Светлин Русев е сред най-ярките имена сред българските цигулари днес, с бляскава международна кариера. Носител на награди от някои от най-важните конкурси в света като Маргарита Лонг-Жак Тибо. През 2001 е отличен с Голямата награда, наградата на публиката и Специалната награда за най-добра интерпретация на концерт от Бах на Първия международен конкурс в Сендай, Япония. Музикант на годината (2016) на БНР, три пъти е носител на "Кристална лира".
Свирил е в най-престижните зали в света под палката на Йехуди Менухин, Леон Флайшер, Марек Яновски. Бил е концертмайстор на Филхармонията в Сеул, на Оркестъра на Френското национално радио, на Оркестъра на Романска Швейцария. От няколко години е "свободен елемент", не е свързан с никой оркестър, но пък има време за нов репертоар и по-дълбоко потапяне в музиката. Професор е в Парижката консерватория, която е и завършил със златен медал.
Идва в студиото на "Радиокафе" направо от репетицията си със Симфоничния оркестър на БНР. Споделя, че с радиооркестъра винаги се е чувствал много добре. Предният му гастрол в афиша беше през 2019 е една паметна вечер, посветена на Георги Бадев. Тогава Светлин Русев изпълни три концерта в рамките на една програма. Тази вечер той ще изпълни под диригентството на Марк Кадин двата концерта за цигулка и оркестър от Сергей Прокофиев. Делят ги 20 години във времето, и двата са много интензивни, трудни, изискващи. Досега Светлин Русев е свирил всеки от тях поотделно, "но доста рядко" и никога заедно. На въпроса защо и двата в една вечер, той отговори с нотка хумор – "защото толкова е написал Прокофиев. Ако бях пианист, щеше да е по-трудно, защото клавирните му концерти са 5".
Изключително интересен събеседник е Светлин Русев, говорим за какво ли не – за привличането на нова публика - "много е важно хората веднъж да стигнат до залата. Влязат ли веднъж на концерт, на хубав концерт, музиката, резонансът ще им въздейства на клетъчно ниво". Той е убеден, че 90 от 100 човека се връщат, отидат ли веднъж на класически концерт. За разликата в програмирането и в репертоарната политика между България и западноевропейските държави – "о, много е различно. Там огромно внимание се обръща на образователните програми. Те знаят, че трябва да си отгледат бъдещата публика. А иначе хората навсякъде по света отиват на хубавите концерти".
Разбира се, коментираме и неговата изява на Айфеловата кула, която имаше толкова голям отзвук навсякъде в Европа и как концертите на нетрадиционни места разширяват зрителската аудитория. Светлин Русев разказва и се поредната си с Георги Господинов, в Лондон веднага след спечелването на международната награда Букър, "което е нещо изключително, за него, но и за България, представете си колко хора по света са "гугълнали" България. Аз много се радвам, че Георги Господинов често е в залата на моите концерти" – споделя Светлин
Предстоят му много интересни концерти през лятото, като особено го вълнува гостуването в Макао като солист и диригент, както и в Сеул, в новата концертна зала на един от етажите на голям търговски център, в рамките на проекта Coming Home – той събира музиканти, които са от Сеул или са били свързани със Сеул (като Светлин Русев) и им дава възможност за различни музикални предизвикателства.
Концертът на Светлин Русе със Симфоничния оркестър на БНР е тази вечер, 9 юни, от 19 часа в зала България. Диригент е Марк Кадин, а освен двата концерта за цигулка и оркестър на Сергей Прокофиев, ще прозвучи първата сюита от балета Тривърхата шапка от Мануел де Файа.
На 1 юли в едно от местата за културни събития в столицата, любителите на съвременна българска поезия, имаха възможност да се съберат и да слушат нови и вдъхновяващи стихове. Поезията не е нишово изкуство, но е по-бутикова и публиката на поезията не е съизмерима с тази на прозата, но снощи хората опровергаха това. “На сцената излязохме 21 поета от..
Статистиката за пътната безопасност у нас е повече от тревожна. Според данни на ИПБ, от началото на годината са загинали 10 деца вследствие ПТП, което е пет пъти повече отколкото за същия период на миналата година. Ранените деца също са повече (553 срещу 514). Повечето загинали деца (7 от 10) са били пътници в превозни средства, а..
“Продължаваме промяната” понесоха поредица от удари на общинско ниво и оставката на Кирил Петков е само продължение на тези събития. “Общинската политика също е политика, особено когато става въпрос за политиката на столичния град”. “Очевидно тече кампания на властта срещу тях, както те самите определиха”, казва политологът. В същото време, според него,..
Столичната община започна обновяване на пътната маркировка в града, с акцент върху пешеходните пътеки, улиците и булевардите. Дейностите са стартирали от основните булеварди и най-натоварените пешеходни пътеки, уточниха от Столичната община. Вече има положена маркировка на булевардите "Цар Освободител", "Христо Ботев", "Скобелев", част от..
Георги Арнаудов е безспорно един от най-изпълняваните съвременни български композитори и у нас, и по света. Един от най-интригуващите и търсещите. От тези, който проглеждат отвъд видимото, под повърхността. Логично, той е и композитор във фокус на тазгодишното издание на Международния музикален фестивал "Софийски музикални седмици“. И тази вечер от..
Картите за пътуване на над 400 000 клиенти столичния градски транспорт са безплатно и автоматично удължени, спрямо периода на валидност на техния превозен документ по време на синдикалния протест, възпрепятствал възможността им за пътуване с наземния градски транспорт в интервала 14-19 май 2025 г., съобщават от Центъра за градска мобилност(ЦГМ)...
Среща на тема "Потенциална опасност от свлачищни процеси в котлована на рудника" ще се проведе днес, 2 юли от 17:30 ч. в районната администрация на район "Кремиковци". Във връзка с важността на темата е предвидена и втора среща на 7 юли (понеделник) от 18:00 ч. в заседателната зала на НЧ “Светлина 1906“, кв. „Кремиковци“. От районната..