Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фестивалът "Workshop Димитър Eленов" ще се проведе от 26 до 28 юни на 2 сцени в София

Снимка: dimitarelenov.bg

Студия "Димитър Еленов" организира второ издание на Летен фестивал "Workshop Димитър Eленов" в София от 26 до 28 юни.

И този път са предвидени различни по вид творчески ателиета, работилници, пърформънси, насочени към деца и тийнейджъри и тяхното включване чрез участие на популярни творци, ученици и колеги на Димитър Еленов.

„Този път „Workshop Димитър Еленов“ се разраства на две локации. От 11 до 13 ч. на сцена „Кабана“ и 17-20 ч на терасата на „Топлоцентрала“, по предварително организиран и обявен график на сцената ще се представят по два уъркшопа. Надявам се догодина да обхванем още сцените и в „Дружба“ и в „Овча купел“, защото културният живот не трябва да бъде само в центъра, разширяването на публиките за нас е от съществено значение. Миналата година на фестивала имаше жестов превод и превод от украински. Тази година тенденцията ще се запази, общуваме и с всички структури, които се грижат за деца на бежанци, съобщи пред БНР-Радио София Розита Еленова, арт директор на фестивала и управител на едноименната фондация.

Преди около година и половина тя, Светлана Янчева и Деляна Хаджиянкова решават да измислят нещо – „тези, които вече сме работещите в сферата на културата, да подаряваме от времето си на децата на възраст между 9-10 и 17-18 години“.

„В това беше силата и мисия на Димитър Еленов - абсолютно безрезервно раздаваше себе си. Ние това искаме да кажем на тийнейджъра сега - в края на учебната година и преди да е започнала ваканцията - да дойде да се срещне с различни артисти като ментори, да види различни стилове на преподаване и на игра – отбеляза Разита Еленова.


Темите на ателиетата на творците:

  • Теди Москов – режисьор: импровизацията, като висша форма на актьорско поведение, импровизационни задачи, преплитане на реалности. Театралните задачи ще са без драматургия, без режисьор и без предварително осмисляне на ролята. Всичко се случва тук и сега, пред очите на публиката.
  • Християн Бакалов – художник, хореограф: световноизвестният творец ще работи по създаването на Арт инсталацията, като ще насочва младите да вземат активно участие. Бакалов ще работи и с така наречените от него „потапящи инсталации“, в които зрителят е провокиран да възприема съдържанието през различните си сетива, чрез докосване, визия, звук и аромати.
  • Антъни Пенев – актьор: уъркшоп на основата на кратки театрални етюди, ползващи детската рефлективност, вяра и наивност, като база на актьорските рефлекси. Обединяване на етюдите в един за финал на workshop-a. Възпитаник на Димитър Еленов.
  • Деляна Хаджиянкова – актриса: уъркшоп със задачи за публично усамотяване, работа с текст, звукоизвличане и съчетаването на тези няколко базисни умения за актьорската игра. Дишане, медитация, концентрация за постигане на високо качество при публичното представяне. Възпитаник на Димитър Еленов.
  • Виолета Марковска – йога клас – движението като важна част от инструмента на актьора – тялото. Дишането – като основа при овладяване на процеса по самовглъбяване и навлизане в образа. Медитацията – способ за концентрация при изпълнение на ролята. Възпитаник на Димитър Еленов. 
  • Йоанна Темелкова – актриса: работа по качествена литература, избор на специализирана литература за творчески професии. Редакция на литературен текст в драматургичен – специфики и инструменти. Възпитаник на Димитър Еленов.
  • Петя Стойкова – хореограф: освобождаване на тялото, лична загрявка на отделни групи мускули, създаване на лични движенчески етюди по зададена от хореографа и/или партньора. Танцът, като изследователски обект. Създаване и обединяване на танцови етюди, сливащи се в единен пърформанс за финал на workshop-a. Възпитаник на Димитър Еленов.
  • Розита Еленова – Различаване на понятията: свобода на словото, дезинформация, пропаганда; поведение пред камера, правила на телевизионно поведение, създаване на кратък репортаж, заснемане, монтиране и за финал: излъчване на създадените от участниците етюди и репортажи. Възпитаник на Димитър Еленов.
  • Стефан Стоянов – как се пише сценарий, реквизити и инструменти, прилики и разлики при работата на сценариста в театъра, киното, тв сериал, ток шоу, практични задачи и проби, разиграване на написаните текстове в момента на създаването им в ателието.
  • Елизабет Радева – актриса: представления за най-малките, куклен спектакъл, работа и етюди с кукла, изработка на персонална кукла-петрушка, която участникът ще може да си отнесе у дома.

Чуйте целия разговор на Гергана Пейкова.

  • Фестивалът е създаден в памет на Димитър Еленов (1947-2020) - един от най-дългогодишните творци, посветили живота си в театъра на обучението на младите. Димитър Еленов има актьорски студии повече от 40 години и в различни градове – Бургас, Варна, Шумен, Несебър, Каварна, Перник, София. Негови ученици са: Димитър Рачков, Светлана Янчева, Деляна Хаджиянкова, Рени Врангова, Красин Йорданов, Антъни Пенев, Виолета Марковска, Йоанна Темелкова, Златко Гулеков, драматургът Емил Илиев, Александра Костова, Мартин Паунов и мн. др.

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50