Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Екосистема на иноватори

За поредното софийско издание на webit ни разказва основателят му, д-р Пламен Русев:

„Първото събитие е от 2008, идеята е от година по-рано. Исках да променим начина, по който светът се отнасяше към нас, да не сме винаги „най-бедната и корумпираната“. Когато държавата не ти помага, поне да не ти пречи. По онова време дигиталните предприемачи не бяхме много. Кога, ако не сега и кой, ако не ние. Започнахме като концепция за привличане на възможности.

Да се търсят таланти, които да правят развойни центрове в София. Бързо станаха 5-7 хиляди. Винаги тук е имало webit. Всичко е резултат на здрава работа. Винаги сме разчитали на себе си, но покрай нас също винаги е имало хора, които са ни помагали. Доверието прави нещата лесни. Лесно и работа не вървят заедно.

Искаме да направим нещо в повече. Добавяме две неща – основен фокус е ИИ. Той променя в момента живота на всички, хората е добре да бъдат информирани, вместо да се страхуват от него. Поемаме ролята на държавата, когато работим по имиджа на България, когато инвестираме в него, когато привличаме инвеститори. Когато се борим да привличаме световните лидери тук, ние се борим с дъжавата Португалия, която инвестира 11 милиона в това при нулеви инвестиции от нашата държава. Привлекли сме световните лидери в ИИ – предстои ни огромен нов скок, за който никой не е подготвен достатъчно.

Другото ново е глобалния инвестиционен форум, говорим за моделите на финансиране. Възможността е новото правителство да презентира инвестиционни проекти, както и големите фирми. Това е нашият нов подарък към нашата страна. България е на последно място по привличане на инвестиции в Европа. Трябва да има здрав разум, трябва да се задържат и привличат таланти, но това се случва с целенасочена доктрина за привличане на инвестиции. Има ли такава в страната? Няма. Цифрите на инвестициите говорят. Запознаваме инвеститорите с предприемачите и иноваторите. Ако държавата осъзнае, че това е изключителен инструмент, от който да се възползва и да се включи, нещата ще тръгнат. Това върви и с привличане на медийно внимание. Спасяването на човешкия вид е мултитрилионна възможност.“


По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Столичният инспекторат наложи 9 акта заради мръсния въздух

158 проверки е извършил Столичният инспекторат от петък до неделя (17-19 януари) във връзка с прогнозата на НИМХ за очаквания потенциал на замърсяване на въздуха с ФПЧ10. При проверките са съставени 9 акта на нарушители. Броят на проверките на потенциални замърсители на въздуха от началото на годината е общо 545, а на актовете -  50. От тях: 252..

публикувано на 20.01.25 в 12:36

Извънредни автобуси са извозвали хора от Витоша вчера

" До последния човек са били извозени от планината . Проблемите са били решени в движение. Успели сме да се справим с тази трудна задача в ден, в който планината е достатъчно посещавана." Пускат допълнителни автобуси на градския транспорт до Витоша       Това съобщи пред БНР Владимир Лазаров, ръководител към център "Маркетинг" на Центъра за..

публикувано на 20.01.25 в 11:56

Безплатно обучение за младежки групови ментори започва след месец

Младежки работници, служители на младежки центрове или НПО, дори действащи учители могат безплатно да получат допълнителна компетентност и умения, ако кандидатстват и станат участници в т.нар. Академия за младежки работници "Мисия Ментор". За целта организаторите от сдружение "Ре-Акт" търсят хора, които започват или имат някакъв опит за..

публикувано на 20.01.25 в 11:41
Георги Господинов

Георги Господинов е писател на десетилетието в Столичната библиотека

Георги Господинов е избран от читателите на Столичната библиотека за писател на десетилетието. Сред останалите отличени писатели на десетилетието са Захари Карабашлиев, Стефан Цанев, Здравка Евтимова и проф. Цочо Бояджиев. Изборът на най-четените съвременни български автори вече десет години се прави от читателската аудитория на Столичната библиотека въз..

публикувано на 20.01.25 в 10:58

Защо фирми са против цветните контейнери да са с по-големи отвори?

Броят на контейнерите за разделно събиране на отпадъци от опаковки зависи от регистрираните жители на постоянен адрес. Ако се окаже, че са малко – например в бързо развиващи се квартали или по Витошката яка, може причината да е, че там живеят повече хора, отколкото са регистрирани официално. Това разясни пред БНР-Радио София Георги..

публикувано на 20.01.25 в 09:12

Слънцето над София няма да топли

Днес в повечето райони ще е предимно слънчево, но на места в котловините и в равнините ще се задържи мъгливо. След обяд временно видимостта ще се подобрява, но от югозапад облачността, средна и висока, ще се увеличава. Почти тихо време. Максималните температури ще бъдат между 6° и 11°, значително по-ниски в районите с трайна мъгла, в София - около..

публикувано на 20.01.25 в 07:05
Виктория Катранова

Наздраве за болката и за тъгата

С нас е поетесата, радио и телевизионен журналист Виктория Катранова: "Аз съм невероятен оптимист. Първите ми журналистически изяви бяха като студент, сътрудник в БНР - детските и младежки предавания, после Предаване за столицата. Срещнах се с доста интересни хора, от които научих много неща. Когато минавам покрай БНР сърцето ми бие по-бързо.  Освен..

публикувано на 19.01.25 в 11:28