През изминалата година дома и страната си са напуснали 110 милиона души, с 19 милиона повече, отколкото през 2021-ва, сочи актуален доклад, който се изготвя от ВКБООН.
„Такъв скок в броя не сме имали през последните 10 години. Хората стават бежанци заради война, заради насилие, потъпкване на човешките им права и преследване“, отбеляза пред БНР-Радио София Борис Чеширков - съветник „Комуникации“ на Върховния комисариат на ООН за бежанците (ВКБООН).
Той поясни, че над 75 на сто от всички хора, които са разселени, са в своя регион или в съседна на родината си страна. Има и хора, които се местят от глобалния юг към глобалния север. България е на маршрута на хора, които бягат най-вече от Сирия и Афганистан.
„През последната България прие около 20 000 молби за закрила, отделно от това са и десетки хиляди украински бежанци. А ресурсите ни за прием не са значителни. Ако отидете в някой от бежанските центрове, ще видите, че условията не са много добри, особено за децата - изтъкна Чеширков. - Инициативите на европейско ниво за решаването на статута на такива хора е да има бърза процедура, но и справедлива. Стандартите да останат и тези, които имат нужда от закрила да я получат и да започнат да живеят своя живот, да участват пълноценно в обществото.“
Експертът отбеляза, че през последната година и повече с пристигането на бежанците от Украйна бяха забелязани пропуски по въпроса с тяхното икономическо, финансово, социално включване. В същото време на местно ниво общини, гражданско общество, доброволци и неправителствени организации, академични общности се обединиха и много украинските бежанци успешно се интегрираха.
„Често говорим за каналджии, които прекарват хора в бусове, стават катастрофи, загиват хора. Но много е важно да погледнем положителните примери. Има бежанци, които от години живеят живота си в България, и то успешно. Те стават част от фабриката, от текстурата на нашето общество“, допълни Борис Чеширков.
С него разговаря Антония Каменичка.
Днес ще бъде предимно слънчево, след обяд ще има разкъсана висока облачност. Времето ще бъде почти тихо, съобщиха от НИМХ. Дневните температури ще се повишат и максималните ще бъдат между 7° и 12°, в София - около 8°. Над планините ще бъде предимно слънчево с разкъсана облачност. Ще духа умерен, по билата - до силен северен вятър. Максималната..
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.