Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как културните и творчески индустрии произвеждат едно по-добро общество

За големите идеи на културата и за отговорния бизнес, който ги осмисля – със Самуил Петков от агенция Noble Graphics и Елисавета Якимова от списание "Мениджър"

Самуил Петков
Снимка: Даниел Ненчев

Когато чуят думата "реклама", някои вероятно все още си представят телевизионен клип или билборд, който просто се опитва да промотира наглед съвсем тривиален продукт. Например прах за пране, модна дреха, напитка.

Подобна представа обаче няма как да бъде по-далеч от световните тенденции в рекламата и творческите индустрии, чрез които се създава огромна стойност отвъд елементарната промоция. И по-важното – стойност не само за конкретен бизнес, а за цялото общество.

За интригуващ разговор относно въпросните тенденции гост в "Късното шоу" по Радио София беше Самуил Петков от креативна агенция Noble Graphics. Той е първият български лектор на престижния международен фестивал на творческите индустрии в Кан и разказа както за този си опит, така и за фестивала като цяло.
   
"Голямата мисия на този фестивал е да се докаже, че чрез творчество и креативност може да се достига до много по-голяма бизнес ефективност. Която пък води до промяна в живота на хората", изтъкна Самуил Петков. 

Той подчерта също така, че големите агенции в световен мащаб са организации, които работят за преодоляването на обществените неравенства и стереотипи, както и за решаването на проблемите пред човека и човечеството. "Защото зад всеки бизнес проблем стои човешки такъв", посочи още Петков и допълни: "Трябва да използваме силата на марките, с които работим, за да даваме малко повече въздух на хората и да се чувстват добре".

От разговора със Самуил Петков ще разберете още:
  • Какви интересни кампании предложи фестивалът в Кан тази година?
  • От кои примери за отговорни комуникационни кампании можем да се учим?
Чуйте го тук:



Елисавета Якимова
Във втората част на "Късното шоу" темата за взаимодействието на креативност, бизнес и общество получи своето продължение и допълнение, а събеседник в нея беше заместник главният редактор на списание "Мениджър" Елисавета Якимова

"Икономиката и културата са една дихотомия, в която би трябвало да има партньорство и кохезия, за да се случват някакви обществени процеси. Там, където процесите са се случвали непрекъснато във времето, има работещи механизми. Независимо дали са държавни, или инициатива на творци или хора от бизнеса", обърна внимание тя.

Посока на разговора даде и броят на списанието, посветен на културните посланици на България. Той съдържа интервюта със знакови личности на съвременната българска култура. "Тези хора ни обединяват. Това са лидерите, които могат да съшият и претворят разкъсаната обществена тъкан", обобщи Елисавета Якимова. Тя сподели и любопитни подробности за дейността и каузите на списание "Мениджър", което отбелязва своята 25-та годишнина.  

Слушайте целия разговор с нея тук:

По публикацията работи: Виктор Чулев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стефка Минева

Предимството на първите

"Предимството на първите" е слоуганът на Радио Стара Загора - днешното предаване е съвместна продукция с тях и е посветена на 100-годишнината на Старозагорската опера: Началото е с краеведа Снежана Маринова , администратор на страницата Наш'та заара нийде я няма :

публикувано на 25.05.25 в 10:03
Габриел Тачев

Софийски разкази: Какво не знаем за ж.к. „Люлин"

Габриел Тачев за Историческа работилница "Люлин" и посветената на квартала експозиция: "Идеята започна като на шега - открихме първа витрина, която да стане част от музейна експозиция. Общият брой експонати са за две витрини. Започваме с предисторията: Модерно предградие като майката на Люлин. До 1976 кварталът се казва "Модерно предградие". Имаме..

публикувано на 24.05.25 в 16:00
С Лилия ИлиЕва

Адресите на любовта – 33-ма звездни мъже с Лилия ИлиЕва

Лилия ИлиЕва, aвторката на книгата с интервюта с 33-ма известни български мъже „Заведи ме в теб“, разкрива какво са ѝ споделили за любовта някои от героите ѝ в книгата. Актьорът Андрей Баташов ѝ изповядва: „ М исля, че взаимоотношенията между двама души зависят от качеството на информацията, която протича между тях, дали е точна, ясна и..

публикувано на 24.05.25 в 14:00
С Мартин и Чавдар Кодинови

За езика – аналогово и дигитално

Мобилното студио на предаването „Радиокафе“ се настанява удобно на сцената на #гудгейм Lan Party 2025 . На 24 май – празника на българската просвета, култура и писменост, темите ще са предизвикателен фюжън между видео игрите и българския език. С разнообразните гости в три часовото предаване, ще проследим как се променя общуването в дигитална среда,..

публикувано на 24.05.25 в 09:54

"Форум", 23.05.25: Тръмп блокира възможността чуждестранни студенти да учат в "Харвард". Какво следва?

Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: -   ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата -   Тръмп блокира възможността..

публикувано на 23.05.25 в 19:05
Столична библиотека

Столичната библиотека отбелязва 24 май с празнична програма

Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..

публикувано на 23.05.25 в 18:01

Третото издание на "Нова българска типография" демонстрира постиженията на българските дизайнери

Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..

публикувано на 23.05.25 в 17:06