Колоездачната обиколка на Франция Tour de France ще стартира в началото на юли т.г. в Биобао.
В предаването „Спортна среща“ ще се излъчат няколко последователни епизода, които целят да запознаят слушателската ни аудитория с нейната история. Увлекателно и с много чувство ще ни разказва журналистът Андрей Демирев.
Tour de France възниква през 1903 година в резултат на остра конкуренция между два френски вестника Le Vélo и L'Auto - две печатни издания, които се борят за увеличаване продажбата на вестниците си. Битката между тях ражда Tour de France.
На 20 ноември 1902 година сред група журналисти от вестник L'Auto за първи път се чува вълшебната дума „tour“. До тогава са се организирали обиколки на Франция само с автомобили, но на никого не е хрумвала подобна щура идея за тур с велосипеди по черни пътища, пригодени за каруци и коне. Така вестник L'Auto с главен редактор Анри Дегранс се превръща в организатор и спонсор на първия тур през 1903 година. Началото му се отлага с 1 месец, тъй като първоначално се записват само 15 желаещи да участват.
Общата дължина на трасето е 2428 км, разделени на 6 чудовищни етапа по 400 и повече километра, плаши кандидатите.
За да привлекат желаещи, организаторите намаляват сумата за записване от 20 на 15 франка и увеличават премиите. В крайна сметка 60 смелчаци се явяват на старта в Париж на 1 юли 1903 година. Първият етап Париж – Лион е от 467 километра.
Колоездачите карат цяла нощ. На следващия ден в 9 часа сутринта, след 17 часа и 45 мин. Морис Гарен финишира първи в Лион. Лидерът е носил зелена лента на ръкава си.
Жълтата фланелка се появява за първи път едва в тура през 1919 година, за да напомни цвета на хартията, на която се издаваше вестник L'Auto.
Последният етап на първия тур е от чудовищните 471 километра от Нант до Париж. От стартиралите 60 завършват само 21 колоездачи. Първи победител в тура е Морис Гарен.
В този епизод ще чуете как издръжливостта на колоездачите е била поставяна на изпитание през тези ранни години.
Историята на най-великата колоездачна обиколка Tour de France чуйте в разказа на Андрей Демирев в звуковия файл.
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..