Борис Самаринов е секретар на Народно читалище "Васил Левски 1928". Той бе събеседник в предаването "Радиокафе" за да разкаже за предстоящия концерт на "Малките подуенски музиканти".
"Проектът "Подуенските музиканти" е подкрепен от НФ "Култура" и чрез него в продължение на 9 месеца обучавахме деца да свирят на различни инструменти – клавишни, цигулка, ударни, китара, включително и пеене. Те работиха заедно със своите преподаватели напълно безплатно, а сега дойде моментът да се качат на сцена и ще покажат какво са научили. Ще музицират заедно с други деца от читалището, ще имат и съвместни изпълнения на народни танци", посочи Самаринов.
По думите му съвсем отскоро е отворила и концертната зала на читалището, след като дълги години не е работила.
"Направихме една серия от благотворителни концерти, чрез които събрахме доста средства, за да може залата отново да функционира", каза Борис Самаринов.
Концертът "Малките подуенски музиканти" ще се случи на 27 юни 2023 г., вторник, от 18 часа, на открита сцена в Парк „Герена“.
"Идеята ни е с това мероприятие да насърчим повече деца да се занимават с култура и изкуство, да творят", поясняват организаторите.
В проекта участват близо 60 деца, а в самия концерт ще се включат 40.
От месец септември децата ще могат да участват и в различни школи, организирани от читалището, съобщи Самаринов.
"С проекта бихме искали да покажем на децата и на техните родители, какви са ползите от това да се занимават с музика", каза още той.
Освен грижата за духовното развитие на малчуганите, екипът на НЧ "Васил Левски 1928" полага неимоверни усилия за поддръжка на материалната база. Със събраните от благотворителни концерти 20 хиляди лева, концертната зала на читалището ще бъде обновена и оборудвана, за да работи целогодишно.
"Това е място с много история, на тази сцена са се качвали Лили Иванова, група "Ахат", първи стъпки там са направили Георги Станчев, Димитър Воев, Мария Илиева, Биляна Петринска", допълни Самаринов.
Чуйте още от разговора на Мария Бояджиева в звуковия файл.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..