Хераклея Синтика , съобщи ръководителят на разкопките професор Людмил Вагалински. Транспортираха в музея в Петрич и втората статуя от Хераклея Синтика Глава на статуя е..

публикувано на 26.11.24 в 10:45
Така изглежда новата система

Подобряват уличното осветление в София с нова smart система

Уличното осветление на София се оборудва с автоматични контролери. Вече са монтирани първите 280 от общо 500 контролера.  Системата на градското осветление в София ще се наблюдава чрез специален софтуер и контролери в таблата, които ще подават информация, когато има промяна в напрежението. Оборудват уличното осветление на София с автоматични контролери..

публикувано на 26.11.24 в 10:20

Загубите по водопреносната мрежата на “Софийска вода” са в размер на 37.8%

Към септември месец загубите по водопреносната мрежата на “Софийска вода” са в размер на 37.8% . Към 2010 г., когато “Софийска вода” започва да управлява водите на столицата, загубите са били 60% . В рамките на 14 години ние сме достигнали този процент с намаление с повече от 20% загубите на вода във водопроводната мрежа на град София. Това заяви..

публикувано на 26.11.24 в 09:24

Жилищните кредити у нас нарастват с 26,5% на годишна база

Към края на октомври 2024 г. жилищните кредити у нас нарастват с 26,5% на годишна база до 24,124 млрд. лева, показват данните на Българската народна банка. Процентът е увеличение в годишния темп на растеж, тъй като през предходния месец ръстът бе 25,9%. Така за последните 12 месеца сумата по отпуснатите заеми за жилище от търговските банки на..

публикувано на 26.11.24 в 07:45

През деня ще преобладава слънчево време

В сутрешните часове на отделни места в низините, котловините и около водните басейни ще бъде мъгливо или с ниска слоеста облачност. Минималните температури ще бъдат между минус 4° и 1°, в София - около минус 2°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През деня ще преобладава слънчево време. Вятърът ще е слаб с южна..

публикувано на 26.11.24 в 07:15

Мерят безплатно кръвното в три преходни софийски метростанции

В три метростанции заработиха зони за безплатно измерване на кръвното налягане, съобщиха от Столичната община. Кътовете са в рамките на кампанията за превенция на сърдечносъдовите заболявания сред младите хора „120/80. Избери номера на сърцето" и са разположени в преходните станции "Софийски университет", "Сердика" и "НДК" , където хората..

публикувано на 25.11.24 в 19:16