Инж. Тодоров каза:
"Основно успяваме да осигурим по-добро ландшафтно оформяне на транспортната инфраструктура, когато проектираме нови трасета, или се изготвят проекти за разширяване на съществуващи такива. Като добър пример в годините мога да дам изграждането, а преди това съответно и проектирането на участъка на бул. "Никола Вапцаров", заедно с т. нар. "възел на две нива" при Телевизионната кула, където се изгради едно много добре действащо и като транспортно съоръжение кръгово кръстовище".
Той посочи, че в момента има проекти за основни ключови булеварди, като на пример бул. "Филип Кутев", като освен озеленяването задължително вече трябва да се включва и добро оформление на пешеходните пространства, както и на инфраструктурата предназначена за велосипедно движение. Относно шумът и праховото замърсяване инж. Тодоров посочи, че най-голямо значение има начинът на изпълнение на настилките, тъй като голям процент от шумът идва не толкова от самите превозни средства, а от пътните настилки. Той даде като лош пример бул. "Цар Борис Трети", където паважната настилка е предпоставка за генерирането на много шум.
Инж. Тодоров сподели, че ако при изграждане на нови пътни съоръжения се налага премахване на растителност, то се прави подробна оценка на съществуващите дървесни видове, в която е упоменато кои от тях могат да бъдат запазени. Ако тяхното премахване е наложително се прави т. нар. "компенсаторно засаждане".
По темата се включи и ландшафтният архитект инж. Мирослава Мерекьова. По думите й София е една от европейските столици, която има много зелени улици и булеварди. В днешно време обаче, поради нарастването на града расте нуждата от изграждането на нови булеварди, които носят със себе си много надземна и подземна инфраструктура.
"Предизвикателството е, хем да удовлетворим нуждите да преминаваме безпрепятствено с автомобил, като пешеходци да ни е красиво, а в същото време и на дърветата да е добре", сподели тя.
Според думите й едната посока е да се направи реконструкция на съществуващите булеварди, като се подменят дърветата, които са твърде стари с нови видове. В същото време малкото пространство на подземната инфраструктура не позволява на дървото да се развие така, както би се развило в природата.
"В София е проблем, че все някой елемент на пешеходец, велосипедист или автомобил е ощетен, или едното е за сметка на другото. Може би самите градоустройствени капацитети са такива, че не позволяват това", ката инж. Мерекьова и посочи Виена като добър пример за симбиоза между градска среда, елементи на градския дизайн и растителност.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Авария спря топлоподаването на част от живущите в пернишките квартали „Изток” и „Мошино”. Близо 60 жилищни блока, намиращи се на север от бул. „Юрий Гагарин” са без парно и топла вода от тази сутрин. Сред засегнатите от аварията са две детски градини, три училища и филиалът на ДКЦ-1. Аварията е на главен топлопровод. Работи се по отстраняването й...
Един от двамата братя - Гай или Луций, внуци на римския император Октавиан Август, е изобразен на първата мраморна статуя, открита през лятото при проучвания в античния град Хераклея Синтика , съобщи ръководителят на разкопките професор Людмил Вагалински. Транспортираха в музея в Петрич и втората статуя от Хераклея Синтика Глава на статуя е..
Уличното осветление на София се оборудва с автоматични контролери. Вече са монтирани първите 280 от общо 500 контролера. Системата на градското осветление в София ще се наблюдава чрез специален софтуер и контролери в таблата, които ще подават информация, когато има промяна в напрежението. Оборудват уличното осветление на София с автоматични контролери..
Към септември месец загубите по водопреносната мрежата на “Софийска вода” са в размер на 37.8% . Към 2010 г., когато “Софийска вода” започва да управлява водите на столицата, загубите са били 60% . В рамките на 14 години ние сме достигнали този процент с намаление с повече от 20% загубите на вода във водопроводната мрежа на град София. Това заяви..
Към края на октомври 2024 г. жилищните кредити у нас нарастват с 26,5% на годишна база до 24,124 млрд. лева, показват данните на Българската народна банка. Процентът е увеличение в годишния темп на растеж, тъй като през предходния месец ръстът бе 25,9%. Така за последните 12 месеца сумата по отпуснатите заеми за жилище от търговските банки на..
В сутрешните часове на отделни места в низините, котловините и около водните басейни ще бъде мъгливо или с ниска слоеста облачност. Минималните температури ще бъдат между минус 4° и 1°, в София - около минус 2°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През деня ще преобладава слънчево време. Вятърът ще е слаб с южна..
В три метростанции заработиха зони за безплатно измерване на кръвното налягане, съобщиха от Столичната община. Кътовете са в рамките на кампанията за превенция на сърдечносъдовите заболявания сред младите хора „120/80. Избери номера на сърцето" и са разположени в преходните станции "Софийски университет", "Сердика" и "НДК" , където хората..