Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Реалното изкуство във виртуалната среда

Проектът "5x5 collection" дава възможност за съвременно дигитално преживяване на визуални произведения

Златин Орлов, Деян Янев, Ангелика Радева
Снимка: Даниел Ненчев


Едно от големите удобства на съвременните технологии е, че премахват физическите препятствия пред досега с изкуството. Но технологиите правят и нещо допълнително. Чрез тях вече е възможно виртуално преживяване на реални творби, което има както повечето характеристиките на посещението във физически галерии, така и собствени особености.

Проектът "5х5 collection" е пример за именно такова преживяване в дигитална среда. Участващите в него художници Златин Орлов, Ангелика Радева и Деян Янев бяха специални гости в "Късното шоу" по Радио София, за да разкажат за виртуалната изложба. Тя може да се разгледа през интернет от всяка точка на света и от всякакъв вид устройство.

"В "5х5 collection" имаме виртуални отпечатъци от реално изкуство, които са тиражирани в серия. Тоест всеки един автор всяка година дава пет свои творби, които биват тиражирани в пет бройки", обясни Златин Орлов, който е и инициатор и организатор на изложбата.

Той уточни, че творбите са превърнати в своеобразни виртуални притежания (NFTs, или токени), които всеки може да придобие. "Притежанието не може да бъде разделено, фалшифицирано, размножавано. Но притежателят може да го разменя срещу виртуални валути, физически пари, други дигитални активи", допълни Орлов.

В проекта, който предлага един съвременен начин на взаимодействие и разговор с изкуството, участват общо десетима автори. "Смятам, че ние, артистите, трябва да сме отворени към всичко ново. Да проучваме света колкото може повече, във всяко едно направление", коментира Ангелика Радева.

Деян Янев пък отбеляза: "Когато се наблюдава едно живописно произведение на живо в галерията, работата понякога може да ни създаде илюзията, че присъстваме в дигитално пространство. А тук е обратният път. Просто самото произведение започва да придобива съвсем различна аура".

И още: С какви произведения участват в дигиталната колекция авторите? Как се преживяват творбите в дигитална среда? Може ли изкуственият интелект да прави изкуство?

В звуковия файл можете да чуете целия интригуващ разговор.
По публикацията работи: Виктор Чулев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как се движат цените на храните у нас?

Има ли тенденция за успокояване и спад на цените на храните, плодовете и зеленчуците? Подробности разказа Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища. "Доматът е с 29% от под средната цена от миналата година, но за сметка на това краставицата е 46% нагоре. Това е, че има недостатъчни количества на предлагане",..

публикувано на 08.07.24 в 17:14

Политическата стабилност и бизнеса у нас

Седем търговски камари на чуждестранния бизнес у нас призова депутатите и партийните лидери да проявят отговорно държавническо поведение при формирането на правителство и предприемане на спешни действия в полза на обществото и икономиката на страната. Бизнес организациите настояват за постигане на компромис при съставянето на кабинета в името на..

публикувано на 08.07.24 в 15:58
Любомир Дацов

Политическата нестабилност и икономиката

Какво е влиянието на политическата нестабилност върху българската икономика? Подробности разказа икономистът Любомир Дацов. Как икономиката на България стана част от групата на най-развитите икономики и попадна в класацията с високи доходи на Световната банка? "Има един виц за костенурката и заека. Понякога, като вървиш като костенурка и..

публикувано на 08.07.24 в 14:46

Столични полицаи задържаха каруца с огромна ВиК тръба

Полицаи от Трето районно управление в София заловиха четирима млади мъже, които с каруца са превозвали огромна водопроводна тръба. Най-вероятно металната тръба е била взета от място на ремонт и е щяла да бъде предадена в пункт за вторични суровини, коментираха свидетели. Не се знае по какъв начин тежката тръба е била натоварена на превозното..

публикувано на 08.07.24 в 13:39

Изложба във входа на кооперация в столичния "Лозенец" разказва историята на квартала

Нестандартна изложба, която представя фотографии и текстове от историята на квартал "Лозенец" може да се види в една от емблематичните сгради на пл. "Журналист". Мария Чакърова, автор на изложбата, е една от живущите там и споделя, че от малка идея откриването на "Зад една затворена врата" се е превърнало в "Лозенец фест". " Изложбата, която..

публикувано на 08.07.24 в 13:23

Гимназисти рисуват и разказват за софийски сгради - културни ценности

Млади художници изобразяват сгради със статут на културни ценности на няколко локации – две по ул. "Московска" и трета в артистичния "КвАРТал" (под бул. "Дондуков") като част от Проект за популяризиранена архитектурни ценности на София . От 6 до 9 юли ученици от Националната гимназия за приложни изкуства "Св. Лука"  рисуват..

публикувано на 08.07.24 в 11:50
Някои сгради срещу храма

Първият етап на разширението на "Опълченска" започва след седмица

Ремонтът с разширение на ул. "Опълченска" започва от 16 юли и ще стане на два етапа –  първо от бул. "Сливница" до ул. "Цар Симеон", а след това от "Цар Симеон" до бул. "Тодор Александров", потвърди пред БНР-Радио София кметът на район "Възраждане" Станислав Илиев . Така след завършване на проекта натоварената улица ще бъде с по 3 ленти на..

публикувано на 08.07.24 в 11:15