Колоездачната обиколка на Франция Tour de France ще стартира в началото на юли т.г. в Биобао.
В предаването „Спортна среща“ ще се излъчат няколко последователни епизода, които целят да запознаят слушателската ни аудитория с нейната история. Увлекателно и с много чувство ще ни разказва журналистът Андрей Демирев.
Tour de France възниква през 1903 година в резултат на остра конкуренция между два френски вестника Le Vélo и L'Auto - две печатни издания, които се борят за увеличаване продажбата на вестниците си. Битката между тях ражда Tour de France.
На 20 ноември 1902 година сред група журналисти от вестник L'Auto за първи път се чува вълшебната дума „tour“. До тогава са се организирали обиколки на Франция само с автомобили, но на никого не е хрумвала подобна щура идея за тур с велосипеди по черни пътища, пригодени за каруци и коне. Така вестник L'Auto с главен редактор Анри Дегранс се превръща в организатор и спонсор на първия тур през 1903 година. Началото му се отлага с 1 месец, тъй като първоначално се записват само 15 желаещи да участват.
Общата дължина на трасето е 2428 км, разделени на 6 чудовищни етапа по 400 и повече километра, плаши кандидатите.
За да привлекат желаещи, организаторите намаляват сумата за записване от 20 на 15 франка и увеличават премиите. В крайна сметка 60 смелчаци се явяват на старта в Париж на 1 юли 1903 година. Първият етап Париж – Лион е от 467 километра.
Колоездачите карат цяла нощ. На следващия ден в 9 часа сутринта, след 17 часа и 45 мин. Морис Гарен финишира първи в Лион. Лидерът е носил зелена лента на ръкава си.
Жълтата фланелка се появява за първи път едва в тура през 1919 година, за да напомни цвета на хартията, на която се издаваше вестник L'Auto.
Последният етап на първия тур е от чудовищните 471 километра от Нант до Париж. От стартиралите 60 завършват само 21 колоездачи. Първи победител в тура е Морис Гарен.
В този епизод ще чуете как издръжливостта на колоездачите е била поставяна на изпитание през тези ранни години.
Историята на най-великата колоездачна обиколка Tour de France чуйте в разказа на Андрей Демирев в звуковия файл.
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ? Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..
В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...
Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...
Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..
Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни. Темите са многообразни - от исторически до..
Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..