Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Енергийните общности са възможност за решаване на климатичните промени

Снимка: Радио София

До какво водят климатичните промени и как да се борим с техните последствия? Защо са зачестили екстремните стойности в климата? България попада в климатичен пояс, който вече е засегнат от увеличаване на екстремумите на времето, а именно суши, пожари, наводнения и промяна в характера на сезоните. Бурите днес са по-мощни, по-продължителни, по-опустошителни, а справянето с предизвиканите от тях щети – по-скъпо. Подробности по темата разказа Апостол Дянков, ръководител на програма "Климат и енергия" към WWF България.

По думите му основата на изменението на климата е т. нар. "антропогенно глобално затопляне", което е породено от всички парникови емисии, които генерираме като човечество. Всяка година човечеството е отговорно за над 50 милиарда тона въглероден диоксид, който е основният парников газ, произлизащ от изгарянето на нефт, газ и въглища. От това затопляне произтича дестабилизацията на климатичната система, основно чрез екстремни метеорологични явления като наводнения и горски пожари.

"Тук е важно да кажем, че не всяко екстремно метеорологично явление се дължи на глобалното затопляне причинено от човека. Например, огромните наводнения, които се случиха през май месец в Италия, всъщност учените показаха, че те се случват на 200 години и точно те не са свързани с глобалното затопляне", отбеляза Дянков. Той допълни, че в Източна Европа, според климатичните учени, ако температурата на планетата се повиши с два градуса, което може да се случи още в следващите три десетилетия, големите наводнения ще се увеличат средно с 8%.

Тъй като ние принадлежим към Средиземноморския район и при нас все повече ще се увеличават засушаванията през летните месеци.

"Крачка от двигателя с вътрешно горене винаги можем да направим и тя е крачката извън колата. Просто отваряте вратата на колата, излизате навън и тръгвате пеша из града или с колело. Тази крачка е много по-лесна, тя е свързана с промяна на поведението. За някои други неща е по-трудно, например с индустрията. Там има тежки термични и други свързани процеси, но и там се правят доста неща. Даже България може много да напредне с такива иновации, позволява ни го европейското финансиране, което все още не искаме да използваме пълноценно", сподели Дянков.

По думите му по-тревожно е положението с домакинствата, които разчитат на евтина субсидирана енергия.

"Ние сме Homo sapiens, успял еволюирал вид, защото кооперираме добре помежду си", посочи специалистът и добави, че точно такива енергийни общности за споделен транспорт и зелени градове е това, което ни липсва.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Момчил Алексиев с книгата

Как чрез разказване на истории създаваме реалности?

Разговор за технологиите и за тяхното значение в живота ни, на нас и на обществото, за промените, които настъпват с дигитализирането, за виртуалната реалност, за изкуствения интелект и за тяхното влияние върху културата, изкуството и зрелищата. Това в резюме е съдържанието на книгата "Когато ти се обади хладилникът" с автори Момчил Алексиев и..

публикувано на 21.02.25 в 14:13

Общината почисти трите големи гробища в София преди Задушница

Над 400 тона отпадъци от прорасла растителност бяха разчистени от общо над 1200 дка площ в “Централни софийски гробища”, гробищен парк „Малашевци“ и гробищен парк “Бакърена фабрика”. С това приключи основното почистване на трите големи гробищни парка в столицата, наредено през миналата година от кмета на София Васил Терзиев, съобщават от Столичната..

публикувано на 21.02.25 в 13:15
 Доц. д-р Стоян Сопотенски - началник на Втора клиника по хирургия в УМБАЛСМ

Водещи хирурзи от "Пирогов" ще обучат 30 млади лекари при спешни хирургични състояния

Водещи хирурзи от университетска болница "Пирогов" ще обучат 30 млади лекари от цяла България на миниинвазивни техники и конвенционална хирургия при спешни хирургични състояния. Двудневният курс е със силно застъпена практическата част. Тя ще бъде реализирана върху специални тренажори, които са създадени от индийската фирма. До този момент в във..

публикувано на 21.02.25 в 10:48
Тактилни ленти трябва да има не само в метрото

Тактилни ленти и сигнализиращи светофари ще улеснят хората с бял бастун

Незрящите срещат различна степен на затруднения в придвижването по улиците и тротоарите на София. "Много е важно кога и колко си учил ориентиране и мобилност, както и къде отиваш. Ако трябва да стигнеш на непознато място, е много трудно", подчерта пред БНР-Радио София Андриан Асенов, който е незрящ, но талантът му го е направил популярен..

публикувано на 21.02.25 в 10:11

Яница Радева е "Разказвач на месеца" в Столичната библиотека

На 24 февруари 2025 г., от 18.30 ч., в Литературния клуб на Столичната библиотека, ще гостува Яница Радева в поредицата "Разказвач на месеца". Водеща на вечерта ще бъде гл. ас. д-р Кристина Йорданова от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Двете ще разговарят с публиката за белетристичното творчество на писателката.  Яница Радева пише проза,..

публикувано на 21.02.25 в 09:23

В район "Слатина" целта е градската среда да е достъпна навсякъде

Тактилните плочи , монтирани в подлеза на бул. "Цариградско шосе", при бившия хотел "Плиска" , е очевидно добра идея и реализация. Това отчитат както незрящите хора, минават оттам, така и хората, осъществили инициативата на тогавашният  кмет на район "Слатина" Георги Илиев  с финансиране от Столичната община и подкрепата на зам.-кмета по социални..

публикувано на 21.02.25 в 09:02