Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изкуството на хората през очите на изкуствения интелект

Разговор с автора на проекта "Дигитални истории" Георги Караманев за потенциала на изкуствения интелект в изкуството и отвъд него

Георги Караманев
Снимка: Даниел Ненчев

Как би изглеждало стихотворението "Високи, сини планини", ако беше картина? Вероятно не е много трудно да си представим подходящ вариант. Но как би изглеждал невидимият архангел от поезията на Борис Христов? А "вековната злоба на роба" от поемата "Септември" на Гео Милев?

От тези сами по себе си интересни въпроси авторът на интернет проекта "Дигитални истории" Георги Караманев сътворява още по-любопитно питане, което провокира към размисъл върху възможностите на съвременните технологии. А именно – как изкуственият интелект би нарисувал класическите стихове?

Резултатът от журналистическия и творчески експеримент носи на своя автор голямата награда в категорията "Култура и изкуство" от конкурса "Web Report 2023". Всъщност Георги Караманев, който беше специален гост в "Късното шоу" по Радио София, има още три награди от конкурса, организиран от Dir.bg, но в категорията "Технологии и иновации".

"Отдавна обръщам внимание на това как се появиха тези алгоритми, как променят отношението ни към технологиите, отношението помежду ни и отношението към културата и изкуството", коментира той навлизането на изкуствения интелект в ежедневието ни.

Гостът в студиото припомни, че инструменти като ChatGPT и MidJourney далеч не са първите срещи на повечето хора с "умните" алгоритми, които вече години наред формират фийда ни в социалните мрежи. "И ни доведоха дотук, докъдето сме – озлобяването, персонализираната информация, "балоните" на филтрите… Ако не вземем някакви мерки, нещата ще се задълбочат", допълни Георги Караманев.

Той обаче беше категоричен, че не бива да позволяваме да ни обзема страх от изкуствения интелект, а трябва колкото се може по-трезво и масово да дискутираме ролята му в живота ни. Както и активно да изследваме потенциала му и да търсим пътищата, по които да се възползваме от него.

Освен за изкуствен интелект в съдържателния разговор с госта, който е журналист, писател и програмист, стана дума и за актуалните събития в страната ни, необходимостта от по-широко медийно отразяване на вълнуващите процеси в българската софтуерна индустрия, а също и за книгата му за фотографа Йордан Йорданов – Юри "И додето се раждат лъчите". 

Чуйте разговора в звуковия файл.
По публикацията работи: Виктор Чулев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кметът ще върне за преразглеждане решението за спиране на нощния транспорт в София

След решение на Столичния общински съвет (СОС) две от нощните автобусни линии в София бяха спрени, а останалите две работят само в събота и неделя . Според Димитър Петров, столичен общински съветник от "Продължаваме промяната-Демократична България", до решението се е стигнало заради ангажираността на 9 шофьори в нощните линии, а няма..

публикувано на 27.01.25 в 10:08
Георги Илиев

Георги Илиев: С метрото през "Слатина" изцяло се ремонтира ул. "Гео Милев"

Удължаването на Слатинския участък от третия диаметър на метрото се очаква да приключи през 2027 г. Трасето ще обслужва над 75 000 пътници, което е над средното натоварване на линиите на метрото. Освен това участъкът ще минава през територия, която не е добре обслужена транспортно. Участъкът е изцяло подземен. Пет са метростанциите, които..

публикувано на 27.01.25 в 09:14

Слънчев януарски понеделник

Днес ще бъде предимно слънчево и почти тихо. Преди обяд на места в низините и котловините ще има мъгла или ниска облачност. Топло време с максимални температури между 12° и 17°, по крайбрежието на морето 9°-12°, в София – около 13° . По Черноморието в сутрешните часове облачността ще бъде значителна, но бързо ще намалее и през по-голямата..

публикувано на 27.01.25 в 07:15
Диригентът Саша Мякиля, композиторът Минко Ламбов и цигуларят Светлин Русев в подготовка за премиерата

Концерт "Вдъхновение"

Минко Ламбов за предстоящата премиера  на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..

публикувано на 26.01.25 в 11:55

В очакване на Анна Нетребко

Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..

публикувано на 26.01.25 в 10:51

Музиката в картините от изложбата "Европа в България"

Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини?  Кога и как се осмисля..

публикувано на 26.01.25 в 10:27

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00