Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да се грижим за дърветата в София и да пазим достойнството им?

Момчил Панайотов
Снимка: ltu.bg

В София има около 640 000 дървета, а като добавим Витоша и околностите на града – общо стават 5 милиона. Освен това има много хубави паркове в столицата, и то в централната част на града, коментира пред БНР-Радио София доц. д-р Момчил Панайотов, преподавател в Лесотехническия университет.

Той припомни, че още през 1938 г. е разработена концепция за т.нар. "зелени „клинове", след това е имало и други добри инициативи, но за съжаление „в последните десетилетия беше намалено темпото. За съжаление има и неща, които вече нямат оправяне - места, които трябваше да бъдат паркове, а станаха квартали“.

Дендрологът обясни, че дървото е жив организъм. Когото му се премахне короната, то изпитва жесток стрес.

„Ако искаме короната да остане малка, трябва да се започне по-навреме, а не да се чака дървото да стане на пределна възраст. И най-важното - това да се прави от човек, който наистина е специалист“, подчерта Панайотов.

По думите му, всяко дърво има естетическа стойност, има достойнство. Трябва да се пазят видовете всячески, дори и при ремонт – да не бъдат наранени.


Снимка: Столична община

В градовете трябва да се вземат превантивни мерки. Периодично да се оглеждат дърветата и когато има сухи клони, например, те да се отстраняват, за да не създават опасни ситуации по време на буря, например.

„Трябва да се погледне от специалист внимателно и да се вземе решение в крайна сметка как да се намали короната и дали да се премахне. Но истината е, че често хората, които трябва да се занимават с това, се застраховат, за да не стане най-лошото.“

Панайотов обърна внимание, Столичната община трябва да има и разчита на необходимия брой експерти, които да правят оглед на дървета, дори и вътре в дървото, за което има специални уреди (томографи).

„Всяко дърво, което е в града, трябва да има досие. Ако това е било кауза невъзможна в миналото, в момента информационните системи позволяват да се реализира“, допълни още Панайотов.

Той напомни възможността гражданите да подават сигнали до общината, когато забележат сухо или опасно дърво.

Чуйте разговора на Антония Каменичка.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв.Дерменджиев

Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората

Адв. Иван Демерджиев е с приза "Кантора на годината": "Много по-ценно е да получиш колективна награда, отколкото индивидуална. За съжаление има опити да бъде превзета и адвокатурата. Тя често е последна преграда. Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората. Ситуацията в Парламента отслабва държавата. Промените в Конституцията показаха..

публикувано на 01.12.24 в 11:54
С адв.Петър Николов

Успехът не е в това, което притежаваш, а това, което правиш

Нина-Никол Хамилтън и Зий Ребело за поредна година организират Националните правосъдни награди и Благотворителния бал на юристите: "Делото на годината е изцяло про боно. За пръв път имаме сделка на годината, която е сред най-големите в Европа, милиард и половина. За пръв път имахме и категория за ЧСИ. Благодаря от сърце на художниците, които..

публикувано на 01.12.24 в 11:27
Поли Кинова

Вдъхновението е навсякъде

Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..

публикувано на 01.12.24 в 10:35
адв. Христиан Митев

Когато имаме възможност да помогнем, трябва да го направим

Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..

публикувано на 01.12.24 в 10:02
Нео Ренесанс

Нео Ренесанс в галерия „Райко Алексиев“

Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..

публикувано на 01.12.24 в 10:00
Захари Зограф

Историята оживява - Захари Зограф и тайнствената и явна Ралу Коциасоглу

Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите.  Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..

публикувано на 30.11.24 в 16:00

Софийски разкази - Стара София в спомени

Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна.  Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..

публикувано на 30.11.24 в 15:00