Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На какво се дължи феноменът на празните жилища в София?

Снимка: Добромир Видев

Абсолютен факт е, че София се пълни с все повече и повече апартаменти и няма много причини броят им да намалее, отбелязват анализаторите. В същото време се наблюдава феноменът на празните жилища, такива в които никой не живее. Празните апартаменти нито се продават, нито се дават под наем. B мoмeнтa пo-мaлĸo oт 2% oт жилищaтa в Coфия ca oбявeни зa пpoдaжбa и пo-мaлĸo oт 1% oт имoтитe ca oбявeни зa дaвaнe пoд нaeм. А не малък процент апартаменти стоят празни. И дopи и няĸoй дa иcĸa дa живee в тяx, дopи дa иcĸa дa ги ĸyпи или дa ги нaeмe - нe мoжe, сочи проучване на платформата за недвижими имоти Homeheed. По темата говори Васил Люнчев, основател на платформата за недвижими имоти.

 

Той сподели, че статистиката сочи, че в София няма недостиг на жилища, а напротив - много повече отколкото са нужни на столичани. Проблемът е, че няма достатъчно предлагане на пазара за имоти, а в момента цените са много високи.

"По някаква причина хората не искат да си продават апартаментите, а предпочитат дори да не ги ползват да ги държат заключени", заяви Люлчев и добави, че основен фактор за това е инфлацията и ниските лихви по депозити, както и обзавеждането. В същото време това е десетилетието с най-голямо строителство.

"Вдигащите се цени карат строителите да строят още и още, което означава по-лоши улици, по-малко междублокови пространства, по-лошо като цяло за всички нас, които живеем в София. Това е най-големият проблем, че се строи без да има нужда, а в същото време хората наистина искат да си купят, а не могат", отбеляза той. По думите му във Франция има двоен данък на празни имоти:

"Тоест, еквивалентът в България би бил, че ако сто лева даваш на месец за това, че даваш апартамент за хиляда лева под наем, двеста лева трябва да даваш, ако същият този апартамент за хиляда лева го държиш празен", поясни Люлчев. Той добави, че у нас доминират дългосрочните наеми пред краткосрочните.

Habitat for Humanity - Bulgaria е неправителствена организация, която се грижи за правото на всеки човек да има спокоен, сигурен и уютен дом. Това е трудно за страна като нашата, тъй като тук има огромни социални слоеве и това ни определя като рекордьори по енергийна бедност в Европа. Освен това наемите на жилищата са много високи, което поставя в затруднено положение голям брой хора. Едно от основните неща, с които се занимават Habitat for Humanity - Bulgaria е темата за социалните жилища, каквито у нас има твърде малко. Подробности разказа Минчо Бенов.




По думите му в България няма дефиниция за социално жилищно настаняване, като общо взето има знак на равенство между общинските и социалните жилища.

"Проблемът е, че общинският жилищен фонд е едва 0.8% от общия жилищен фонд, тоест, той е крайно недостатъчен. Хората и семействата, които са в жилищна нужда са много. Ние между другото скоро завършихме едно изследване в партньорство с Министерството на регионалното развитие за жилищния фонд в цялата страна. Вижда се, че се чака много години, много хора дори не си правят труда да кандидатстват, защото знаят, че това е една обречена кауза. Едва 25 общини в България построиха малко повече от 900 жилища в периода 2014-2020 година благодарение на това, че успяхме да влючим строежа на нови социални жилища като дейност, която може да бъде финансирана по Програмата за регионално развитие", заяви Бенов.

Той отбеляза, че процентът на празните имоти е голям - около 30%, а от друга страна всяко второ жилище в градовете е пренаселено. По думите му в Столична община във всичките 24 районни администрации чакащите са около 16 хиляди души.

