Дискът съдържа 24 произведения, като в него са комбинирани творби от различни и много контрастиращи композитори, каза пред Радио София Дора Делийска.
Това е 12-ят диск на пианистката. Премиерата му вече се състоя във Виена в началото на тази година, в зала Шьонберг на престижната „Концертхаус“.
„Аз съм подредила 12 етюда и 12 прелюдии от контрастиращи композитори - Шопен, Дебюси, Лигети и Капустин, но с една много задълбочена драматургична концепция аз ги обединявам и по този начин давам възможност на слушателите да изживеят от части много добре познати произведения и от части не толкова познати. Де факто създавам едно произведение на изкуството на сцената“, добави Дора Делийска.
По думите й, драматургичните концепции, които тя създава са базирани на задълбочен музикален анализ и философски идеи.
„Развивам ги с идеята да стигнат до по-голяма публика – хора, които биха се заинтересовали заради концепцията, заради връзката между самите композитори“, добави Дора Делийска.
Вчера дискът беше представен и в Плевен, а в Деня на славянската писменост и култура пианистката ще представи „Етюди и прелюдии“ и на софийската публика.
Дора Делийска се подготвя и за дебют в Бразилия през лятото. Освен концерти, тя ще покаже и своя видео инсталация в Музея за съвременно изкуство в Сао Пауло и ще изнесе лекции пред студентите от бразилския град.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Четвърто издание на фестивала ARTIS : Ваня Пешева – създател на фестивала (слушаме я в звуковия файл и за концерта ѝ във Виена) и младата участничка Йоана Милкова: "Динамиката и в нашите професионални сфери е изключителна. На откриването гостите бяха много интересни (подробности в звуковия файл). Класическата програма преля в импровизации на Георги..
Катя Стоева от Ботаническата градина БАН е куратор на тропическата ѝ част и ни кани да я посетим: "Растенията са в основата на живота на Земята. В момента при нас всичко цъфти. Експозицията ни е посветена сега на мушкатата, показваме много нови сортове. Паркът също е много красив и приятен. Във всеки човек е заложена любовта към цветята, природата...
Д-р инж. Анна Петракиева, заместник-изпълнителен директор в Агенцията по горите и преподавател по горска педагогика в Лесотехническия университет ни представя образователна инициатива „Лесовъд за един ден“, в рамките на която са предвидени състезателни игри за деца и родители, свързани с гората и горската професия: "Горската педагогика е..
Павел Балев безспорно е един от най-успелите български диригенти зад граница. Реномето му в Европа е впечатляващо високо. Това се дължи на задълбочените му познания, прекрасното познаване на репертоара, детайлната подготовка за всеки ангажимент и изключителната му работа с оркестъра. И на интересните и често необичайни програми, които конструира..
Краят на сладкарница “Цар Освободител” е по-тривиален от очакваното: На 8 септември 1945 във в-к Отечествен фронт се говори за сладкарницата като сборно място на другарите Тодор Павлов и подобни за "народно въстание" на сутринта на 9 септември. Пак там са се продавали билети за джазова вечер. В последствие в 1946, друг вестник говори за..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..
Цигуларите виртуози Дина Шнайдерман и Емил Камиларов, на които цяла България се възхищава, се запознават на младежки фестивал в Берлин, където са конкуренти за първата награда - той от името на България, а тя от СССР. Дина я спечелва, а Емил се влюбва. И я чака цели 8 години, защото бъдещата му съпруга е малолетна и все още ученичка...