Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изкуството на хората през очите на изкуствения интелект

Разговор с автора на проекта "Дигитални истории" Георги Караманев за потенциала на изкуствения интелект в изкуството и отвъд него

Георги Караманев
Снимка: Даниел Ненчев

Как би изглеждало стихотворението "Високи, сини планини", ако беше картина? Вероятно не е много трудно да си представим подходящ вариант. Но как би изглеждал невидимият архангел от поезията на Борис Христов? А "вековната злоба на роба" от поемата "Септември" на Гео Милев?

От тези сами по себе си интересни въпроси авторът на интернет проекта "Дигитални истории" Георги Караманев сътворява още по-любопитно питане, което провокира към размисъл върху възможностите на съвременните технологии. А именно – как изкуственият интелект би нарисувал класическите стихове?

Резултатът от журналистическия и творчески експеримент носи на своя автор голямата награда в категорията "Култура и изкуство" от конкурса "Web Report 2023". Всъщност Георги Караманев, който беше специален гост в "Късното шоу" по Радио София, има още три награди от конкурса, организиран от Dir.bg, но в категорията "Технологии и иновации".

"Отдавна обръщам внимание на това как се появиха тези алгоритми, как променят отношението ни към технологиите, отношението помежду ни и отношението към културата и изкуството", коментира той навлизането на изкуствения интелект в ежедневието ни.

Гостът в студиото припомни, че инструменти като ChatGPT и MidJourney далеч не са първите срещи на повечето хора с "умните" алгоритми, които вече години наред формират фийда ни в социалните мрежи. "И ни доведоха дотук, докъдето сме – озлобяването, персонализираната информация, "балоните" на филтрите… Ако не вземем някакви мерки, нещата ще се задълбочат", допълни Георги Караманев.

Той обаче беше категоричен, че не бива да позволяваме да ни обзема страх от изкуствения интелект, а трябва колкото се може по-трезво и масово да дискутираме ролята му в живота ни. Както и активно да изследваме потенциала му и да търсим пътищата, по които да се възползваме от него.

Освен за изкуствен интелект в съдържателния разговор с госта, който е журналист, писател и програмист, стана дума и за актуалните събития в страната ни, необходимостта от по-широко медийно отразяване на вълнуващите процеси в българската софтуерна индустрия, а също и за книгата му за фотографа Йордан Йорданов – Юри "И додето се раждат лъчите". 

Чуйте разговора в звуковия файл.
По публикацията работи: Виктор Чулев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джевдет Чакъров и Делян Пеевски

"Форум", 27.05.25: Кой е като жертва на ало-измамници и кой е шахматистът?

Тази седмица на "Форум" започва от вторник. Двойката коментатори този път са Мина Христова от Института за етнология и фолклористика към БАН, и Атанас Радев – политолог, председател на Националния младежки форум. Провокирани от водещия Лъчезар Христов, те обсъждаха следните теми: "ДПС-Ново начало" обяви край на разделението . Какво..

публикувано на 27.05.25 в 18:50

Сговорни доброволци махат планина от автомобилни гуми

Как се почиства планина от автомобилни гуми? Как се премества, когато не е на място? Отговор на тази въпроси дават доброволци от Перник, които вече през миналия месец показаха "как се прави". Пред БНР-Радио София Мирослав Бонев разказа за поредната акция по почистване и облагородяване на обществено пространство - на 30 май, петък, от 10:00. Става..

публикувано на 27.05.25 в 18:18

Над 334 000 българи се лекуват от заболявания на щитовидната жлеза

6,4% от населението на България или общо 334 287 души се лекуват от заболявания на щитовидната жлеза, съобщиха от Българското сдружение по тиреодея и паратиреодея (БСТП), Българското дружество по ендокринология (БДЕ) и сдружение ВИОМ, по повод Международната седмица за осведоменост за заболяванията на щитовидната жлеза (25–31 май). По..

публикувано на 27.05.25 в 16:53
Нина Колчакова

Повишава се застрахователната култура на българите, но още сме много назад от нивата в ЕС

Застрахователният сектор е готов за влизане на България в еврозоната отпреди година. Приведени са в съответствие информационните системи и документите. "Имаме вътрешни етични правила и ще защитаваме правата и интересите на потребителите, включително и при преминаването към другата валута", увери пред БНР-Радио София  Нина Колчакова ,..

публикувано на 27.05.25 в 15:49

Младежкият театър ще зарадва малки и големи с "Малката Баба Яга"

Представлението "Малката Баба Яга"   ще има премиера в Младежки театър "Николай Бинев" в навечерието на Деня на детето, на 31 май и 1 юни . Режисьор на постановката е Александър Йорданов. Малката Баба Ята, която е само на 127 години, но все пак е най-малка сред всички останали вещици, които поради това не я допускат в тяхната групичка...

публикувано на 27.05.25 в 14:50

Младежкият джазфест "София" се завръща със 7-о издание

Джаз, млади хора, София, събрани в един фестивал. Със сигурност се получава много интересно събитие. В предаването "Радиокафе" гостува един от неговите създатели - Йордан Владев, за да разкаже откъде тръгва идеята за Младежкия джазфест "София". "През далечната 2018 година беше първото издание на феста. Всичко тръгна от концентрацията на..

публикувано на 27.05.25 в 13:50

Латин джаз ще звучи в полите на Витоша

Латин джаз ще звучи в залата на Дом на културата "Искър". Изпълнителите ще са  Михаил Йосифов - тромпет,   Атанас Попов - барабани,   Пиеро Епифания - перкусии и със специалното участие на Велека Цанкова - вокал.  Ще се включат и учениците от майсторския клас по музика, проведен в началото на тази година в село Смоличано, воден от Мишо,..

публикувано на 27.05.25 в 13:35