Регионалната инспекция по околната среда и водите – София ще открие изложба „Опазване на дивата природа“ на 5 юни /понеделник/ от 15 часа в Галерия на открито – НДК , кино „Кабана“ в София. Изложбата е посветена на Световния ден на околната среда и е осъществена в партньорство със Столична община, галерия „Сабаи“ и Хешим Морси – орнитолог и автор на част от фотографиите. Темата на Световния ден на околната среда тази година се съсредоточава върху решения за замърсяването с пластмаса в рамките на кампанията #BeatPlasticPollution /#ДаПобедимЗамърсяванетосПластмаса. Подробностите от инж. Ирена Петкова - директор на РИОСВ София и Яна Янева – куратор на изложбата:
"През последните 50 години сме изгубили над 60% от дивите животни на планетата. Идеята е всички 26 фотографии, които са на застрашени видове - слонове, лъвове, птици. Показвайки ги, само с осъзнатостта си и малки жестове, децата да могат да ги видят на живо, не само на снимки.
Снимките показват красотата на различните животински видове в Африка. В следващите две седмици ще има лекция за интервенция по пътя на миграцията на птиците на Хешим Морси. С още двама то фотографите, ще разкаже и за кемпа им в Кения." (Яна Янева)
"Световният ден като инициатива на ООН е от 1974. Изложбата е свързана с тази идея - граници няма, ние сме един общ свят. Всички можем да допринесем и с общите си действия. Целта е да докараме дивата природа по-близо до хората. Информирани, хората заобичват природата и идва естественото им желание да я опазят.
Дивата природа е пряко потърпевша от замърсяването с пластмаса. Всеки може в ежедневието си с малки действия да се опита да ограничи използването на пластмаса. Информационните кампании водят до реални ползи и действия. Трябва промени начина на мислене. И да се акцентира на финансовия аспект на употребата на пластмаса." (инж. Ирена Петкова)
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..
През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..
С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..
На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..
Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..
Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...
Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..