"Идеята на общинския жилищния фонд е да се подпомагат временно хора в затруднено положение, но в същото време да се помисли за механизми така, че те да имат мотивацията да разрешават социалните и икономическите си проблеми и да обеспечават жилищните си нужди сами", коментира Бенов. Той отбеляза, че България на едно от първите места в ЕС по това, че млади хора до 34 годишна възраст живеят със своите родители.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Софийската премиера на книгата е насрочена за 19 май

Петър Чухов: Поезията може да се представя на сцена!

Часове след Международния ден на хайку поезията в студиото на БНР-Радио София гостува съвременният български поет, писател и музикант Петър Чухов . Българското хайку през последните години заема достойно място на. По думите му у нас хайку общността е организирана от 2000 г. Постепенно от ентусиазирана група хора хайку поетите са..

публикувано на 18.04.25 в 18:41
Карта на температурните отклонения от нормата в света за март 2025 г. Източник: Агенция Коперник / C3S

Експерт: Реалността чука на вратата, затоплянето не бива да се игнорира!

Март е вторият най-топъл в света, с глобална средна температура от 14,06 °C (с 0,65 °C над нормата за периода 1991–2020 г.) За Стария континент средната температура от 6,03 °C през март е с 2,41 °C по-висока от нормалното.  Това коментира пред БНР-Радио София експертът Николай Петков . По думите му, в България месецът беше..

публикувано на 18.04.25 в 17:16
Корицата е с илюстрация от българската статия

Български учени правят крачка в разгадаването защо клетките се делят неправилно

Изцяло български изследователски екип от Института по молекулярна биология „Акад. Румен Цанев“ към БАН публикува на 14 април 2025 г. статия в списание Nature Cell Biology . Автори на изследването са Румен Стаматов, Соня Узунова, Йоана Кичева, Мария Карабоева и Тавиан Благоев, под ръководството на доц. Стойно Стойнов . Екипът преодолява..

публикувано на 18.04.25 в 15:34
Протестиращи пред посолството на Салвадор във Вашингтон с искане Килмар Абрего Гарсия да бъде върнат обратно в САЩ

Напрежение между изпълнителната и съдебната власт в САЩ заради затворник в Ел Салвадор по погрешка

Апелативен съдебен състав в САЩ определи като “шокиращо” твърдението на официални лица, че не могат да направят нищо по въпроса с освобождаването на мъж, който по думите на администрацията по грешка е бил пратен в затвор в Ел Салвадор. Критиката бе по време на решение по молба на администрацията да се суспендира друго решение, което изисква..

публикувано на 18.04.25 в 15:15

Ново хапче е също толкова ефективно срещу затлъстяването колкото и Ozempic

Всекидневно хапче може да бъде също толкова ефективно за понижаване на кръвната захар и подпомагане на отслабването при хора с диабет тип 2, колкото и популярните инжекционни лекарства Mounjaro и Ozempic. Това показват резултатите от клинично изпитване, обявени от американската фармацевтична компания Eli Lilly, съобщават от "Ню Йорк Таймс", цитирани..

публикувано на 18.04.25 в 14:25

Белгийски танцов спектакъл пред софийска публика

Белгийският танцов спектакъл “Everything brings us back to the body” (Всичко ни връща към тялото) ще бъде представен на 23 април, от 19.30 ч., в Регионалния център за съвременни изкуства "Топлоцентрала”. Хореографът Ехсан Хемат представя дует между човешкото тяло и месингов лист.  Чрез отражения, движения, звуци и глас, човекът и нечовекът влизат..

публикувано на 18.04.25 в 14:16

В "Пирогов" спасиха от ампутация крака на 44-годишна жена

В УМБАЛСМ "Пирогов" спасиха от ампутация крака на 44-годишна жена. Това е факт след усилията на един от най-добрите специалисти по ендоваскуларно лечение д-р Иван Мартинов и италианския му колега проф. д-р Мариано Палена , съобщават от лечебното заведение. Проф. Палена е посетил университетската спешна болница в рамките на няколко дни.  По време..

публикувано на 18.04.25 в 13:25