Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Учени откриха доказателства за "фоновото бучене" на Вселената

Снимка: astro.phys.uni-sofia.bg

Астрономи от цял свят заявиха, че са открили доказателство за теоретизираната форма на гравитационни вълни, които създават "фоново бучене" разнасящо се из Вселената. Откритието е направено след дългогодишна работа с помощта на радиотелескопи в Северна Америка, Европа, Китай, Индия и Австралия.

За пръв път Алберт Айнщайн е предсказал гравитационните вълни преди повече от век. Те представляват пулсации в тъканта на Вселената и преминават през всичко със скоростта на светлината почти безпрепятствено.

Съществуването им е потвърдено през 2015 година, когато американската и италианската обсерватории засичат гравитационни вълни, породени от сблъсъка на две черни дупки.

"Високочестотните" вълни са резултат от едно-единствено събитие, изпратило силен кратък взрив, пулсиращ към Земята.

Учените търсят от десетилетия нискочестотни гравитационни вълни, за които се смята, че се движат в пространството като фонов шум.

Обединявайки усилията си в Международния консорциум Pulsar Timing Array, учените, работещи в детектори на гравитационни вълни на няколко континента обявиха, че са открили доказателства за наличието на тези вълни.

"Вече знаем, че Вселената е залята от гравитационни вълни", сподели пред АФП  Майкъл Кийт от Европейския Pulsar Timing Array.

Използване на мъртвите звезди като часовници.

При движението си гравитационните вълни много леко притискат и разтягат всичко, през което преминават. В търсене на доказателства за това разтягане и притискане при ниски честоти, астрономите разглеждат пулсарите, които са мъртвите ядра на звездите, взривили се при появата на свръхнова.

Някои от тях се въртят стотици пъти в секунда, проблясвайки със снопове радиовълни на равни интервали. Това означава, че те могат да действат като "много точен часовник", отбелязва Кийт. За тази цел радиотелескопи от цял свят бяха насочени към 115 пулсара в Млечния път. По този начин астрономите измериха много малки разлики във времето на импулсите, търсейки знаци за гравитационни вълни.

По думите на френския астрофизик Антоан Петьо са открити промени с продължителност под една милионна част от секундата за повече от 20 години. Мора Маклафин от американската програма Pulsar Timing Array сподели, че са били "потресени", когато за първи път са видели доказателства за вълните през 2020 г.

"Това беше наистина вълшебен момент", заяви тя на пресконференция.

Ранните доказателства съответстват на теорията на относителността на Айнщайн, както и на сегашното разбиране за Вселената, отбелязаха учените. Те подчертаха, че все още не са открили окончателно вълните, защото не са достигнали златния стандарт от пет сигми. Петте сигми означават, че едно нещо има шанс едно на милион да е случайност.

"Разочароващо е, че сме малко встрани от тази граница", заяви Кийт. Той допълни, че има 99% вероятност доказателствата да сочат гравитационни вълни. Стив Тейлър, който е председател на северноамериканската обсерватория за гравитационни вълни - NANOGrav, отбеляза, че след като всички данни бъдат обединени, границата от пет сигми може да бъде достигната до една-две години.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
В сьомгата се съдържа витамин D

Витамин D намалява риска от диабет с 15%

Повече от 4 млн. британци живеят с диабет, като 90% от тях страдат от тип 2 . Последните изследвания обаче дават надежда за борба с това изтощително заболяване. При проучване на лица с „преддиабет“ - или повишени нива на кръвната захар - е установено, че една ключова хранителна съставка намалява риска от диабет с 15% , съобщават от  Diabetes UК ,..

публикувано на 15.11.24 в 10:07
Саманта Харви

Британката Саманта Харви спечели "Букър" с романа си "Orbital"

Британската писателка Саманта Харви спечели тазгодишната литературна награда "Букър" за романа си "Orbital" на церемония в Лондон. "Малък, странен, красив" - така журито определи романа на Саманта Харви, който е само от 136 страници . Това е книга за един "ранен свят", чието действие се развива на Международната космическа станция ...

публикувано на 13.11.24 в 08:25
Паразитната гъба Cordyceps militaris

Паразитна гъба помага в борбата с раковите клетки

Химическият кордицепин, произвеждан от паразитната гъба Cordyceps militaris , може да помогне в борбата с раковите клетки, съобщава FEBS Letters. Откритието е на учени от Факултета по фармация на Университета в Нотингам.  Анализът показа, че кордицепинът се преобразува вътре в клетката от кордицепин трифосфат, аналог на енергийния носител АТФ. Смята се,..

публикувано на 12.11.24 в 15:36

платена публикация
Само за месец близо 10 000 деца преминаха обучения по пътна безопасност в националната кампания „Пресичам безопасно с TEDI”

Близо 10 000 ученици от първи до трети клас преминаха обучения за основните правила за пътна безопасност с националната кампания „Пресичам безопасно с TEDI “. Финалът на кампанията, която стартира в началото на октомври,  беше с открит урок в столичното 119 СУ „Акад. Михаил Арнаудов“.В него първокласници придобиха ценни знания от представители..

публикувано на 11.11.24 в 11:40
Бадемите носят много ползи за здравето

Консумацията на бадеми помага за възстановяване на мускулите

Яденето на бадеми може да помогне за намаляване на болката в мускулите след тренировка. Това показва ново проучване, под ръководството на д-р Марк Керн, доктор на науките за хранене в Държавния университет в Сан Диего. Редовното консумиране на 60 гр. калифорнийски бадеми може да подпомогне възстановяването на мускулите, пише БГНЕС. В рамките на..

публикувано на 08.11.24 в 11:13

Кои храни подобряват мозъчните функции

Коя е най-добрата храна, която да консумираме, за да подобрим здравето на мозъка си? Анализ на повече от 180 000 души показва, че съществува пряка връзка между това, което ядем и здравето на мозъка ни. Хората с балансирано хранене имат по-добри мозъчни функции и подобрено психично здраве, пише научното списание Nature.  Кирстен Брукс, специалист по..

публикувано на 01.11.24 в 10:43
Снимка: AP photo/Charlotte Graham-McLay

Скриват спорна скулптура, стояла 5 години върху художествена галерия на Уелингтън

Жителите на новозеландската столица Уелингтън се сбогуват – някои с тъга, а други – с радост, с авангардна скулптура, която предстои да бъде демонтирана и преместена в Австралия, съобщава Асошиейтед прес (АП). Стърчаща на два пръста върху покрива, гигантската скулптура, наречена "Квази",  се извисяваше върху художествена галерия в продължение..

публикувано на 30.10.24 в 17:49