Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Книгите и философските есета като повод и стимулант учениците да четат и мислят

Василен Василев
Снимка: Димитър Ганев

В предаването „Радиокафе“ гостува Василен Василев, преподавател по философия на ученици от 8. до 10. клас в 19-о училище „Елин Пелин“ в София. 

Разговорът с него се акцентира върху Конкурса за ученически философски есета – първи опит ученици да пишат по кратки откъси от книги, но не какви да е, а книги, за които има презумпция, че са твърде сложни и са само за възрастни, и то софистицирани.

Инициативата е на издателство „Критика и хуманизъм“, начело с госпожа Антоанета Колева, осъществена с подкрепата на НФ „Култура“, посочи Василев и допълни, че е бил поканен като жури.

„Моята роля беше заедно с колеги от Френската гимназия и НПМГ да прочетем есетата, да ги оценим, да ги дискутираме и след това да ги класираме.
Финалът беше в „Гьоте институт" миналата сряда“.

Издателството, автор на инициативата, е единственото водещо, специализирано, което се занимава и разпространява, превежда и запознава българските читатели с хуманитарна литература (в широк смисъл на думата), която се отнася както до философията, така и до социологията, културологията, психологията и психоанализата, като експериментира в различните начини тя да достига до хората, посочи Василен Василев. Един от тези нетрадиционни иновативни подходи е чрез буктрейлъри, като идеята е не просто да се представи сухото съдържание на книгата, а чрез аудио-визуалното представяне да провокират читателя да я разгърне.

„С помощта на буктрейлъри те правиха мини театрални пиеси, в които не участват актьори, а хора от сферата на хуманитаристиката – студенти и университетски преподаватели - посочи още той. - Идеята на конкурса е да се види по какъв начин тази литература може да достига и до ученици и да си взаимодействат с нея и помежду си, да се насърчат младите хора, които сега започват да развиват мисленето си, да продължат да го правят, подчерта Василен Василев.

Той разкри, че есетата, базирани на книги от издателството, обхващат най-различни по характер теми, например за призванието, използвайки дори отделни изречения и фрагменти.

„Не е необходимо децата да са прочели книгата, за да пишат върху нея, а по-скоро да са открили в нея нещо, което да ги провокира, да вкара въображението им в действие и да напишат нещо“, подчерта преподавателят.

Той изтъкна, че знанието в наши дни е нещо множествено, плуралистично и книгите не са единствен медиум на знания и е важно отношението на родители и учители към желанието на младите хора да четат.

В разговора ще чуете как Василев чрез методите си на преподаване достига до хората със специални образователни потребности, как самият той избира философията.

„Трябва да си добър комуникатор, добрият учител по философия е този, който държи на критика – не само позволява да го критикуват, а полага това в основата в работата си с учениците, защото преди всичко, философията е едно приятелство“, твърди Василен Василев.

Чуйте разговора на Лили Големинова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
ул.

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. "Московска"

Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..

публикувано на 26.07.25 в 16:00

Историята оживява - доктор Рачо Рачев и Фонфон

Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..

публикувано на 26.07.25 в 15:00
маестро Георги Атанасов

Адресите на любовта - маестро Георги Атанасов

Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..

публикувано на 26.07.25 в 14:00
Спартак Севов (вдясно) и Мартин Тасков

Министерството на мечтите в действие

Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..

публикувано на 26.07.25 в 12:08

Сътворение - споделеното парково пространство за арт терапия

Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя.  Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..

публикувано на 26.07.25 в 10:50

Хората си чакат фестивала

Боян Бочев от Лаго Фест в Самоков ни представя събитието с ударение на последната буква: "Тембърът на гласа ми подсказва, че настроението е чудесно. Страхотни музиканти на сцената, познаваме някои от тях в "Мюзиколоджи лайв". (подробности, както и за произхода на името - в звуковия файл) Има от бебета до над 70-годишни, хората си чакат фестивала в..

публикувано на 26.07.25 в 09:52
Борис Георгиев

Творчески ателиета за посетителите в цветният оазис "Green Gallery"

"Добър вечер, София" казаха Яна и Роман директно от Green gallery - едно ново пространство за екзотични растения и флорално изкуство, където цветята присъстват във всякакви видове и форми. "Имаме фотография, има графика, живопис, акварел - в общи линии, без ограничения в някакъв конкретен стил, дори авторите влизат в нетипични роли, като..

публикувано на 25.07.25 в 18:03