Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дамян Дамянов: Корицата на книгата трябва да говори за текста

Най-новият носител на наградата "Златна четка" от фестивала "Пловдив чете" - за изображенията, които водят читателя из книжните светове

Дамян Дамянов с наградата "Златна четка" от фестивала "Пловдив чете"
Снимка: Даниел Ненчев

"Мое верую е, че илюстрацията, оформлението, корицата на книгата трябва да говори за текста, да е негов синтез. Но не буквално да го разказва, буквално да илюстрира части от него. А да дава идея на читателя с какво му предстои да се запознае. В какъв свят му предстои да отиде".

Особено подходящо изглежда, че тези думи на художника Дамян Дамянов са казани по време на пътуване. Защото разговорът с него, излъчен в "Късното шоу" по Радио София, по много елегантен начин обрисува ролята на художественото оформление за всяка книга - да бъде гид в пътешествието на читателя из книжните светове.

Повод за интригуващия разговор беше престижната награда "Златна четка" от фестивала "Пловдив чете", която Дамян Дамянов получи за забележителната си работа в областта на книжния дизайн и илюстрацията. 

Дамян Дамянов
"Наградата е особено тежка и задължава носителя ѝ заради имената на тези, които са я получили преди", коментира художникът. Той изрази и радостта си от подема на българската литература, увенчан с успеха на получилия наградата "Международен Букър" роман от Георги Господинов "Времеубежище". 

"Изключително важно е да има такива автори, които показват, че има такава страна в долния десен ъгъл на картата и там се пише качествено", изтъкна Дамян Дамянов. В интервюто той посочи и други свои лични книжни предпочитания от български писатели, разказа повече за процеса по създаване на книжни корици и илюстрации и сподели върху какви нестандартни корици е работил.

Слушайте разговора тук:

По публикацията работи: Виктор Чулев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Всяко представление е емоционален взрив

Весела Кунчева за предстоящето на 13 април представление "Исус Христос Суперзвезда": "В момента работим и по мюзикъла "Коса". Радваме се много на това, което правим. Огромна отговорност! Имахме трънлив път - бяхме готови с премиерата и се обяви пандемията. Трябваше да изчакаме година и половина. Това смирение, към което ни принуди ситуацията, бе голям..

публикувано на 06.04.25 в 11:40
Момчил Николов

Искам да видя нещо ново, което ме чака зад ъгъла

Момчил Николов , автор на „“ и носител на престижната награда „13 века България“, за третата си книга от поредицата "Чекмо": "Чекмо е истински човек. Познавам го от 2002-3, когато живееше в Испания с питон-албинос "Джеймс Бонд", който влезе сега в третата книга. Казах му: "Йонко, един ден ще напиша роман за теб". Името му е Йонко, викат му..

публикувано на 06.04.25 в 11:03
Стара София

Софийски разкази - Обявяването на София за столица

Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира."  Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..

публикувано на 05.04.25 в 16:00

Историята оживява - Извори за миналото на Копривщица от османските архиви, част първа

Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..

публикувано на 05.04.25 в 15:00
Петко Р. Славейков

Адресите на любовта - Петко Славейков

Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..

публикувано на 05.04.25 в 13:55
Стефан Караманов (вляво) и Благой Иванов

Винаги ще има нещо "отвъд"

Фантастичният фестивал „ През 9 земи “ - представят ни го организаторът Стефан Караманов и един от участниците, писателят и кинокритик – Благой Иванов: "Целим среда между клубните, форумни срещи и големите комерсиални събития, силен компонент е, че го правим извън града. Отиваш на фантастично място и сме средно сериозни като съдържание - лекции плюс..

публикувано на 05.04.25 в 11:39
Емануела Иванова

Няма готови решения, те идват от самата общност

BoostBalance – балансът в работа - родителство - доброволчество, който не включва изперкване. С нас е Емануела Иванова от TimeHeroes: "Общата тема се роди в екипа, когато в екипа започнаха да се раждат деца. Като родители и професионалисти се сблъскахме с едни и същи неща. Започваш да се усещаш, че не можеш да провеждаш нормален разговор с..

публикувано на 05.04.25 в 10:59