Нона Кръстникова е оперна певица, преподава в НМА, пее в Бургаската опера и представя образователната книжка за деца „На крилете не песента“. Такова представяне ще има и в рамките на фестивала „Софийски музикални седмици“:
„Да са запомнили Шуберт, това е целта, мисля, че е постигната за по-впечатлителните деца сред всички, на които представихме песенното му творчество през изминалия сезон. Всички, които слушаме класическа музика знаем каква душевна пълнота дава тя“.
Книгата ще се представи с концерт-спектакъл на 17 юни от 11 ч. в зала „България“.
"Това е пееща книга, книга-концерт с 15 песни на Шуберт, Григ, Брамс и Шуман и с оригинални илюстрации. Има вградени QR-кодове, които водят до нашите изпълнения и до аудиокнигата. Текстовете са преведени от нас с Мария Русева, като тя има по-голям принос. Стремежът ни беше да са близки до оригинала, но да са понятни за децата. Нямаме търпение да видим реакцията им. С тази книжка те ще могат да си отнесат концерта вкъщи. В нея има и игри, както и препоръчителен списък с произведения от тези композитори, които да са интересни за деца.
На концерта ние ще бъдем в ролята на феи, излезли от книжката. Този път част „задълженията“ ни като водещи, ще бъдат поверени на Никола
Много бе важно скъсяването на дистанцията с над 1000-та деца, с които се срещнахме, обикаляйки детски градини и предучилищни класове. Вслушахме се във всичко, които те ни казаха и затова ни отне доста време да финализираме тази книга-концерт. Във всяка песен и илюстрация има скрита мишка, която трябва да бъде намерена. дали сме и предложения за допълнително слушане в нашия ютюб канал, опитваме се да разработим нещата комплексно.
Децата трябва да почувстват композиторите като живи хора - какви са били те като малки. Деца като тях, просто са имали извънземен талант.
Искаме книжката да се ползва многократно - класическата музика колкото повече се слуша, толкова повече неща се откриват. Надеждата ми е, че съвсем ще се скъси моментът децата да влязат в концертната зала.
През лятото имам доста ангажименти - и оперета, и френски проект с филмова музика, ще пея и в "Набуко" на скалите в Бегликташ, както и един изключително интересен проект „Реформаторът" с участието на Геро, който същи има образователен елемент, но за възрастни, минаващ през много смях и импровизации.“
Четвърто издание на фестивала ARTIS : Ваня Пешева – създател на фестивала (слушаме я в звуковия файл и за концерта ѝ във Виена) и младата участничка Йоана Милкова: "Динамиката и в нашите професионални сфери е изключителна. На откриването гостите бяха много интересни (подробности в звуковия файл). Класическата програма преля в импровизации на Георги..
Катя Стоева от Ботаническата градина БАН е куратор на тропическата ѝ част и ни кани да я посетим: "Растенията са в основата на живота на Земята. В момента при нас всичко цъфти. Експозицията ни е посветена сега на мушкатата, показваме много нови сортове. Паркът също е много красив и приятен. Във всеки човек е заложена любовта към цветята, природата...
Д-р инж. Анна Петракиева, заместник-изпълнителен директор в Агенцията по горите и преподавател по горска педагогика в Лесотехническия университет ни представя образователна инициатива „Лесовъд за един ден“, в рамките на която са предвидени състезателни игри за деца и родители, свързани с гората и горската професия: "Горската педагогика е..
Павел Балев безспорно е един от най-успелите български диригенти зад граница. Реномето му в Европа е впечатляващо високо. Това се дължи на задълбочените му познания, прекрасното познаване на репертоара, детайлната подготовка за всеки ангажимент и изключителната му работа с оркестъра. И на интересните и често необичайни програми, които конструира..
Краят на сладкарница “Цар Освободител” е по-тривиален от очакваното: На 8 септември 1945 във в-к Отечествен фронт се говори за сладкарницата като сборно място на другарите Тодор Павлов и подобни за "народно въстание" на сутринта на 9 септември. Пак там са се продавали билети за джазова вечер. В последствие в 1946, друг вестник говори за..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..
Цигуларите виртуози Дина Шнайдерман и Емил Камиларов, на които цяла България се възхищава, се запознават на младежки фестивал в Берлин, където са конкуренти за първата награда - той от името на България, а тя от СССР. Дина я спечелва, а Емил се влюбва. И я чака цели 8 години, защото бъдещата му съпруга е малолетна и все още ученичка...