Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пулмологът д-р София Ангелова: Няма безвредно пушене

Автор:
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Няма безвредно пушене, независимо дали се пуши конвенционална цигара, бездимна, електронна или наргиле. Това каза в интервю за БТА пулмологът д-р София Ангелова.

Днес се отбелязва Световният ден без тютюнопушене, чиято цел е да се повиши информираността на обществеността за вредните последици от употребата на тютюн и от пасивното тютюнопушене.

Българските момичета на 15-16-годишна възраст са на първо място в Европа по тютюнопушене, припомни  д-р Ангелова. На второ място са българските момчета. Младите хора живеят с мита, че електронните устройства за пушене са безвредни, каза още лекарят. Цигарите и наргилето, съдържащи никотин, водят до пристрастяване.

Електронните цигари

Българският пазар е залят с тези устройства и те привличат не само младите хора, а и децата. Все по-често се срещат момичета, пушещи електронни цигари. Статистиката показва, че българските момичета на 15-16-годишна възраст са на първо място в Европа по пушене, а момчетата ни са на второ място. Те живеят с мита, че са безвредни. Науката показва обаче, че това не отговаря на истината, каза още лекарят.

В пълнителя на електронната цигара се съдържат пропиленгликол и глицерин, от които, поради нагряването на батерията на цигарата, се отделят токсични вещества. Откритите в парата акролеин и формалдехид, особено акролеинът, са силно токсични за дихателните пътища. Изследванията показват, че когато започва пушенето, съдържанието е 0,8 микрограма акролеин, но в края на пушенето, когато батерията вече е силно нагрята, то става 8,6 микрограма, посочи д-р Ангелова. Пушенето въздейства върху ресничестия епител. Ресничките се намират в горните дихателни пътища - в носната лигавица и в дихателната лигавица на трахеята, чиято роля е очистваща и помагат белият дроб да бъде защитен от вируси и бактерии. Научно доказано е, че под влиянието на токсичните вещества ресничките се парализират и всички вируси и бактерии спокойно преминават в белите дробове. Това е и една от причините пушачите много по-често да боледуват или да страдат от хронични белодробни заболявания в по-късна възраст.

Бездимните цигари

Това са малки цигари, силно натъпкани с тютюневи листа. В тях има и доста добавки, за които официално не се съобщава. Нагрятата жичка в бездимните цигари води до нагряване на тютюна и температурата става около 384 градуса. В горящият край на обикновената цигара тя е 680 градуса. Оказва се обаче, че летливите вещества, които се отделят от бездимната и „конвенционалната“ цигара, са абсолютно еднакви. Установено е, че никотинът в бездимната цигара е 84 на сто, но всички тези токсични вещества, които се отделят от бездимните цигари, нямат пределна допустимост на концентрацията. В  Рамковата конвенция за контрол на тютюна на Световната здравна организация е посочено точно това - няма пределна допустима концентрация, което означава, че ако човешкият организъм е чувствителен към тези вещества, той може да се разболее, особено младият организъм, който все още се развива.

Белият дроб се развива до 25-годишна възраст на човек и след това започва да старее, но ако млад човек до 25 години пуши активно или поема веществата от бездимните цигари, това уврежда белия му дроб и го предразполага към по-чести инфекции и хронични белодробни заболявания. Авторите на проучване за електронните цигари, извършено през 2015 г., посочваха, че вероятно след години ще говорим за хронична обструктивна белодробна болест, предизвикана от електронните цигари, допълни д-р Ангелова.

Наргиле

Употребата на наргилета е другият начин на пушене сред младите хора, включително и сред децата. Обемът дим, който вдишват пушачите на наргиле по време на 2 - 3-часов престой в бара, е равен на обема дим на сто изпушени цигари. Поетият дим води до по-висок обем въглероден монооксид и се получава така, че въглеродният монооксид се свързва с хемоглобина, образува въглеоксихемоглобин и не позволява хемоглобинът да отнесе кислород до мозъка, до сърцето и другите тъкани и органи. Заради липсата на оросяване на мозъка с кислород може да се стигне до припадък, добави д-р Ангелова.

Наргилетата водят до пристрастяване, както и всички устройства и цигари, съдържащи никотин, посочи лекарят. Всички токсични вещества, които преминават през водата в наргилето, попадат в дихателните пътища, каза още д-р Ангелова и допълни, че водата не служи като филтър.

