Асоциация "НАЯ" с нов проект, фокусиран върху работата с извършители на домашно насилие над деца, подкрепен от Европейската комисия.
Повече разказа в предаването "Радиокафе" Нина Николова, координатор на проекта в организацията.
"Това е проект, който асоциация "Ная" започна да реализира буквално преди месец. Той се финансира от Европейската комисия и от Европейската мрежа за работа с извършители на домашно насилие, в която ние членуваме", сподели тя и допълни, че фокусът на проекта е насочен върху това, как ефективно да се работи с извършителите на домашно насилие, така че децата които се намират в такава ситуация, да бъдат защитени.
Обръща се специално внимание на тези програми, които по Закона за домашното насилие се реализират в България. "е са около 10–15 на брой, чрез които се работи с извършители на домашно насилие, които са насочени към тях, чрез служебни заповеди.
Нина Николова сподели, че 97% от случаите на домашно насилие в тяхната практика, пострадалите са жени и техните деца и съответно 100% от извършителите на домашно насилие с които са работили, са мъже.
"Децата са специфична група, която ние никога не трябва да изпускаме от фокуса на нашето внимание. Не трябва да забравяме, че децата преживяват домашното насилие, конфликтите в семейството, по много по-различен начин от възрастните и съответно последствията върху тях са много по-различни“, посочи тя.
По думите й рисковете за децата, които живеят в ситуация на домашно насилие във всичките му форми и много често биват замесени в конфликтите между своите родители, са в това, че те непрекъснато са в повишена тревожност, стрес и страх.
"Домашното насилие, което засяга децата, не е проблем, който е от днес за днес, това е проблем, който има дълготраен ефект във времето", категорична е тя.
Предстои обучение на специалисти от цялата страна, които да оказват подкрепа и съдействие за разрешаване на проблема. В този проект ще бъдат обхванати 60 специалисти, които работят в програми за работа с извършители на домашно насилие и във всички останали форми за подкрепа на деца в рискова ситуация. Това са психолози, социални работници и педагози.
Чрез анкета се събира информация за това, съществуват ли някакви механизми, които да гарантират безопасността на децата, докато се работи с извършителя на домашно насилие в програмите в които специалистите работят.
"Програмите за извършители на домашно насилие съществуват вече 10 години – тоест, имаме достатъчно натрупан опит, достатъчна практика, но липсва подобно събиране и синтезиране на информацията, за да знаем с какво разполагаме", посочи още Нина Николова.
Според нея добрите практики в различните програми могат да се използват и да се превърнат в стандарти, да бъдат разпространени, да се обмени опит и експертиза. Затова е предвидено още едно специално обучение към края на проекта, с 20 психолози и социални работници, където ще бъдат предложени вече готови продукти, които те могат да вземат, приложат и преработят в своята работа, така че да бъдат още по-ефективни в защитата на децата.
Чуйте още по темата от разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.Зоните за почасово платено паркиране в София няма да работят на официалните празнични дни 24.12, 25.12, 26.12 и 1 януари 2025 г., съобщиха от Центъра за градска мобилност. От Столичната община допълват, че във връзка с отслужване на празнично богослужение в храм-паметника "Св. Александър Невски", от 16.00 часа на 24.12.2024 г. до отпадане на..
"За жените в науката“ са едни от най-реномираните ежегодни отличия в научната общност в България. Те предоставят финансова подкрепа на млади жени учени. Целта е да бъдат подкрепени техните научноизследователски кариери и да ги вдъхновят да разкрият целия си научен потенциал. Тази година бяха наградени три дами с по 5000 евро за техните научни..
Защо изпадаме в депресия около празниците и как да не се поддаваме на мрачни мисли? Как да прекараме топли и уютни дни с близки? На тези въпроси пред Радио София отговаря психологът и семеен терапевт Михаела Ангелова. "От една страна есента и зимата са предпоставка за развиване повече на депресивните състояния и от друга страна – този наш..
GoodVibesPuzzle e инициатива, която всеки месец ще помага на различни благотворителни каузи, а отправно място за събиране на средства са столични барове. Зад идеята стои Камеа Колева. "Сега събрах смелост за това, че може да се случва нещо по-добро и единственият вариант е да се действа. Всички можем да бъдем част от цялото това нещо и наистина да..
Сдружение "Операция: Плюшено Мече” е в основата на една от най-големите коледни кампании, която подпомага деца и младежи, лишени от родителски грижи, в риск, с увреждания и от социално слаби семейства в България. Най-мащабната сред инициативите на сдружението е "Операция: Плюшено Мече”, която с помощта на доброволци в цялата страна прави..
Заместник-кметът на район "Искър" Александър Иванов беше избран от Столичния общински съвет за изпълняващ длъжността кмет на района. Досегашният кмет Ясен Русев беше отстранен от поста, тъй като не е прекратил участието си в търговска фирма. Според Александър Иванов няма належащи проблеми, с които спешно трябва да се справи в района. Според него..
Проф. Владко Панайотов издаде нова мемоарна книга “Корона от превратности” за превратните моменти и срещи в епохата, през която живя и срещата на две хилядолетия през неговия поглед, за музиката и за научната му дейност, разказа той в предаването “Радиокафе”. Проф. Панайотов е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в..