Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Енергийните общности са възможност за решаване на климатичните промени

Снимка: Радио София

До какво водят климатичните промени и как да се борим с техните последствия? Защо са зачестили екстремните стойности в климата? България попада в климатичен пояс, който вече е засегнат от увеличаване на екстремумите на времето, а именно суши, пожари, наводнения и промяна в характера на сезоните. Бурите днес са по-мощни, по-продължителни, по-опустошителни, а справянето с предизвиканите от тях щети – по-скъпо. Подробности по темата разказа Апостол Дянков, ръководител на програма "Климат и енергия" към WWF България.

По думите му основата на изменението на климата е т. нар. "антропогенно глобално затопляне", което е породено от всички парникови емисии, които генерираме като човечество. Всяка година човечеството е отговорно за над 50 милиарда тона въглероден диоксид, който е основният парников газ, произлизащ от изгарянето на нефт, газ и въглища. От това затопляне произтича дестабилизацията на климатичната система, основно чрез екстремни метеорологични явления като наводнения и горски пожари.

"Тук е важно да кажем, че не всяко екстремно метеорологично явление се дължи на глобалното затопляне причинено от човека. Например, огромните наводнения, които се случиха през май месец в Италия, всъщност учените показаха, че те се случват на 200 години и точно те не са свързани с глобалното затопляне", отбеляза Дянков. Той допълни, че в Източна Европа, според климатичните учени, ако температурата на планетата се повиши с два градуса, което може да се случи още в следващите три десетилетия, големите наводнения ще се увеличат средно с 8%.

Тъй като ние принадлежим към Средиземноморския район и при нас все повече ще се увеличават засушаванията през летните месеци.

"Крачка от двигателя с вътрешно горене винаги можем да направим и тя е крачката извън колата. Просто отваряте вратата на колата, излизате навън и тръгвате пеша из града или с колело. Тази крачка е много по-лесна, тя е свързана с промяна на поведението. За някои други неща е по-трудно, например с индустрията. Там има тежки термични и други свързани процеси, но и там се правят доста неща. Даже България може много да напредне с такива иновации, позволява ни го европейското финансиране, което все още не искаме да използваме пълноценно", сподели Дянков.

По думите му по-тревожно е положението с домакинствата, които разчитат на евтина субсидирана енергия.

"Ние сме Homo sapiens, успял еволюирал вид, защото кооперираме добре помежду си", посочи специалистът и добави, че точно такива енергийни общности за споделен транспорт и зелени градове е това, което ни липсва.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Представители на Space Camp Turkiye споделят опит и визия за развитие на STEM образованието

Тази вечер ще се проведе специална среща, организирана от Space Camp Turkiye, Център за творческо обучение и Научно-образователения детски център „Музейко“, която е насочена към директори на училища и учители. Идеята е да се представят възможностите за участие в програмите на Space Camp Turkiye, както и предстоящите инициативи в областта на STEM..

публикувано на 03.10.24 в 16:44

“България Еър” анулира полетите си от и до Израел до края на октомври

“България Еър” анулира полетите си от и до Израел до 31 октомври включително, съобщава националният авиационен превозвач. Мярката е заради официална препоръка на Европейската комисия и Асоциацията за авиационна безопасност на Европейския съюз (EASA). Целта е осигуряване безопасността на пътниците и кабинния екипаж с оглед нестихващата ситуация в..

публикувано на 03.10.24 в 16:03

Jin Monic изпращат лятото с два нови сингъла “Euphoria” и “We Failed Them”

Софийската инди-рок банда Jin Monic представи пред Радио София новите си две песни „Euphoria“ и “We Failed Them”. Фронтменът на групата Николай Иванов сподели, че след натрупания опит се чувстват по-свободни да вкарват в музиката си по-неконвенционални звучения. „Отново на преден фон са Ивайло и Боян като автори на музиката. Останалите се включваме с..

публикувано на 03.10.24 в 15:56
Майор д-р Марияна Иванова от катедра

ВМА привлича студенти по медицина с възможност за кариерно развитие

Лекари от Военномедицинска академия (ВМА) участваха в 4-тата Международна конференция на военномедицинските училища-2024 (ICMMS 2024), която се проведе в Бетезда, Мериленд, САЩ. Фокусът е върху значението на международните партньорства за напредъка в областта на военната медицина. На форума са обсъждани и предизвикателствата в областта, както и..

публикувано на 03.10.24 в 15:45
Веселин Ангелов

Позитивна динамика и устойчив ръст в развитието на застрахователния пазар у нас

Позитивна динамика и устойчив ръст - така може да се характеризира развитието на застрахователния пазар у нас. През последните 10 години премийният приход се е увеличил над 2,5 пъти, като през 2023 г. достига 4,38 млрд. лв. при ръст на годишна база от 21 на сто . За последните 10 години (2013 - 2023 г) застрахователният пазар у нас е нараснал 2.5..

публикувано на 03.10.24 в 14:56
Рут Колева - организатор и идеолог на събитието

България отново е домакин на музикалната конференция "So Alive"

Водещите на предаването „Добър вечер, София“ Роман и Яна ни правят съпричастни към едно значимо събитие за всеки - пряко или косвено свързан с музиката, на което България е домакин - музикалната конференция "So Alive" . На нея се събират музикални мениджъри, продуценти, текстописци не само от България, но и от света, хора дейни, грижещи се за това..

публикувано на 03.10.24 в 14:15

Посолството на Китай в България организира конкурс за песен, базирана на китайски поеми

През есента на 2024 г. отбелязваме 75 години от установяването на дипломатическите отношения между Китай и България. В подготовката за празненствата по случай годишнината, Посолството на Китайската народна република в България организира конкурс за нова песен, по китайски поеми от Династия Тан и Династия Сун, за български граждани и сънародници,..

публикувано на 03.10.24 в 14:11