Антикорупционният фонд (АКФ) представи за пети път своя годишен мониторингов доклад върху дейността на държавните институции срещу корупцията по високите етажи на властта. Озаглавен е „Антикорупционни институции 2022. Широко затворени очи“.
„От направен направения анализ сме установили, че дейността на антикорупционните органи не отразява същинското състояние на корумпираност. По отношение на наказателното преследване сме представили 56 ключови разследвания за корупция (от прокуратурата и практиката на Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество - КПКОНПИ). От всички тях 15 са приключили с оправдателни присъди и само 4 - с осъдителни. Всички останали разследвания не са приключили, а пък от страна на антикорупционната комисия от 124 разгледани решения по същество само 25 са установили конфликт на интереси.
На практика не е отразено същинското състояние на корумпираност. Излиза, че виновни лица за извършени корупционни деяния на практика няма“, коментира пред БНР-Радио София Даниела Пенева от Антикорупционния фонд. Тя е правен експерт, професионалният ѝ интерес е насочен към работа в помощ на развитието на гражданското общество, в частност постигане прозрачност в работата на обществените институции, и изследване и анализ на корупционни практики.
За последните 6 години единствената нова осъдителна присъда с ефективно наказание лишаване от свобода е по отношение на районния кмет на „Младост“ Десислава Иванчева, се казва в доклада.
По изчисления на АКФ прокуратурата има едва около 20% успеваемост по държавното обвинение. От всички случаи, свързани с корупция, само 4 случая са успешни, които са успели да осъдят лицето за извършено престъпление.
„Ние сме стигнали до извод, че всички дела, образувани пред граждански съд от страна на комисията срещу граждани, дори не са свързани с разследване или противодействие на корупцията. И това поради тази причина ние поискахме достъп до информация от страна на комисията, но тя не ни предостави решенията си, с които сезира съда за отнемане на незаконно придобито имущество на граждани. Това е и основен проблем с прозрачността от страна на комисията“, отбеляза още Пенева.
Чуйте разговора на Елена Пъневска.
Националният политехнически музей (НПТМ) отбелязва своя 68-и рожден ден. По този повод музеят кани жителите и гостите на столицата да заповядат на откриването на новата временна изложба “Из миналото на родната електроника“. Експонатите в изложбата са специално дарение по повод рождения ден на НПТМ. Изложбата представя българска електроника,..
Макар и озаглавена "Интимно" , изложбата, която ще бъде открита на 15 май в Къщата на София , представя творец с глобален отпечатък – в изкуството, не в екологичен смисъл, разбира се. "Познавам Албена Христова от много години - разказа пред БНР-Радио София изкуствоведът Албена Ненкова. - Нашето познанство прерасна в партньорство,..
Фондация "BCause: в помощ за благотворителността“ обявява конкурс за неправителствени организации в обществена полза, обединяващи родители и/или здравни специалисти. Чрез конкурса „Детско здраве“ фондацията финансира организации със средства от "Фонд за лечение и рехабилитация на деца". Крайният срок за подаване на проектите е 15 май. България е сред..
Битовите абонати няма да излизат на свободния пазар на ток от 1 юли 2025 г., както се планираше, реши на първо четене парламентът. Преди второто четене работна група ще уточни с колко години ще бъде отложена тази либерализация. “Решението беше дълбоко неправилно, но пък беше дълбоко очаквано. Това е, за съжаление, ситуацията. Това правителство още в..
До края на годината да бъде направена първа копка на разширението на залата за художествена гимнастика на спортен комплекс “Раковски”. Тази амбициозна задача си постави министърът на младежта и спорта Иван Пешев при представянето на идейния проект днес. "Щастлив съм, че само няколко дни преди 17 май (Ден на българския спорт) можем да обявим проекта за..
Второто издание на Голямата диктовка "Пазител на българския език" ще се проведе на 22 май 2025 г. от 11:00 ч. в три от читалните на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" (НБКМ). Темата е посветена на Годината на глаголицата – най-старата славянска азбука, от която произхожда кирилицата. "Идеята за отбелязване на Година на..
Българско дерматологично дружество, в партньорство с Европейската асоциация по дермато-онкология организира кампанията “Евромеланома 2025”. Евромеланома е паневропейска кампания като целта е да се осигури информация за всеки във връзка с профилактиката, ранната диагностика и лечението на рака на кожата. Кампанията ще включва и безплатни прегледи..