Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да се справим с вината и проявленията ѝ във всички възрасти

Снимка: сп. Обекти

В Късното шоу продължаваме да говорим за себепознанието. И този път върху една много обширна, дори на моменти болезнена тема - вината и проявленията й в различните възрасти.

 В  комуникацията между майка и дете. Къде са пробойните?

"Когато има  връзка на любов, задължително има чувство на вина. Огромно е чувството на вина при родителите спрямо децата. Често пъти то е изключително неосъзнавано, но стои като мотивация за много от действията", твърди терапевта Алекс Тодорова. Според нея, чувството за вина се заражда още в първата година на съзнанието ни, едва след това се изграждат различните модели на поведение във връзка на любов – дете-родител, партньори, както и връзка в работна среда.

Когато чувството за вина е осъзнато, тогава може да се види откъде идва, защо се чувствате виновен, но когато действията са продиктувани от вина, която подмолно ви дърпа конците, може да приложите не съвсем адекватни действия спрямо детето, разкрива терапевтът.

Важно е да си дадем сметка, че чувството на вина фигурира.

Пример: когато детето страда от някаква болест, в този момент майката определено чувства вина и действията й са продиктувани от това. Но чувството за вина може да премине в отговорност, когато е осъзнато – ако знаете, че вие се чувствате виновни, но това не е нещо, върху което трябва да реагирате.

Предназначението на чувството на вина е да създава желание за поправка на някакво действие или бездействие.

Ако оставите малко разстояние между мисълта (за вина) и действието, може да си направите равносметка, че желанието ви е по-скоро да поправите щета, която вие не сте нанесли и че това, което ще направите по-скоро е лично за вас и няма нищо общо с мерките, които могат да се предприемат, за да се чувства детето по-добре, пояснява Алекс Тодорова.

Ако има обвинения от типа "можеше", "ако" "беше", "щеше", то и вие се опитвате да поправите миналото. Правете действия сега или в бъдеще.

Ако вие смятате, че сте можели нещо да направите, а не сте го направили, очевидно в дадената ситуация не сте могли да го направите, защото сте нямали необходимата информация.

Чувството за вина има добро предназначение, защото:

Без чувство на вина са психопатите.

Хората с деструктивна психика:

Вината дава възможност да овладеем агресивен импулс.

От разговора ще разберете още:

Чувството на вина през първата година – "разцепване" на образа – добрият и лошият. (Теорията на Мелани Клайн).

Как да се справим с чувството  на вина при децата, ако то се проявява в двете крайности "Аз съм виновен, за нищо не ставам" и "не бях аз"?

Вината при тийнейджърите. Осъзнаването на чувствата.

Пълнолетието. Как възрастните осъзнават, разглеждат вината  и се справят с нея?

Нарцисизмът – има ли нужда да бъде поправян?

Малко и за свръх емпатията.

Чуйте за всичко това в разговора на Диана Костова в звуковия файл.
По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва проект "Мама работи“ - в подкрепа на работещите жени-майки

Проектът “Мама работи“ е в подкрепа на работещите жени-майки. Изпълнител на проекта е Фондация “Мама има работа“ с финансовата подкрепа на Столичната община – Програма “Европа“ 2025, в партньорство с НЧ “Мечталище 2024“ и район „Лозенец“. Проектът цели да идентифицира нуждите на работещите жени-майки, да подкрепи тяхното личностно и професионално..

публикувано на 17.07.25 в 20:13

Какви имоти в София са обявени за нищожни

Разкрития на представители на ДБ относно продажбата на държавни имоти с отпаднала необходимост в София. Още преди месец се заговори за терени на няколко километра от сградите на БАН, както и такива в район “Лозенец”, които са предвидени за улици, а преди няколко дни темата повдигна и районният кмет на "Лозенец" Константин Павлов, който посочи, че..

публикувано на 17.07.25 в 19:34

11 процента ръст на туристите в София от началото на годината

От началото на 2025 година напливът от туристи в София се увеличава с 11% на годишна база, това уточниха от Общинско предприятие "Туризъм" при Столичната община. Данните посочват, че за периода януари-юни столицата е посетена от над 647 хил. туристи. Най-голям интерес проявяват посетители от държавите Израел, Италия, Испания, Франция,..

публикувано на 17.07.25 в 18:49

За поне 150% от МРЗ настояват специалистите по здравни грижи

Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи настоява за по-високи заплати и по-добри специализации. “Промените, които ние предлагаме и които на 14-ти внесохме като наше предложение в Министерство на здравеопазването касае освен увеличаване на заплащането - едно от основните ни искания. Искам да обясня, защо е толкова важно да бъде..

публикувано на 17.07.25 в 17:41
Рила

Продължават честванията по повод юбилейната 130-годишнина от създаването на БТС

За събитията  и нови активности предвидени по повод 130 години от създаването на Български туристически съюз,  разказа в предаването “Радиокафе“ изпълнителният секретар на БТС Лъчезар Лазаров, който не скри вълнението на екипа на БТС и на всички туристически дружества по повод юбилейната годишнина в настоящата 2025-а година...

публикувано на 17.07.25 в 15:19

Археолози откриха богат женски гроб в Хераклея Синтика

Богат женски гроб проучва екипът на проф. Вагалински в Западния некропол на Хераклея Синтика, източно от откритата малко по-рано днес плоча със семеен портрет, съобщават от Archaeologia Bulgarica. Жената е погребана с накити - една златна обица на лявото ухо /по-масивна от намираните досега/, бронзова гривна на ръката, костени игли в прическата. До..

публикувано на 17.07.25 в 14:47

Изложба представя историята на Гвардейския оркестър и развитието на българската музикална култура

Изложбата “Гвардейският оркестър и формирането на културния и музикален живот в столицата и страната“ се откри днес, 17 юли, в градината пред Народния театър “Иван Вазов“. Тя съдържа архивни снимки и документи, чрез които посетителите ще имат възможност да се запознаят отблизо с дейността около формирането на тези първи музикални състави..

публикувано на 17.07.25 в 13:04