Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ботунец: уважение и приемственост

5
Лилия Донкова – кмет на район Кремиковци
Снимка: радио София

Днес гостуваме на район Кремиковци. Разказваме повече за развитието на региона, работата по проекти, традициите и обичаите. И още – ще разберете какво ще се случи днес на тазгодишния събор в кв. Ботунец. В първия час на Радиокафе гостува Лилия Донкова – кмет на район Кремиковци:

"В района имаме 10 читалища, които поддържат традициите. През годините районът е имал славата на мръсен заради комбината. Сега обликът е променен. Съборите като днешния са срещи между поколенията. Те връщат традициите. Ние сме си по-селски район. Познаваме се и си комуникираме. Възродиха се стари празници.В района има много фестивали - "Гергьовско веселие", "Сеславска пролет", "Цветна плетеница". Всяко едно населено място си има празник.

Ние сме районът с най-много манастири и църкви - Св.Георги, Св.Николай Мириклийски, в Бухово са два. Развит е религиозният, селският и планинският туризъм. Има места за настаняване. 

Гордея се с подобренията в образователната инфраструктура.  Колкото и да е трудно, подобряваме цялостната инфраструктура. Канализация, пътища. Може би сме най-големият район след Панчарево, това е трудно за поддържане. Като население също сме втори, но в обратен ред. Животът е по-спокоен, децата играят сами навън. Работим най-вече по социални проекти, районите можем да сме бенефициенти. Подпомагаме живота на по-бедните хора. Разраства се и строителството, районът е интересен за бизнеса.

Имаме 7 училища и 7 детски градини с два филиала. Като район инвестираме в най-важното - образователната инфраструктура. Но средствата са крайно недостатъчни. Има още площади, които да се обновят, също и детските площадки.

Възпитанието е най-важно - вярата и уважението. Родителите последни виждаме това, което трябва да видим."

Във втория час на Радиокафе гостуват секретарят на Народно читалище „Дене Кръстев“ Тренка Петрова, Деян Русинов – ръководител на танцов състав и певческа група, преподавател по музика и Анна Симеонова от певческа група „Звънчета“ в читалището. Но в началото сме с майстора на курбани Иван Захов:

"Честваме храмовия ни празник, ние от снощи подготвяме курбана за здраве. В него има всичко, което има в градината, както и две агънца за двата казана. Аз съм самодеец от петгодишен, нашите традиции са симбиоза отвсякъде. Научил съм тайните на курбана от стара магерка. Тук традицията на Спасовден е агнешко с боб, днес е различно. Бог е навсякъде. Имали сме баби, които са ни предали тази традиция. Всичко е от семейството. Друго време, други нрави, други интереси. Ние сме много шарени."

Деян Русинов и Тренка Петрова:


"След курбана идва тържественият концерт. Спазваме всички традиции. Читалището е на 100 години, отбелязахме годишнината с изложба. Работя в него от 28 години. Нямаме сграда. Доскоро основна беше библиотечната дейност. Децата четат лятото, но целогодишно не четат, това е проблемът. (Т. Петрова)

"За млад човек като мен е признание да съм Учител на годината, наградата е за целия район. Има доста млади колеги, които са на макс. Културата, която изграждам у децата е и вид идентичност. Те усещат и танцът, и песента. Съборът е от 2 години. Програмата е пъстра, има самодейци от тук и от с.Бусманци.

Обучението по музика формира у децата усет към естетическото. Изгражда ценности и морал. Часовете в училище са малко и тук е мястото на извънкласните дейности. Музиката дава богата обща култура. Организираме СТЕМ-център между музика, изкуства и науки и технологии." (Д.Русинов)

Анна Симеонова от "Звънчета":

"Пея от около две години. Харесва ми да си прекарвм времето в "Звънчета". Взехме второ място в националния конкурс "Път към славата", взехме първо място в "Цветна плетеница". (пее "Македонско девойче").

Харесва ми да пея от по-мъничка, сега съм по-сериозна. Бих искала да стана народна певица. Вуйчо ми е музикант."

В третия час на Радиокафе ни гостува едно семейство от Ботунец: Даниела и Тошко МичевиДаниела Мичева е зам. директор на 162-ро ОУ „Отец Паисий“ в Ботунец, Тошко Мичев е учител по физическо в училището:

"Училището е добре направено, сега се прави спортна площадка. Учат около 350 деца, 130 са в начален етап. От три години сме обединено училище, не само начално, каквото беше. Даваме добра основа до 10 клас. Често децата не могат да намерят място в центъра, тук се чувстват добре.

Водим се в София, привличаме млади преподаватели и с тях - нови ученици. Да получат всичко от центъра, но тук, на спокойствие. Идват млади семейства с повече възможности, искаме да стане по-добре. Въвежда се интерактивна дъска, "дигитална раница", 3-Д модели, които помагат на децата да решат какви искат да станат като порастнат.