При горене на ароматни тютюни се отделят фталати, които също са изключително токсични за дихателните пътища.

Забрана на достъп

В някои страни е забранен достъпът до електронни цигари за непълнолетни, в други страни се обмисля такава забрана и това трябва да се случи и в България, подчерта лекарят.

Тази вечер, от 19:00 ч. пред стадион „Академик“ в столичния квартал „Гео Милев“ ще се състои благотворителен концерт „За живот без тютюнев дим“. По време на събитието ще бъде закрита дарителската кампания в подкрепа на храм „Св. Мина“, който се нуждае от сериозна реставрация. Инициативата започна по предложение на председателя на сдружение „Национална асоциация за профилактика на белодробни болести“ д-р София Ангелова, с активната подкрепа на кмета на район „Слатина“ Георги Илиев. Концертът съвпада със Световния ден за борба с тютюнопушенето, като на място ще бъдат поставени четири кутии, в които желаещите ще могат да дарят сума, равняваща се на една кутия цигари. Средствата, събрани по време на събитието, ще бъдат обявени след концерта и ще бъдат прибавени към парите, постъпили в обявената сметка на храма „Св. Мина“. Целта на дарителската кампания е да започне реставрацията на храма.

По време на концерта ще се извършва безплатно изследване на въглероден окис в издишания въздух на пушачите. Инициативата е организирана от Министерството на здравеопазването чрез Регионалната здравна инспекция - София и Регионалната здравна инспекция - София-област. 

Световният ден без тютюнопушене се отбелязва от 1988 г. по инициатива на Световната здравна организация, одобрена с резолюция 42.19 на Световната здравна асамблея, приета на 17 май 1989 г. по време на 42-ата ѝ сесия (8-19 май 1989). Целта е да се повиши информираността на обществеността за последиците от употребата на тютюн и от пасивното тютюнопушене. По данни на Световната здравна организация тютюневият дим убива повече от 8 млн. души годишно, от които близо 1,2 млн. души са т.нар. пасивани пушачи. Мотото на деня за 2023 г. е: "Имаме нужда от храна, не от тютюн".


По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Арестувани са агресивни мъже, предизвикали нападения в столичен мол

Полицията в София е установила и задържала част от участниците в инциденти и нападения  в столичен мол преди близо два месеца. Случаите са докладвани преди месеци и на прокуратурата. След публикуване на видеоматериалите, на които се вижда как млади мъже се държат агресивно и предизвикват безредици в търговски център, от МВР са установили част..

публикувано на 22.11.24 в 11:05
Снимката е илюстративна

Агенция "Митници" със съвети как да получим без затруднения пратките си за празниците

Пратките, които идват от чужбина се движат на два потока и разпределението им зависи от доставчиците, обясни за Радио София Станислава Владимирова - държавен инспектор в Агенция "Митници". За едните е необходимо митническо оформяне, за да стигнат до получателя, а вторият вид пристигат директно към потребителите, тъй като вече са освободени на..

публикувано на 22.11.24 в 09:34

Южен вятър вдига градусите в София до около 16°, вечерта - застудява

Днес вятърът от юг ще се усили и ще бъде умерен и силен, в Предбалкана и в близост до северните склонове на планините от Южна България - бурен. Облачността ще бъде разкъсана, значителна над западните райони, но след обяд от северозапад бързо ще започне да се увеличава, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще бъдат в много широки граници – от 6°-7° в..

публикувано на 22.11.24 в 07:35

"Форум", 21.11.24: Какво ще получим, ако доживеем до пенсия?

Днес коментаторите във "Форум" адв. Николай Хаджигенов и Светлин Желев отново обсъждаха актуални теми от деня, както и такива, които вълнуват хората от доста време: Технологиите: Защо автономните автомобили още няма зелена светлина в България и Европа? Идеи за организацията на движение в Столичната община – паркиране, зони, привилегии...

публикувано на 21.11.24 в 18:50

Детето показва своите емоции още в утробата на майката

"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..

публикувано на 21.11.24 в 17:02

Можем ли да променим механизмите на остаряването и да го забавим?

Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..

публикувано на 21.11.24 в 16:55
Доц. д.р Росица Вачева говори за опасността от прекомерната употреба на антибиотици

В България се извършва непрекъснат надзор на антибиотичната резистентност

Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..

публикувано на 21.11.24 в 16:40