Програмата, с която Нов симфоничен оркестър (НСО) закрива своя 32-ри сезон, е интересна комбинация между един от най-обичаните клавирни концерти (Втория на Сергей Рахманинов) и една рядко изпълнявана у нас симфония – Втората на знаковия британски композитор от първата половина на XX век Ралф Воън Уилямс.
С Петко Димитров, главен диригент на оркестъра, разговаряме за историите зад тези две творби, които са написани много близко една до друга във времето, в рамките на 10 години. Това обаче става съвсем случайно, други фактори и случайности определят „събирането“ им в една програма. „Когато започнахме да се задълбочаваме в партитурите, в контекста, във времето, започнахме да откриваме редица взаимовръзки“ – каза той в предаването „Радиокафе“ по Радио София.
„Тази симфония на Воън Уилямс се изпълнява изключително рядко у нас, не знам дали след като ние с НСО я свирихме през 1999, е звучала в София. Симфоничната музика на този композитор е доста подценявана, известни и репертоарни са по-скоро Възвисяването на чучулигата за цигулка и оркестър или пък Фантазия по тема от Томас Талис. А и първата симфония (Морска) на Воън Уилямс и втората (Лондонска) го доказват като сериозен оркестратор и много солиден симфоник. И да, Втората симфония, която ще изпълним е вдъхновена и посветена на Лондон, този невероятен град. Още в първите строфи се чува мелодията на Биг Бен, която се появява отново към края като лайтмотив, без обаче това да е най-важният мелодичен материал. Но пък затова никой не говори за нея като за Втора, а само като за Лондонската. Симфонията е много импресионистична и често е сравнявана с картина на Моне или Мане“ – продължава разказа си Петко Димитров, който е докторант на Мичиганския университет.
Именно в САЩ се запознават и сприятеляват с Лора Чекоратова, която и сега идва от Ню Йорк, където живее и работи, за бъде солист във Втория концерт на Сергей Рахманинов. Петко Димитров си спомня едно от нейните първи завръщания в България, след като започва да специализира в Джулиард Скул – „тогава тя свиреше точно Рахманинов, Рапсодия по тема от Паганини и беше истински фурор“. Всъщност Лора Чекоратова е трябвало да изпълни Втория концерт на Рахманинов през 2020-а, но „пандемията пренареди програмата и така Рахманинов сега се оказа редом с Воън Уилямс“.
По думите на Петко Димитров, Вторият концерт на Рахманинов е може би най-обичаният и очакваният от публиката. „Това е неговото завръщане в реалния свят, неговия шанс да започне нова кариера след абсолютния погром при представянето на Първата му симфония при завършването му в Музикалната академия в Петербург. Рахманинов го изживява много тежко, трябва да се възстановява и психически, посещава психоаналитик, който толкова му помаха, че Рахманинов посвещава концерта си на него (на д-р Николай Дал)“ – това е втората музикална история на вечерта.
Така на 3 юли ще завърши поредният, 32-ри сезон на НСО – „оркестърът, който израсна заедно с българското общество“, както каза Петко Димитров.
Снимки: НСО
Момче на 17 години остава в ареста заради побой в столичния квартал "Стрелбище" снощи. Първоначално по случая бяха задържани 14 непълнолетни, заподозрени в съпричастност към побоя над мъж, който е разхождал кучето си. 13 от тях бяха освободени, като според началникът на Четвърто районно управление Кристиян Тонев скандалът е бил предизвикан от..
До броени дни в Бургас ще бъдат предоставяни специални гривни за проследяване на възрастни хора, които страдат от деменция . "Ако видите човек с лилава гривна с изображение на незабравка, знайте, че е наш съгражданин, който страда от деменция. Проявете разбиране и помогнете! Може да е забравил как да стигне до дома си или да е дезориентиран..
България е на второ място по смъртност при горещи вълни в Европа за 2023 г., но те липсват в описанието на природните бедствия, при които се издава сигнал в националната система за ранно оповестяване BG Alert. За това алармира в своя статия климатологът д-р Зорница Спасова - главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи..
Дългоочакваният Закон за несъстоятелност на физическите лица беше обнародван в Държавен вестник, но ще влезе в сила поне след 9 месеца. Докато имаше обществено обсъждане, а и преди това, Законът претърпя значителни корекции. От експерти той беше определян като лобистки и в защита на кредитните институции, но не и за физическите..
Исторически достоверните бордови игри ни показват как са играли хората в България още по времето на средновековието. Най-емблематичната им възстановка е “Алкерк“ – стратегическа настолна игра, открита върху камък в средновековната столица Плиска, но играна още в Древен Египет и Рим, а по-късно и в арабския свят. “Мисията на център “Алос” е именно..
Изложбата на завършващите бакалаври и магистри от специалност “Метал” предстои на 9 юли. Бакалавърските творби, които ще бъдат изложени на изложбата са дело на студентската работа през последния семестър, който започва от февруари до юни, когато е защитата.Подготовката за изложбата при всеки отнема различно време. “При мен конкретно отне малко повече..
След дискусията за Наредбата за общинските жилища, проведена на 7 юли , председателят на групата на "Спаси София" в Столичния общински съвет Борис Бонев призова за подкрепа на промените при гласуването ѝ в четвъртък, 10 юли. Той е сред вносителите на доклада . Предложените нови моменти предизвикаха недоволство сред наемателите на..