Деветото издание на "Срещи на младото европейско кино" ще се проведе от 20 до 25 юни. За поредна година събитието е посветено на кинообразованието на младата аудитория от 3 до 19 години, ще предложи безплатни мероприятия за младата публика на три локации в София.
В предаването "Радиокафе" гостува Еви Карагеоргиу (▲), продуцент на фестивала, сценарист и кинообразователен експерт, част от екипа на ARTE Urbana Colective, който организира това важно културно събитие в столицата.
В изминалите досега 8 издания на фестивала са участвали 5997 гости, 40 представени творци, 180 творчески ателиета и прожекции.
Еви Карагергиу сподели, че предизвикателствата през изминалите години са били големи, не само заради самата пандемия, но основно и заради това, че училищата са били затворени.
„Голяма част от нашите инициативи са в училище през цялата учебна година, затова така завършваме учебната година с много интензивна киноседмица“, поясни тя.
Нашата цел е през цялото това време да създаваме контакти, да запознаваме учители и ученици с киното, за да можем в края на учебната година заедно да го съпреживеем в кинозалите“, посочи тя и допълни, че тогава този процес е бил тотално прекъснат, „но се радваме, че сега имаме рекорден брой киноклубове в цяла България".
Част от програмата на фестивала представя добрите практики, постигнати през миналата година. Първото събитие, с което ще започне фестивала на 20 юни ще представи резултати от „Кино в училище“. В него ученици са гледали известни, класически филми и създали са собствени късометражни и те ще бъдат представени на публиката. "По този начин искаме да покажем и колко много умения придобиват децата, благодарение на заниманията си с кино", посочи Еви Карагеоргиу.
Кои са останалите имена, от арт екипа от професионалисти, които стоят зад „Срещи на младото европейско кино“, ще чуете в разговора.
Сред тях е д-р Мая Недялкова, която проведе преди време специално национално проучване на съвременната българска кинопублика – навици, предпочитания и очаквания за новото кино. Събитията, които обхваща фестивалната програма са съобразени и с това нейно изследване.
Но освен това, което биха искали да гледат децата и младите хора, в рамките на фестивала ще има и друго кино – което не забавлява, но задава въпроси, което има много висока художествена стойност и развива умения като критично мислене, дори естетиката в ежедневието ни, която ако я нямаме, не можем да я приложим.
„Киното е един страхотен инструмент да говорим за всичко това и за нещата от живота, които се случват - подчерта продуцентът. - Тази година в програмата имаме филми от Франция, Унгария, Словения, Швеция, Германия, Украйна, които ако не са показани на този фестивал, няма как децата и младежите да достигнат до тях.“
След всяка прожекция ще има уъркшоп или среща с експерт, който да помогне на публиката да вникне по-дълбоко в това, което е видяла.
Еви Карагеоргиу увери, че на фестивала ще има за всекиго по нещо. Акцент в програмата е „Страхът изяжда душата“ на Райне Фаспиндер - филм класика, чиято тематика днес е изключително актуална.
Локациите на фестивала са Гьоте Институт, Френския институт и Чешкия център.
От 20 до 25 юни учениците, техните учители и родители, ще имат напълно безплатен достъп до цялата програма.
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..
Конкурсът за нов главен архитект на София се обещава от август месец. Най-притеснителното е, че има една тенденция за обезличаване на професионалната позиция на главния архитект с лозунги за това, че трябва да има намаляване на презастрояването, да се направят сложни процедури и да се спрат или силно да се намалят издаваните разрешения за строеж,..
За седма поредна година Община Елин Пелин организира събитието "Спортист на годината“. Бяха излъчени победители в три официални категории - “Индивидуални постижения“ ,“Отборен спорт“ и “Спортист – любимец на Община Елин Пелин“. Златото в категория за индивидуални постижения грабна състезателката по художествена гимнастика Красимира Димитрова...