Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Разкриват подробности за спасяването на българските евреи

Паметникът на спасението в София
Снимка: БГНЕС

Темата за Холокоста и спасяването на българските евреи присъства във всички етапи на училищното образование. В платформата "Уча.се" по по повод отбелязването на 75-та годишнина от спасяването на българските евреи са създадени видео уроци. Подробности пред Радио София разказаха Василена Панчарова от "Уча.се" и Луиза Славкова от Софийска платформа. Идеята на тези два видео урока е да могат да бъдат разказани неща, които ги няма в учебниците.

"Всичко започна от инициативата на Софийска платформа да разкажем тази история, с която можем да се гордеем със спасяването на над 48 хиляди български евреи", отбеляза Панчарова. По думите на Славкова причината да потърсят "Уча.се" като партньор е, че те са организация създадена от млади и за млади хора, и никога не са бягали от противоречивите теми в българското общество.

"От опита ни по други исторически теми, които са свързани с масови убийства и държавен терор, ние работим много като фондация по темата история на българския комунизъм, има една възрастова граница, от която нагоре се засягат тези теми. Ако заведете едни деца например на посещение в Аушвиц, препоръчителната възраст е 14 години", сподели Славкова. Тя добави, че разговорът по противоречиви теми в българското общество е труден не защото на децата им е трудно да развият критично мислене, а защото историческите теми, които са много близки до нас се политизират много лесно.


По думите на Панчарова коментарите под уроците са положителни и повечето родители и ученици благодарят за създаването на уроци на такава тема, тъй като през 2023 г. се навършват 80 години от спасяването на българските евреи.

"Един от често задаваните въпроси е, да им разкажем още повече за Втората световна война и детайли от нея, включително за участието на България във войната", отбеляза тя.

Едно от ключовите послания във видео уроците е било специално по отношение на историята за спасяването на българските евреи. Тъй като, според думите на Славкова, в нашето общество още живее култът към личността, ключово е било да се напомни, че геройски постъпки не се правят от един човек, а от общности.

Вплетено в уроците за Холокоста и спасяването на българските евреи в платформата "Уча.се", е и показването на това колко неправилно е да съдиш някого и да отнемаш нечий живот, само защото този човек е различен. Предвижда се създаването на още образователни видеа на историческа тематика, тъй като интересът към тях е голям.

Уроците може да се видят тук:

https://ucha.se/watch/8738/sadbata-na-evreite-v-balgaria-po-vreme-na-vtorata-svetovna-voyna-i-holokosta

https://ucha.se/watch/8737/urotsite-na-holokosta---zashto-ni-e-da-pomnim

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 12.11.24: Очаквания за нови избори

Във втория ден от седмицата темата за парламентарните разговори отново е във фокуса на дискусията в предаването "Форум".  Още от темите: "ПП - ДБ" организира разговори в парламента с МЕЧ, "Има такъв народ" и "Алианс за права и свободи" за приемането на декларацията за санитарен кордон около санкционирания от САЩ и Великобритания Делян Пеевски и..

публикувано на 12.11.24 в 18:35

Безплатно измерване на кръвна захар във ВМА на 14 ноември

На 14 ноември отбелязваме Световния ден за борба с диабета. По този повод екип от Клиниката по ендокринология и болести на обмяната на Военномедицинска академия в София ще извършва безплатно измерване на кръвна захар и консултации с пациенти. Желаещите да се консултират могат да го направят на 14 ноември, от 9.00 до 12.00 часа, във фоайето на..

публикувано на 12.11.24 в 17:59
 Проект#ЗаДоброто  - Полина Троянова, Надежда Рангелова и Кремена Кунева

Инициативата “Светулка” е на пет години и довършва десето реновирано отделение

Само преди дни отвори врати обновеното педиатрично отделение в Многопрофилната болница за активно лечение в Ботевград . Средствата за ремонта на отделението са дарени от множество фирми и Община Ботевград. За реновирането на отделението своя принос има и Фондация „За доброто“ и тяхната инициатива “Светулка”, която си е поставила за цел да помага за..

публикувано на 12.11.24 в 17:13
Драгомир Цанев - Център за енергийна ефективност

Има проблем със забавянето на програмите за обновяване на жилищните сгради

През следващите два дни в столицата ще се състои Национална кръгла маса “Политиките за енергийна ефективност на сградите: в търсене на устойчивост, качество и предвидимост“, организирана от Центъра за енергийна ефективност ЕнЕфект и Общинската мрежа за енергийна ефективност ЕкоЕнергия в партньорство с Коалиция „Да обновим България“ и Асоциацията на..

публикувано на 12.11.24 в 16:25

Open Source Trio представя музикалната пиеса "Flow"

В предаването "Радиокафе“ гостуваха Момчил Атанасов – пиано и басистът Християна Вълкова  от Open Source Trio, за да разкажат за новата си музикална  пиеса "Flow". Те вече имат издадени два албума, но по оношение на концепцията за стила музика, който определя звученето им, все още имат екзистенциални спорове, шеговито разкри Момчил Атанасов...

публикувано на 12.11.24 в 16:06
Милчо Левиев

В район "Лозенец" ще има улица "Милчо Левиев"

На заседанието на 14 ноември Столичният общински съвет ще гласува предложението в район "Лозенец" улица да носи името на Милчо Левиев, 5 години след смъртта на големия български музикант. Докладът е внесен от районния кмет Константин Павлов и общинския съветник Веселин Калановски. Двамата вносители напомнят, че Милчо Левиев (1937-2019)..

публикувано на 12.11.24 в 15:16

Симфоничният оркестър на БНР започва нова линия концерти само с българска музика

Симфоничният оркестър на БНР започва нова линия концерти само с българска музика. Първият концерт ще бъде на 13 ноември от 19.30 часа в Първо студио на БНР. Ще звучат „Заливът Дромос“ от Ценко Минкин, Концерт за цигулка и оркестър от Веселин Стоянов и сюита „Време разделно“ от Георги Генков. Ще гостуват двама даровити музиканти – цигуларят Стоимен..

публикувано на 12.11.24 в 14:57