Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зелената сделка ще бъде обсъдена на конференция

Снимка: dir.bg

От 20 до 22 юни 2023 г. ще се проведе конференция озаглавена "Зелената сделка - иновации, инвестиции и справедлив преход". Събитието се провежда за трети път и ще обединява европейски и български лидери, водещи експерти, представители на бизнеса и НПО, като ще бъде открито от президента Румен Радев. Подробности по темата разказа Славчо Нейков от Института по енергиен мениджмънт.

"В конференцията участват еврокомисари, министри, представители на бизнеса и научните среди. Фокусът условно казано е един и същ и той е свързан с това, че темата за зеления преход и това, което в европейския контекст се нарича "зелена сделка" става все по-актуална. Но проблемите, които възникват са много по-различни в сравнение с миналата година", каза Нейков и добави:

"Само преди една година всички ние имахме много съществен проблем и на национално и на европейско ниво, по какъв начин ще си осигурим газовите доставки, предвид зависимостта от Русия. Този проблем беше решен в буквалния смисъл на думата за нула време. Миналата година инвестициите в зелени технологии и възобновяеми източници също се развиваха много активно, но тази година вече на практика опашката от ВЕИ мощности за присъединяване надхвърля повече от три пъти инсталираните мощности в България, които реално се ползват".

Той отбеляза, че паралелно с това възникват и нови въпроси, които търсят своя отговор, като например темата за ролята на въглищата, ядрената енергетика, енергийната сигурност, както и темата за климата. Един от акцентите във форума специално за ядрената енергетика е така наречената кръгла маса в края на първия ден, което е посветена на стратегическия подход към българската енергетика. Нейков подчерта, че енергийният сектор в България е изключително стабилен. От гледна точка на това къде стоим с цените, което интересува хората, те са относително ниски в сравнение с европейските.

Той добави, че проблемът при нас е стратегически, защото липсва ясна визия накъде отиваме и то по стратегически въпроси, които касаят енергийния микс.

"От десетилетия се говори за нови ядрени мощности, от доста време темата за въглищата излезе на преден план и паралелно с това стои един много болен принципен въпрос, въпросът за енергийната бедност", сподели Нейков.

Според проучване в края на миналата година, около 40% от населението на страната може да бъде причислено към енергийно бедните, поясни той и каза:

"Енергетиката трябва да се развива на пазарен принцип, а държавата чрез социалната политика трябва да подпомага именно тези, които имат нужда от това".

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50