Таня Генова е инициатор и организатор на проекта "Бебе бг" и инициатор на панелна дискусия "Фертилитет, репродуктивно здраве и превенция при младите хора“
В разговор с нея в предаването "Радиокафе", говорим за популяризирането на темата за репродуктивното здраве, както и за превенцията при младите хора
"Най-сложната задача в изпълнението на тази кауза и най-предизвикателното е да провокираш младите хора да се замислят за това", споделя Таня Генова, припознала своя лична кауза в този проблем, подплатена и с лична история.
"Аз самата съм се сблъскала с това, за което питам, за което говоря, за което създавам някаква информираност", разкрива тя и допълва:
"Видях, колко трудно беше на самата мен. Понякога човек се чувства изгубен, и колко ограбен от гледна точка на избор може да се окаже, когато без да знае, се озове в такава ситуация".
Осъзнава, че темата е важна, макар да не стои в центъра на общественото внимание и че трябва да се говори конкретно с младите хора.
"Там където не се е генерирал проблем, а тези проблеми са безсимптомни, там можем да работим за превенция. И двама човека да накарам дори да се замислят, това ще бъде успех", поясни тя.
В каузата тя намира подкрепа от неправителствени организации, бизнес партньори и лични приятели. Разказва, че по пътя си среща мнозина с този проблем и се чувства мотивирана, когато успява да подтикне хората да предприемат действия за решаването му.
Посланията към младите не са за да ги стряскаме, но да бъдат информирани, знаейки, че в превенцията няма нищо лошо.
"Смятам, че държавата прави доста неща, но след като се "обърне колата". Темата за репродуктивното здраве би могла да залегне в учебните планове дори на по-големите класове в училищата, да се превърне в национална инициатива, с цел да увеличи своевременно знанията на младите, за да могат да взимат информирани решения за себе си и бъдещото си семейство", каза още Таня Генова.
Чуйте още от интересния разговор по темата в звуковия файл.
Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия. Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..