Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От 20 до 25 юни в София

Шест дни младо европейско кино за ученици, учители и родители


Деветото издание на "Срещи на младото европейско кино" ще се проведе от 20 до 25 юни. За поредна година събитието е посветено на кинообразованието на младата аудитория от 3 до 19 години, ще предложи безплатни мероприятия за младата публика на три локации в София

В предаването "Радиокафе" гостува Еви Карагеоргиу (), продуцент на фестивала, сценарист и кинообразователен експерт, част от екипа на ARTE Urbana Colective, който организира това важно културно събитие в столицата.

В изминалите досега 8 издания на фестивала са участвали 5997 гости, 40 представени творци, 180 творчески ателиета и прожекции.

Еви Карагергиу сподели, че предизвикателствата през изминалите години са били големи, не само заради самата пандемия, но основно и заради това, че училищата са били затворени.

„Голяма част от нашите инициативи са в училище през цялата учебна година, затова така завършваме учебната година с много интензивна киноседмица“, поясни тя.

Нашата цел е през цялото това време да създаваме контакти, да запознаваме учители и ученици с киното, за да можем в края на учебната година заедно да го съпреживеем в кинозалите“, посочи тя и допълни, че тогава този процес е бил тотално прекъснат, „но се радваме, че сега имаме рекорден брой киноклубове в цяла България".

Част от програмата на фестивала представя добрите практики, постигнати през миналата година. Първото събитие, с което ще започне фестивала на 20 юни ще представи резултати от „Кино в училище“. В него ученици са гледали известни, класически филми и създали са собствени късометражни и те ще бъдат представени на публиката. "По този начин искаме да покажем и колко много умения придобиват децата, благодарение на заниманията си с кино", посочи Еви Карагеоргиу.

Кои са останалите имена, от арт екипа от професионалисти, които стоят  зад „Срещи на младото европейско кино“, ще чуете в разговора.

Сред тях е д-р Мая Недялкова, която проведе преди време специално национално проучване на съвременната българска кинопублика – навици, предпочитания и очаквания за новото кино. Събитията, които обхваща фестивалната програма са съобразени и с това нейно изследване.

Но освен това, което биха искали да гледат децата и младите хора, в рамките на фестивала ще има и друго кино – което не забавлява, но задава въпроси, което има много висока художествена стойност и развива умения като критично мислене, дори естетиката в ежедневието ни, която ако я нямаме, не можем да я приложим.

„Киното е един страхотен инструмент да говорим за всичко това и за нещата от живота, които се случват - подчерта продуцентът. - Тази година в програмата имаме филми от Франция, Унгария, Словения, Швеция, Германия, Украйна, които ако не са показани на този фестивал, няма как децата и младежите да достигнат до тях.“

След всяка прожекция ще има уъркшоп или среща с експерт, който да помогне на публиката да вникне по-дълбоко в това, което е видяла.

Еви Карагеоргиу увери, че на фестивала ще има за всекиго по нещо. Акцент в програмата е „Страхът изяжда душата“ на Райне Фаспиндер - филм класика, чиято тематика днес е изключително актуална.

Локациите на фестивала са Гьоте Институт, Френския институт и Чешкия център.

От 20 до 25 юни учениците, техните учители и родители, ще имат напълно безплатен достъп до цялата програма.


Още подробности за предложенията в програмата на фестивала, чуйте в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
По публикацията работи: Спаска Давранова
ВИЖТЕ ОЩЕ

Всеки концерт е своеобразен празник

Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..

публикувано на 27.07.25 в 11:54
Кметът на града, Ангел Джоргов и организаторът на фестивала Георги Николов-Гопето откриват Лаго фест

Фестивално е в Самоков

Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..

публикувано на 27.07.25 в 10:30
ул.

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. "Московска"

Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..

публикувано на 26.07.25 в 16:00

Историята оживява - доктор Рачо Рачев и Фонфон

Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..

публикувано на 26.07.25 в 15:00
маестро Георги Атанасов

Адресите на любовта - маестро Георги Атанасов

Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..

публикувано на 26.07.25 в 14:00
Спартак Севов (вдясно) и Мартин Тасков

Министерството на мечтите в действие

Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..

публикувано на 26.07.25 в 12:08

Сътворение - споделеното парково пространство за арт терапия

Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя.  Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..

публикувано на 26.07.25 в 10:50