Сдружение "Асоциация Аутизъм" през 2023 г. навършва 20 години, като в неговата основа стоят родители, които са твърдо решени да подобрят условията и възможностите пред своите деца, сподели тя и допълни:
"Асоциацията прави това по няколко начина. Едното е чрез изграждане на достъпни терапевтични услуги, такъв е центърът с приоритет аутистичен спектър на бул. "Александър Стамболийски", такъв е и дневният център в кв. "Лозенец" в София. Асоциацията организира обучения за специалисти и родители, а също така разпространява и адаптира информация, води информационни кампании и участва в научно-изследователска дейност чрез специалистите, които са членове, или се подкрепят от асоциацията".
През 2022 г. "Асоциация Аутизъм" участва в съвместен проект с УНИЦЕФ и Държавна агенция за закрила на детето за предпилотно стартиране на програма за оказване на подкрепа на семейства, които имат деца с проблеми в развитието. Фокусът на програмата е най-ранната детска възраст, а целта е да подготви родителите как да се грижат за своето дете. Това е моментът, в който те се чувстват объркани, а програмата им дава възможност да използват ежедневните ситуации с детето.
По думите на Анна Андреева - Сапунджиева в България специалистите, които поставят диагноза аутистичен спектър са детските психиатри и техният екип. Възрастта, на която се поставя диагноза зависи от самите родители кога те ще потърсят специализирана помощ. От гледна точка на поставяне на диагноза или планиране на терапевтични грижи няма период, който да не е ключов, но децата, които по-лесно се адаптират и имат скрити симптоми биват диагностицирани по-късно, сподели специалистът.
По темата коментар направи и д-р Михаела Барокова. Тя сподели, че през 2020 г. СЗО е подела инициатива да се изследват нуждите на семействата на деца с проблеми в развитието по цял свят с цел да се напише световен репорт на тази тема. Целта е въз основа на събраните данни да се прецени как да се променят политиките в различните географски райони в света.
"И така, през 2020 година ние започнахме да събираме данни чрез онлайн анкета директно от семействата на деца с проблеми в развитието в България. Същата анкета беше разпространена и в други държави като Бразилия, Аржентина, Канада, Китай, за да бъде част от този световен репорт. Това, което открихме с нашите колеги въз основа на данните са няколко основни неща. Едното е, че над 70% от родителите казват, че изпитват затруднения да намерят достоверна и полезна информация как да адресират нуждите на своите деца", отбеляза д-р Барокова.
Другото, което е показала анкетата е, че родителите изпитват затруднения да участват в обучения, като половината от анкетираните са имали затруднения относно достъп на специализирани услуги (дълго чакане, високи такси и други причини).
"Важният въпрос е, какво правим с тези резултати. Нашият екип е изготвил препоръки въз основа на тях за институциите, за обществеността, които са свързани основно с това да се повиши информираността относно затрудненията в развитието на децата, да се разгледат процедурите за получаване на диагноза и да се намали периодът за чакане на обследване. Също така да се улесни достъпът до здравни и терапевтични услуги, да се овластят родителите и семействата чрез специализирани обучения", заяви тя.
По думите й сега стартира ново събиране на данни, за да се види през последните три години има ли промяна в достъпа на услуги при тези семейства.
Относно юношеството Анна Андреева - Сапунджиева сподели, че това е възраст, в която се развиват социалните контакти, самостоятелността е по-голяма, което също важи и за децата с аутизъм. Програмата цели работа с групи, целта на които е участниците да си взаимодействат. Относно наемането от компаниите на хора с аутизъм тя каза, че от март месец тази година в България стартира австралийска програма и която се реализира на територията на много голяма IT компания. Тя дава възможност чрез двугодишен платен стаж хора с аутизъм да бъдат обучени и подготвени за кариера в IT сферата. Втора такава програма ще обучи втора група хора.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..
„О(б)твързан“ – премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..
Покана за София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..
Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..
Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..