Нова зала в София ще даде възможност на ученици да се учат и да създават видео игри напълно безплатно. Първите кратки въвеждащи курсове на фондация DevHubOne ще се провеждат цяло лято и са подходящи за всеки ученик.
Само четири месеца след финала на тазгодишния Благотворителен #гудгейм стрийм, в който се включи и Радио София, каузата, за която фондонабираха вече е реалност. Залата (115 кв.м.) се намира в гр. София, бизнес сграда Рувекс, на 10 минути от метростанция Бизнес Парк, на ул. „проф. Александър Танев“ 11. Оборудвана е с 16 компютъра, очила за виртуална реалност и два симулатора за работа във VR среда. Всеки ученик, който желае да се учи да създава видео игри и приложения, може да посещава лекциите и събитията напълно безплатно. Може и да получава информация за седмичната програма и да се запише на някой от курсовете на Discord канала на DevHubOne. Присъединете се тук. Повече в интервюто с Васил Анастасов, основател на Фондация DevHubOne:
"Идеята за залата дойде с моите 5 години преподаване. Много от учениците имат голямо желание да се развиват, но нямат техниката. С очилата за виртуална реалност нещата стават още по-скъпи. Ще минат курс, но без самообучение, няма как да се развият. Покрай кампанията, много компании се свързаха с нас, дариха ни се компютри - за залата и за стипендии, предоставиха ни безвъзмездно помещение.
Стриймът беше много вълнуващ, накрая се получи нещо много ценно и добро. Много хора не знаят колко много професии има в правенето на игри - има по нещо за всеки. В началото фокусираме блиц-курсове с базисни познания. Ако има интерес, бихме направили и по-дълъг курс, такъв е предвиден за есента.
С обявяването на първия курс отваряме бланка за записване, местата са ни за 16 човека веднъж на 1-2 седмици. Едната цел е да пресеем хората, които искат да се развиват. Бързите курсове са перфектно начало. Има няколко дългосрочни плана - програмиране, уебдизайн, арт, 3Д моделиране.
Помещението ни позволява да сме отворени 24/7 за желаещи да работят и през нощта да програмират. Всяка следваща стъпка ставам все по-развълнувам. Има мястото, започваме с изграждане на общността, ще даваме качествено съдържание. Общността още не е сплотена, тя трябва да е отворена и учениците да се чувстват приети. Започнах да се занимавам с това на 14 и имаше хора с много години опит, което ме стресира.
Това ще ги отвори и достъпа към бизнеса. В момента щяхме да сме много по-напред, ако по наше време имаше общност. Със сигурност ще продължа да водя курсове в 51-о, където съм започнал самият аз. Минавам и през други и изнасям кратка лекция какво е DevHubOne. СТЕМ има връзка с програмирането, но и с физиката, за да е максимално потапящо цялото преживяване. Училища, насочени към компютърна анимация, арт, 3Д моделиране, могат да се насочат и към нас. Иска ми са да имаме всички ресурси, които да позволят на всеки да намери добавена стойност.
Вече започваме да работим с всеки, който иска да се занимава - елате и опитайте, дори и да не сте сигурни, може и да се запалите."
Адв. Иван Демерджиев е с приза "Кантора на годината": "Много по-ценно е да получиш колективна награда, отколкото индивидуална. За съжаление има опити да бъде превзета и адвокатурата. Тя често е последна преграда. Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората. Ситуацията в Парламента отслабва държавата. Промените в Конституцията показаха..
Нина-Никол Хамилтън и Зий Ребело за поредна година организират Националните правосъдни награди и Благотворителния бал на юристите: "Делото на годината е изцяло про боно. За пръв път имаме сделка на годината, която е сред най-големите в Европа, милиард и половина. За пръв път имахме и категория за ЧСИ. Благодаря от сърце на художниците, които..
Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..
Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..
Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..