И днес се отнасят към нас с респект, Деян се върна като учител. Тук учителите имат свободата да работят, да създават личности. Колективът ни е сплотен. Когато сме започвали сме получили същата подкрепа, смеем да се наречем колеги с учителите, които са ни преподавали. Взаимно е - ние учим децата и те ни учат. Виждаме как израстват. Трябва да има и конкуренция.

Семейството ми е учителско, брат ми също. С Даниела сме били комшии и винаги сме си били заедно.(Тошко) Тук сме по корен и по призвание. (Даниела) Всичко е в обяснението, хората ни помагат. Децата обичат да спортуват, има клуб по народни танци, картините им се изпращат по конкурси. Дейностите освен образование са разнообразни. Цялото училище е в купи – баскетбол, волейбол, футбол, тенис на маса, шах.

На детето трябва да му се покаже къде е мястото му. Трябва да има уважение. Има и приемственост. Технологиите привличат децата, правят обучението по-достъпно. Ние сме медиатори, ментори. Функциите ни са комплексни. Виждаме какво е интересно на децата и ги насочваме. Мястото съм си намерил (Т.Мичев) Гледаме да разграничаваме нещата, но ако е важно, си говорим и вкъщи за училището. Животът ни учи. Децата усещат кой е добър учител. От всеки можеш да вземеш нещо. Борбата е да се развиват децата и да станат личности."







По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Киряков и Светлин Тачев

"Форум", 13.05.25: Суверенът и гласуването с референдум

Гости тази седмица в предаването "Форум" са политолозите Георги Киряков и Светлин Тачев, които заедно с водещия Константин Лавсов обсъдиха следните теми: Председателят на Народното събрание върна предложението за проведане на референдум за въвеждане на еврото, иницииран от президента Румен Радев - реакции;    Ще използва ли ситуацията президентът..

публикувано на 13.05.25 в 19:35

Националният политехнически музей посреща своя 68-и рожден ден с няколко изложби

Националният политехнически музей (НПТМ) отбелязва своя 68-и рожден ден. По този повод музеят кани жителите и гостите на столицата да заповядат на откриването на новата временна изложба “Из миналото на родната електроника“. Експонатите в изложбата са специално дарение по повод рождения ден на НПТМ. Изложбата представя българска електроника,..

публикувано на 13.05.25 в 18:32
Албена Христова

След присъствие в 5 милиона домове и зали Албена Христова реди платна в Къщата на София

Макар и озаглавена "Интимно" , изложбата, която ще бъде открита на 15 май в Къщата на София , представя творец с глобален отпечатък – в изкуството, не в екологичен смисъл, разбира се. "Познавам Албена Христова от много години - разказа пред БНР-Радио София изкуствоведът Албена Ненкова. - Нашето познанство прерасна в партньорство,..

публикувано на 13.05.25 в 17:55

Фондация BCause обявява конкурс за НПО в обществена полза

Фондация "BCause: в помощ за благотворителността“ обявява конкурс за неправителствени организации в обществена полза, обединяващи родители и/или здравни специалисти. Чрез конкурса „Детско здраве“ фондацията финансира организации със средства от "Фонд за лечение и рехабилитация на деца". Крайният срок за подаване на проектите е 15 май. България е сред..

публикувано на 13.05.25 в 17:25

Решението битовите потребители да не излязат на свободния пазар на ток беше дълбоко неправилно

Битовите абонати няма да излизат на свободния пазар на ток от 1 юли 2025 г., както се планираше, реши на първо четене парламентът. Преди второто четене работна група ще уточни с колко години ще бъде отложена тази либерализация. “Решението беше дълбоко неправилно, но пък беше дълбоко очаквано. Това е, за съжаление, ситуацията. Това правителство още в..

публикувано на 13.05.25 в 16:34
Проект на новата зала по художествена гимнастика

Нова зала за художествена гимнастика на стадион "Раковски"

До края на годината да бъде направена първа копка на разширението на залата за художествена гимнастика на спортен комплекс “Раковски”. Тази амбициозна задача си постави министърът на младежта и спорта Иван Пешев при представянето на идейния проект днес. "Щастлив съм, че само няколко дни преди 17 май (Ден на българския спорт) можем да обявим проекта за..

публикувано на 13.05.25 в 16:10

Голямата диктовка "Пазител на българския език" на 22 май ще е със 146-има участници

Второто издание на Голямата диктовка "Пазител на българския език" ще се проведе на 22 май 2025 г. от 11:00 ч. в три от читалните на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" (НБКМ). Темата е посветена на Годината на глаголицата – най-старата славянска азбука, от която произхожда кирилицата. "Идеята за отбелязване на Година на..

публикувано на 13.05.25 в 15:55