Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Наближава крайният срок за участие в конкурса "Дигитални новатори"

Снимка: Microsoft

Наближава крайният срок за участие на конкурса „Дигитални новатори в образованието“, организиран от Българската асоциация по информационни технологии ( БАИТ)

Регистрации ще се приемат до 17 часа на 26 май, а на 27 юни ще станат ясни победителите.

Със свои дейности и разработки вече участват и преподаватели от София, Пловдив, Варна, Шумен, Пазарджик, Добрич. Прави впечатление, че до момента в конкурса постъпват и номинации за дейността на учители – от директори, колеги и родители.

В подкрепа към кандидатурите се приемат линкове към мнения, референции, коментари от ученици и родители във Facebook, LinkedIn, учебни платформи, получени по имeйл, резултати от тестове, видео материали, линкове към материали и видео материали.

Повече по темата разказа в предаването „Ритъмът на столицата“ Весела Калъчева - изпълнителен директор на на БАИТ.

В четвъртото издание на конкурса тази година организаторите затвърждават връзката на бизнеса с образованието, като акцентират върху няколко нови категории, една от които   е „Участие на бизнеса в училищата“, а другата нова категория е посветена на STEM центровете, защото това е много важна тема, посочи Весела Калъчева и допълни, че във всяко едно училище трябва да има такъв център.

Категориите общо са 4, като първата категория е „Технологични иновации“ – използването на всички възможни информационни технологии в процеса на преподаване.
Втората категория е свързана с „Качествено учебно съдържание“, третата е нова - „извели сме я като практическа насоченост на преподаването по информационни технологии и тук се прави връзка на училищата с Бизнеса с Националната програма „Бизнесът преподава“, уточни Калъчева и изказа притеснението на екипа на БАИТ от факта, че в протичащото обществено обсъждане на Платформата за обществени консултации, където са изкарани 22 национални програми от Министерство на образованието, но „Бизнесът преподава“ не е сред тях.

„Ние сме в недоумение какво се случва, защото тази програма през последните 4 години вървеше много успешно. Тя стартира най-напред като „IT бизнеса преподава“ по предложение на БАИТ, тъй като нашият сектор е много специфичен, в него много бързо се случват нещата, развиват се информационните технологии – буквално на няколко месеца се случва нещо ново и не може да очакваме от учителите да следват това темпо. Там ние можем да помогнем като учители идват на обучение в наши фирми, а съответно наши колеги влизат в часовете и помагат на титуляря учител“, поясни тя.

Тя допълни, че ако тази програма не върви за всички сектори на икономиката, би могла да се върне към първообраза си „IT бизнеса преподава“.

Журито, което включва членовете на Управителния и на Контролния съвет на БАИТ, ще отличи най-добрите кандидатури от 1-во до 3-то място във всяка от четирите категории.

Конкурсът е отворен за учители, които преподават от I до XII клас във всички дисциплини – добре дошли са, каза още Весела Калъчева.
В разговора  на Данаил Конов ще разберете и доколко иновациите и изкуственият интелект могат да попречат на критичното мислене на учениците.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 28.11.24: Седмият неуспешен опит за избор на председател на НС разтърси коалицията ПП-ДБ

Коментатори във "Форум" тази седмица са икономистът и политически анализатор Георги Вулджев и дългогодишният журналист Едуард Папазян. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес бяха: - ПП поиска оставките на Явор Божанков и Даниел Лорер - Либерализмът в Европа и САЩ - Футболен обзор в края на годината Подробности по..

публикувано на 28.11.24 в 19:05

Незаконно сметище тормози жителите на гр. Елин Пелин

Битови отпадъци, строителни материали и автомобилни части - съставът на едно от нерегламентирано образувалите се сметища в град Елин Пелин. Местоположението на изхвърлените ненужни материали се оказва в покрайнините на обработваема площ. В близост до сметището има съмнителни постройки, с охраняващи ги кучета. Пред Радио София кметът на община..

публикувано на 28.11.24 в 17:55

Младежи ще се борят с фалшивите новини в новаторския проект MediaWise

Как да различаваме фактите от фалшивите новини е целта на новаторския проект за дигитална медийна грамотност MediaWise. Той се изпълнява от платформата prepodavame.bg. Един от ключовите компоненти на MediaWise е Тийн мрежата за проверка на факти (Teen Fact-Checking Network / TFCN). Проектът е насочен към ученици от 8 до 12 клас, които имат..

публикувано на 28.11.24 в 16:56
Продуцентът Дилян Калчев и режисьорът Даниел Ненов

"Чистота или смърт" - историята за живота и пътя на шестима резиденти в терапевтична общност

Документалният филм  "Чистота или смърт“ представя историята за живота и пътя на шестима резиденти в терапевтична общност за зависими в България. Въпреки че много хора са чували за такива общности, малцина знаят как всъщност изглеждат и какво се случва в тях.  На 6 декември, в кино „Люмиер“ е премиерата в София, а прожекции има в Бургас,..

публикувано на 28.11.24 в 16:55

Защо Младежкият конкурс за нова песен е нужен на младите музиканти и публиката?

Второто издание на "Младежкия конкурс за нова песен", организиран от сдружението на автори и композитори "Музикаутор" и проведен в Националния студентски дом в София, преди броени дни раздаде наградите на най-добрите .  Група "Scarlet" от Бургас спечели първо място с песента си "Слънчоглед". Второ място взе Хюго (Теодор Кисьов) с песента..

публикувано на 28.11.24 в 16:07
Албена Ненкова с книгата(-те) в ръце

900 страници за подаръците е "книгата на живота" на Габриела де Лука

Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ  може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..

публикувано на 28.11.24 в 14:54

Евгения Кринчева-Jenyka представи нови песни, записва без умора

В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..

публикувано на 28.11.24 в 13:36