Сборникът е съставен от приказки, написани от украински деца, избягали от войната в Украйна и намерили убежище в България.
Как УНИЦЕф подпомогна украинските деца и възрастни от началото на тази година, разказа пред БНР-Радио София Боряна Гидикова – мениджър „Комуникации“ на организацията.
Тези приказки са писани в последната 1 година, когато над 55 хиляди деца получиха временна закрила в България, бягайки от войната в Украйна. УНИЦЕФ подкрепя над 17 образователни центрове в цялата страна, един от които е този в София, наречен „Отворени врата“, разказа Гидикова и посочи, че съвместно с правителството на САЩ там са провеждани в продължение на година различни работилници, уроци по български език и най-различни образователни дейности, с които помагат на децата на Украйна да се социализират и станат част от нашето общество.
Книгата „Училище за приказки“, написана от украинските деца на украински, е преведена на български и английски и е част от една Работилница за приказки, в която над 50 деца са участвали онлайн и присъствено. По думите на тяхната преподавателка и украинска писателка Виктория Селина, тези семинари са се превърнали в емоционална подкрепа за децата, на които им липсваха семействата и приятелите.
Повечето приказки, всъщност са разкази за това, как децата си представят отново тяхната среща с близките им или как войната свършва. Но не само за война се разказва в тези приказки, безкрайно е детското въображение – може да срещнете всякакви чудни, вълшебни герои, посочи Гидикова.
Тя поясни, че книгата е налична на хартиен носител и в момента се подготвят още екземпляри, които ще се разпространяват в книжарниците и в някои училища, където учат украински деца, които благодарение на УНИЦЕФ са част от българската образователна система, книгата е налична и онлайн, всеки заинтересован може да я свали безплатно от сайта на УНИЦЕФ.
Това са приказки, писани от деца за други деца, а не някакви сложни, свързани с войната материали, допълни тя.
В разговора ще разберете, какво сочат драматичните данни на УНИЦЕФ по отношение на бежанците от Украйна.
„Украинските бежанци са част от една много по-голяма група от хора, които бягат от различни конфликти, от болести и пандемии, буквално от цял свят. Към Държавната агенция за бежанците са регистрирани огромен брой молби за международна защита, през изминалата година – 20 407, от които 5141 са на деца, като над 3 хиляди от тях са непридружени, разделени от семействата си, посочи още Боряна Гидикова.
С нея разговаря Гергана Пейкова.
Адв. Иван Демерджиев е с приза "Кантора на годината": "Много по-ценно е да получиш колективна награда, отколкото индивидуална. За съжаление има опити да бъде превзета и адвокатурата. Тя често е последна преграда. Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората. Ситуацията в Парламента отслабва държавата. Промените в Конституцията показаха..
Нина-Никол Хамилтън и Зий Ребело за поредна година организират Националните правосъдни награди и Благотворителния бал на юристите: "Делото на годината е изцяло про боно. За пръв път имаме сделка на годината, която е сред най-големите в Европа, милиард и половина. За пръв път имахме и категория за ЧСИ. Благодаря от сърце на художниците, които..
Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..
Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..
Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..