В Късното шоу продължаваме да говорим за себепознанието. И този път върху една много обширна, дори на моменти болезнена тема - вината и проявленията й в различните възрасти.
В комуникацията между майка и дете. Къде са пробойните?
"Когато има връзка на любов, задължително има чувство на вина. Огромно е чувството на вина при родителите спрямо децата. Често пъти то е изключително неосъзнавано, но стои като мотивация за много от действията", твърди терапевта Алекс Тодорова. Според нея, чувството за вина се заражда още в първата година на съзнанието ни, едва след това се изграждат различните модели на поведение във връзка на любов – дете-родител, партньори, както и връзка в работна среда.
Когато чувството за вина е осъзнато, тогава може да се види откъде идва, защо се чувствате виновен, но когато действията са продиктувани от вина, която подмолно ви дърпа конците, може да приложите не съвсем адекватни действия спрямо детето, разкрива терапевтът.
Важно е да си дадем сметка, че чувството на вина фигурира.
Пример: когато детето страда от някаква болест, в този момент майката определено чувства вина и действията й са продиктувани от това. Но чувството за вина може да премине в отговорност, когато е осъзнато – ако знаете, че вие се чувствате виновни, но това не е нещо, върху което трябва да реагирате.
Предназначението на чувството на вина е да създава желание за поправка на някакво действие или бездействие.
Ако оставите малко разстояние между мисълта (за вина) и действието, може да си направите равносметка, че желанието ви е по-скоро да поправите щета, която вие не сте нанесли и че това, което ще направите по-скоро е лично за вас и няма нищо общо с мерките, които могат да се предприемат, за да се чувства детето по-добре, пояснява Алекс Тодорова.
Ако има обвинения от типа "можеше", "ако" "беше", "щеше", то и вие се опитвате да поправите миналото. Правете действия сега или в бъдеще.
Ако вие смятате, че сте можели нещо да направите, а не сте го направили, очевидно в дадената ситуация не сте могли да го направите, защото сте нямали необходимата информация.
Чувството за вина има добро предназначение, защото:
Без чувство на вина са психопатите.
Хората с деструктивна психика:
Вината дава възможност да овладеем агресивен импулс.
От разговора ще разберете още:
Чувството на вина през първата година – "разцепване" на образа – добрият и лошият. (Теорията на Мелани Клайн).
Как да се справим с чувството на вина при децата, ако то се проявява в двете крайности "Аз съм виновен, за нищо не ставам" и "не бях аз"?
Вината при тийнейджърите. Осъзнаването на чувствата.
Пълнолетието. Как възрастните осъзнават, разглеждат вината и се справят с нея?
Нарцисизмът – има ли нужда да бъде поправян?
Малко и за свръх емпатията.
Чуйте за всичко това в разговора на Диана Костова в звуковия файл.Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..