Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кой се страхува от изкуствения интелект?

Снимка: Praktika

Изкуственият интелект и приложението му в творчеството – това е темата на дискусия, в която ще вземат участие журналисти, продуценти, графични дизайнери, които се занимават ежедневно с творчески дейности.

Повече научаваме от разговора  в предаването "Радиокафе" с Радослав Бимбалов.

„Идеята е да съберем хора, които има какво да разкажат за това, как изкуственият интелект навлиза в дигитализацията на бизнеса – в обработката и анализа на големите количества данни, но и как той започва да променя компаниите, които се занимават с творчество и с комуникации“, разказа той пред БНР-Радио София.

За да споделят своите опит и мнение за настоящето и бъдещето на изкуствения интелект в бизнеса и креативната индустрия, в събитието ще вземат участие експертите: Петър Торнев - управляващ директор на Технологичен център на „Аксенчър“, журналистите Сирма Пенкова, Йоан Запрянов, художниците и криейтив директори  Яна Карадимова и Венцислав Вълев и Лъчезар Велинов – основател на продуцентска къща.

В последното столетие ние, човеците се опитваме да създаваме все по-добри машини, които да ни заместват в нещата, които правим, посочи Бимбалов и поясни, че вероятно твърде бързият темп на навлизане на изкуствения интелект в човешките дейности създава стрес фактор от това, че все още не можем да свикнем и да осъзнаем какво се случва.

„За хората,  занимаващи се с творчество, изкуствения интелект не просто не е заплаха, а е нова възможност – това е „трета ръка“, която можете да имате, защото той е много бърз, гъвкав, и може да помогне да изпълните неща, които иначе отнемат много време – в една визия, или дори в един текст“, категоричен е той.

"Машината може да е по-добра с по-разширените си възможности, но тя няма въображение, което притежава човешкият мозък. Именно тук колаборацията между човека и машината може да достигне до високи нива“, посочи още Бимбалов и допълни, че взаимодействието машина-човек всъщност е една партньорска работа, която има своята полезност.

А въпросителните, които възникват относно авторските права, как се ползват и какъв е достъпът до всички неща, създавани от човека някога, някъде, това си е наш, човешки проблем.

„И сега проблемът ще стане сериозен – ще видим, как ние сме се превърнали в големи плагиати, сега учим и машините да плагиатстват“, отбеляза още Бимбалов. 

Според него и изкуственият интелект не може да създава сам абсолютно нищо, той създава под командата на човека.

Чуйте още интересни детайли по темата от разговора на Мария Бояджиева в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Модният дизайнер Албена Иванова-Деянова

Българска дизайнерка представи впечатляващо страната ни на Bursa Fashion Week

В предавенето "Радиокафе“ поставяме акцент върху успехите на българската мода. Отмина модната седмица Bursa Fashion Week, където дизайнерката Албена Иванова-Деянова бе поканена да представи своя концепция на международната сцена, като взе участие в престижното модно събитие. Поканата идва от основателката на събитието Яшарие Доган, със съдействието на..

публикувано на 19.11.24 в 13:50

Голямо задръстване на Орлов мост заради катастрофа

Катастрофа между джип, лека кола и автобус на Градския транспорт затруднява движението на "Цариградско шосе" в София, предава БГНЕС. Инцидентът е станал в посока център, близо до Орлов мост. Джип Range Rover със софийска регистрация, лек автомобил Suzuki с..

публикувано на 19.11.24 в 13:38

Изкуството на икебана в изложбата "Приказки с цветя в музея"

От 29 ноември до 1 декември 2024 г. в Националния музей "Земята и хората" майстори на икебаната ще представят изложбата "Приказки с цветя в музея". Четирите специалистки по икебана - Гергана Герова-Сейши, Богдана Нейкова-Енко, Мария Колева-Йосуй и Гуна Драгийска-Сюитей  ще покажат цветни композиции в модерен стил икебана на школа Согецу...

публикувано на 19.11.24 в 12:27

Цигуларят Марио Хосен - посланик на Генуа и творчеството на Паганини

Марио Хосен отдавна е свързан с музиката на Николо Паганини – и като интерпретатор, и като изследовател. А вече и като официален посланик на неговата музика заедно със създадения от него Паганини ансамбъл. "Голяма част от световните композитори имат свои общества в различни точки на света – общества, които популяризират тяхното творчество..

публикувано на 19.11.24 в 11:09

В сезона на апетитните онлайн отстъпки: Винаги проверявайте търговеца, от който пазарувате

В периода на големите намаления преди Коледа, търговците са в надпревара за по-апетитни отстъпки и примамливи предложения. Потребителите обаче, не са застраховани към това да попаднат на некоректен онлайн търговец. Ако сме решили да направим покупка е добре да отделим време и да проверим кой предлага конкретната стока, съветва Соня Спасова от..

публикувано на 19.11.24 в 09:22

Слънчева есен във вторник, с температура в София около 11°

Днес ще преобладава слънчево време с разкъсана средна и висока облачност. Вятърът ще се ориентира от юг-югозапад и ще е слаб до умерен, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще са между 10° и 15°, в София – около 11°. И в планините ще преобладава слънчево време с разкъсана средна и висока облачност. Вятърът ще се ориентира от югозапад, през деня ще..

публикувано на 19.11.24 в 07:35

"Форум", 18.11.24: Политиката не търпи вакуум

Коментатори във "Форум" тази седмица са адвокат Николай Хаджигенов и главният редактор на сайта kaldata.com Светлин Желев. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха в понеделник бяха: - Казусът с избор на председател на Народното събрание - Групата на ГЕРБ-СДС в Столичния общински съвет внася доклад за промяна на..

публикувано на 18.11.24 в 18:32