Таня Генова е инициатор и организатор на проекта "Бебе бг" и инициатор на панелна дискусия "Фертилитет, репродуктивно здраве и превенция при младите хора“
В разговор с нея в предаването "Радиокафе", говорим за популяризирането на темата за репродуктивното здраве, както и за превенцията при младите хора
"Най-сложната задача в изпълнението на тази кауза и най-предизвикателното е да провокираш младите хора да се замислят за това", споделя Таня Генова, припознала своя лична кауза в този проблем, подплатена и с лична история.
"Аз самата съм се сблъскала с това, за което питам, за което говоря, за което създавам някаква информираност", разкрива тя и допълва:
"Видях, колко трудно беше на самата мен. Понякога човек се чувства изгубен, и колко ограбен от гледна точка на избор може да се окаже, когато без да знае, се озове в такава ситуация".
Осъзнава, че темата е важна, макар да не стои в центъра на общественото внимание и че трябва да се говори конкретно с младите хора.
"Там където не се е генерирал проблем, а тези проблеми са безсимптомни, там можем да работим за превенция. И двама човека да накарам дори да се замислят, това ще бъде успех", поясни тя.
В каузата тя намира подкрепа от неправителствени организации, бизнес партньори и лични приятели. Разказва, че по пътя си среща мнозина с този проблем и се чувства мотивирана, когато успява да подтикне хората да предприемат действия за решаването му.
Посланията към младите не са за да ги стряскаме, но да бъдат информирани, знаейки, че в превенцията няма нищо лошо.
"Смятам, че държавата прави доста неща, но след като се "обърне колата". Темата за репродуктивното здраве би могла да залегне в учебните планове дори на по-големите класове в училищата, да се превърне в национална инициатива, с цел да увеличи своевременно знанията на младите, за да могат да взимат информирани решения за себе си и бъдещото си семейство", каза още Таня Генова.
Чуйте още от интересния разговор по темата в звуковия файл.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...