Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Австралийска програма подготвя хора с аутизъм за кариера в ITсектора

Снимка: Радио София

За втора поредна година по програма, хора с диагноза аутизъм имат възможност да кандидатстват за платен стаж към IT компания. Какви са условията за кандидатстване, колко младежи аутисти ще получат възможността за стаж? Клиничният психолог Анна Андреева - Сапунджиева от родителска "Асоциация Аутизъм" разказа подробности пред Радио София.

Сдружение "Асоциация Аутизъм" през 2023 г. навършва 20 години, като в неговата основа стоят родители, които са твърдо решени да подобрят условията и възможностите пред своите деца, сподели тя и допълни:

"Асоциацията прави това по няколко начина. Едното е чрез изграждане на достъпни терапевтични услуги, такъв е центърът с приоритет аутистичен спектър на бул. "Александър Стамболийски", такъв е и дневният център в кв. "Лозенец" в София. Асоциацията организира обучения за специалисти и родители, а също така разпространява и адаптира информация, води информационни кампании и участва в научно-изследователска дейност чрез специалистите, които са членове, или се подкрепят от асоциацията".

През 2022 г. "Асоциация Аутизъм" участва в съвместен проект с УНИЦЕФ и Държавна агенция за закрила на детето за предпилотно стартиране на програма за оказване на подкрепа на семейства, които имат деца с проблеми в развитието. Фокусът на програмата е най-ранната детска възраст, а целта е да подготви родителите как да се грижат за своето дете. Това е моментът, в  който те се чувстват объркани, а програмата им дава възможност да използват ежедневните ситуации с детето.

По думите на Анна Андреева - Сапунджиева в България специалистите, които поставят диагноза аутистичен спектър са детските психиатри и техният екип. Възрастта, на която се поставя диагноза зависи от самите родители кога те ще потърсят специализирана помощ. От гледна точка на поставяне на диагноза или планиране на терапевтични грижи няма период, който да не е ключов, но децата, които по-лесно се адаптират и имат скрити симптоми биват диагностицирани по-късно, сподели специалистът.

По темата коментар направи и д-р Михаела Барокова. Тя сподели, че през 2020 г. СЗО е подела инициатива да се изследват нуждите на семействата на деца с проблеми в развитието по цял свят с цел да се напише световен репорт на тази тема. Целта е въз основа на събраните данни  да се прецени как да се променят политиките в различните географски райони в света.

"И така, през 2020 година ние започнахме да събираме данни чрез онлайн анкета директно от семействата на деца с проблеми в развитието в България. Същата анкета беше разпространена и в други държави като Бразилия, Аржентина, Канада, Китай, за да бъде част от този световен репорт. Това, което открихме с нашите колеги въз основа на данните са няколко основни неща. Едното е, че над 70% от родителите казват, че изпитват затруднения да намерят достоверна и полезна информация как да адресират нуждите на своите деца", отбеляза д-р Барокова.

Другото, което е показала анкетата е, че родителите изпитват затруднения да участват в обучения, като половината от анкетираните са имали затруднения относно достъп на специализирани услуги (дълго чакане, високи такси и други причини).

"Важният въпрос е, какво правим с тези резултати. Нашият екип е изготвил препоръки въз основа на тях за институциите, за обществеността, които са свързани основно с това да се повиши информираността относно затрудненията в развитието на децата, да се разгледат процедурите за получаване на диагноза и да се намали периодът за чакане на обследване. Също така да се улесни достъпът до здравни и терапевтични услуги, да се овластят родителите и семействата чрез специализирани обучения", заяви тя.

По думите й сега стартира ново събиране на данни, за да се види през последните три години има ли промяна в достъпа на услуги при тези семейства.

Относно юношеството Анна Андреева - Сапунджиева сподели, че това е възраст, в която се развиват социалните контакти, самостоятелността е по-голяма, което също важи и за децата с аутизъм. Програмата цели работа с групи, целта на които е участниците да си взаимодействат. Относно наемането от компаниите на хора с аутизъм тя каза, че от март месец тази година в България стартира австралийска програма и която се реализира на територията на много голяма IT компания. Тя дава възможност чрез двугодишен платен стаж хора с аутизъм да бъдат обучени и подготвени за кариера в IT сферата. Втора такава програма ще обучи втора група хора.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
поглед към жълтите павета на Царя с Военния клуб и Писателското кафене на съседния ъгъл

Софийски разкази - Радиоразходка по жълтите павета

От Народния театър до Орлов мост със спирки Народния театър (1907), старото кафене "България" на ул. "Дякон Игнатий" и бившия едноименен хотел на номер едно на същата улица. Кафенето "Цар Освободител" "изземва" функцията му десетилетие по-късно. Следва поглед върху бившия конак, княжески - царски дворец, Министерски съвет и Етнографски музей и НХГ. Не..

публикувано на 05.07.25 в 16:00
Кирила Възвъзова-Каратодорова

Историята оживява: Кирила Възвъзова-Каратодорова, Архиви Първи и Втори

Кирила Възвъзова-Каратодорова е първият експерт разчел личния тефтер на Васил Левски. Тя говори за народолюбието, за отдаването до пълна саможертва. "Това, което Левски направи за самата България, никой не го бе правил." В студиото е Кирил Казанджиев, неин внук: Слушаме разказ за структурирането на Народната библиотека, за изготвянето на..

публикувано на 05.07.25 в 15:00
Младоженци в Германия

Адресите на любовта - композиторът Петко Стайнов

Дори изобщо да не сте изкушени от симфоничната музика, няма начин поне веднъж да не сте чули емблематичната “Ръченица” от Тракийски танци на Петко Стайнов. Но те не биха се излели така вдъхновено изпод нотите на композитора, ако той нямаше до себе си жена, муза, подкрепа и всеотдайна грижа в лицето на съпругата му Стефанка. Внукът на..

публикувано на 05.07.25 в 14:00
Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов (вляво)

Най-мощната метъл вечер в парка

TRAP fest Open Air е част от културния календар на Столична община и едно от най-чаканите безплатни младежки събития в София. Подкрепено от НЧ „Тротоара 2020“, фестивалът обединява млади артисти, доброволци и стотици фенове на истинската музика.  Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов ни канят на събитието: "Младите организират и..

публикувано на 05.07.25 в 11:46
Данита Заричинова

Колкото по-малък досег с пластмасата, толкова по-добре за нас

За поредна година в България се провежда инициативата "Юли без пластмаса" като част от глобалното движение Plastic Free July.  Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба. Световната инициатива "Юли без пластмаса" /Plastic Free July/ съществува от 2011г. Тя призовава милиони хора от цял..

публикувано на 05.07.25 в 10:40

Как да пътуваме спокойно и безопасно с деца, когато отиваме на почивка

Анита Гергова  е майка на четири деца, създател на платформата " Осъзнати родители ". Споделя ценни съвети за лесно и леко пътуване с деца, така че семейната ваканция да се превърне в споделено и приятно приключение за цялото семейство. Предварителна подготовка "Убедила съм се, че когато съм подготвена, стресът е по-малък за..

публикувано на 04.07.25 в 17:17
Пламен Димитров

Пламен Димитров: Атаките над Иран показаха, че за САЩ Израел е по-важен военен съюзник от НАТО

12-дневната война по оста Израел – Иран, с намесата на САЩ за някои приключи неочаквано бързо. Всички обявиха победа. Но тя показа няколко важни неща, коментира пред БНР-Радио София Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество . Израел от дълго време беше потенциалната заплаха над Иран, заради ядрената му програма, но една..

публикувано на 04.07.25 в 16:30