На 4 декември тази година ще се навършат 60 години от едно решение, взето на разширен пленум на Централния комитет на БКП, което си поставя за крайна цел сливането на Народна република България със Съветския съюз.
Годината е 1963-а, а 6 десетилетия по-късно за това събитие се говори като за най-голямото предателство в българската история.
Тази вечер от 18:00 ч. в кино „Одеон“ ще бъде представен документален филм, посветен на този момент от новата българска история.
Режисьор на „16-та република. Предателството на БКП” е Димитър Коцев-Шошо, а оператор – Александър Станишев.
Филмът е реализиран с подкрепата на Централен фонд за стратегическо развитие на Нов български университет (НБУ).
„Мисля, че досега такъв филм не е правен. Идеята дойде от двамата съсценаристи – известния журналист Христо Христов, който много дълги години се занимава с архивите на Държавна сигурност, и проф. Евелина Келбечева - историк и изследовател в областта на историческата памет, на митовете и фалшификациите на историята“, отбеляза пред БНР-Радио София проф. Людмил Христов от НБУ (▲) , изпълнителен продуцент на документалната лента.
По думите му фактът дълги години е бил крит, но историята трябва да се помни. Вероятно Тодор Живков е искал да умилостиви господарите си от Кремъл, за да получи някакви отстъпки, облаги и така нататък – били сме зависими и икономически, и политически от Съветския съюз.
„Използвани са документи и стенограми. Зрителите ще останат потресени от филма - допълни проф. Христов. – Много хора са знаели, но разбира се, официалната линия е била това да се отрича винаги, тъй като е позор.“
Премълчаването или изопачаването на истината е част от голямата подмяна на най-новата българска история, каза на свой ред режисьорът Димитър Коцев-Шошо:
„Противостоянието между хората, които се стремят към Европа, към свободния свят, и хората, които тъгуват по тоталитарното минало, някак попречи на обществения дебат – той да бъде ясен и да наречем нещата с истинските им имена, да се посочат и виновниците за това, което се е случвало.“
Във филма е направен е сериозен и обективен коментар с участието на видните български историци проф. Даниел Вачков, доц. Лъчезар Стоянов, доц. Живко Лефтеров, включително и директорът на Държавна агенция „Архиви“ доц. Михаил Груев.
Чуйте разговора на Гергана Пейкова.
Коментарното предаване на БНР-Радио София "Форум" се завръща. На осмия ден след изборите за 51-во Народно събрание, разбира се първата тема е обусловена от преживяното. Коментаторите Манол Глишев и Тодор Терзиев правят своите следизборни разсъждения и прогнози : Купуването на цяла парламентарна група никога досега не е..
Започна Европейската седмицата на фертилността , която се организира ежегодно в началото на месец ноември. Тази година целта е да се повиши осведомеността по отношение на донорството на гамети (полови клетки), както и да се подчертаят належащите нужди от законови разпоредби. Повече по темата разказа в предаването "Ритъмът на столицата"..
Форматите стават съществени като място за комуникация и послания на автори на съдържание и рекламодатели. Аудио и видеоподкастите се променят като специфика, позициониране и дължина. Сравнително нова за България е възможността, която дава Тик-Ток форматът. Това коментира пред БНР-Радио София Александър Хинков – изпълнителен..
Българознайко е проект, който с времето е намерил път към сърцата на децата. Но той не е сам в този път - зад детските книжки с българска история стои писателката Виктория Петкова, техните родители и учители, които разпознават Българознайко не просто като част от учебния процес, но и като начин, по който децата научават за българската..
Младата изпълнителка Елия Тодорова - Eliya, кани всички на първия си самостоятелен концерт в София на 5 ноември. На сцената с нея ще бъдат Даниеле Феббо (бас и аранжименти), Кристиан Желев (барабани), Николай Костадинов (пиано), Jeko (китара), Иван Йорданов (алт саксофон), Тодор Бакарджиев (тромпет), Гален Николов (баритон саксофон). Певицата казва,..
Девет фундаментални цели с хоризонт от 4 години, които са напълно постижими и биха повишили значително възможностите за развитие и качеството на живот в България, предлагат от Института за пазарна икономика (ИПИ) в Бяла книга „Отключване на растежа: пътят напред след изборите“ . "Напоследък постоянно ни връхлитат някакви кризи, от 3..
Националната галерия провежда безплатна образователна програма с фокус към деца, младежи и семейства . Целта на „Форми, изкуство в публична среда“ е приобщаване към визуалните изкуства чрез поредица от ателиета в “Квадрат 500”. Изкуствоведите от Националната галерия прилагат нестандартни и иновативни подходи за обогатяване знанията на..