Египетският фотограф, орнитолог и застъпник за опазването на дивата природа Хешим Морси е автор на голяма част от фотографиите от Египет и Кения на застрашени животински видове в изложбата, наречена "Опазване на дивата природа".
Тя може да бъде видяна в откритото пространство пред НДК, до кино "Кабана" до 19 юни.
В нея ще бъдат показани 24 снимки на 7 египетски фотографи, наблюдатели на птици и диви животни.
Това не е неговото първи идване в България, но е първото му участие в подобен мащабен проект. Той разказа историите на животните, които ще видим на изложбата.
"Много съм щастлив да бъда тук и че имаме възможност да представим тази изложба за застрашените животински видове. Главното всъщност, е да кажем и покажем на хората, че има животински видове, които имат нужда от нашата закрила и от нашата помощ за тяхното опазване", каза фотографът.
"Можете ли да си представите, че за последните 500 години, сме загубили 98% от африканския слон, а за последните 50 години сме загубили 60% от дивите животни", даде пример той.
Той посочи, че причините за тази тъжна статистика са много, една от които е незаконното ловуване, както и климатичните промени, които водят до промяна и в техните естествени местообитания.
"Опитваме се да направим нещо като "движение на фотографи на диви животни" – снимаме, за да ги опазим", обясни той.
Снимките показват реалния живот на видовете и техните емоции. Например майката гепард, която прегръща малкото си. "Искаме да събудим в хората това усещане, че те са като нас – имат емоции и поколения", посочи Хесим Морси.
Освен своята обширна дейност в сферата на опазване на птиците и дивите животни, Хесим Морси е съосновател на Египетската асоциация за фотография на диви животни.
С какво се занимава тази асоциация, чуйте повече от разговора на Яна Спиридонова с египетския фотограф и кураторът на изложбата и преводач Яна Янева, в звуковия файл.
Коментарното предаване на БНР-Радио София "Форум" се завръща. На осмия ден след изборите за 51-во Народно събрание, разбира се първата тема е обусловена от преживяното. Коментаторите Манол Глишев и Тодор Терзиев правят своите следизборни разсъждения и прогнози : Купуването на цяла парламентарна група никога досега не е..
Започна Европейската седмицата на фертилността , която се организира ежегодно в началото на месец ноември. Тази година целта е да се повиши осведомеността по отношение на донорството на гамети (полови клетки), както и да се подчертаят належащите нужди от законови разпоредби. Повече по темата разказа в предаването "Ритъмът на столицата"..
Форматите стават съществени като място за комуникация и послания на автори на съдържание и рекламодатели. Аудио и видеоподкастите се променят като специфика, позициониране и дължина. Сравнително нова за България е възможността, която дава Тик-Ток форматът. Това коментира пред БНР-Радио София Александър Хинков – изпълнителен..
Българознайко е проект, който с времето е намерил път към сърцата на децата. Но той не е сам в този път - зад детските книжки с българска история стои писателката Виктория Петкова, техните родители и учители, които разпознават Българознайко не просто като част от учебния процес, но и като начин, по който децата научават за българската..
Младата изпълнителка Елия Тодорова - Eliya, кани всички на първия си самостоятелен концерт в София на 5 ноември. На сцената с нея ще бъдат Даниеле Феббо (бас и аранжименти), Кристиан Желев (барабани), Николай Костадинов (пиано), Jeko (китара), Иван Йорданов (алт саксофон), Тодор Бакарджиев (тромпет), Гален Николов (баритон саксофон). Певицата казва,..
Девет фундаментални цели с хоризонт от 4 години, които са напълно постижими и биха повишили значително възможностите за развитие и качеството на живот в България, предлагат от Института за пазарна икономика (ИПИ) в Бяла книга „Отключване на растежа: пътят напред след изборите“ . "Напоследък постоянно ни връхлитат някакви кризи, от 3..
Националната галерия провежда безплатна образователна програма с фокус към деца, младежи и семейства . Целта на „Форми, изкуство в публична среда“ е приобщаване към визуалните изкуства чрез поредица от ателиета в “Квадрат 500”. Изкуствоведите от Националната галерия прилагат нестандартни и иновативни подходи за обогатяване знанията на..